ferie

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

ipn30 listopada br. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – „Świadek Historii”. Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej.

Odznaczenie jest nadawane w podziękowaniu za trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze PRL była wykorzystywana do celów propagandowych. Dzięki ich pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się zachować od zapomnienia pamięć o wielu osobach i faktach. W tym roku po raz kolejny została wręczona w Krakowie, aby uhonorować tych, którym na sercu leżało budowanie szacunku dla narodowej przeszłości. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

ipn2W tym roku nagrodę „Świadek Historii” otrzymali: Stanisław M. Jankowski, Karol Tendera, Aleksandra Szemioth, Ryszard Majdzik, Zofia Wieczorek-Nowak, Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”.ipn4

Na początku uroczystości dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał, odczytał list od dr. Jarosława Szarka - Prezesa IPN, natomiast radny Adam Kalita odczytał list od Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidra oraz wręczył w jego imieniu laureatom listy gratulacyjne. Zaprezentowane zostały również krótkie filmowe życiorysy laureatów w reż. Dariusza Walusiaka.

ipn7Wręczenie medali zostało uświetnione koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Wielopokoleniowego Chóru Nauczycieli, Uczniów, Rodziców i Absolwentów Szkoły Podstawowej w Zakliczynie pod dyrekcją Adama Pyrka. Jak już wspominaliśmy na łamach portalu, mistrzowski poziom zakliczyńskiego zespołu został dostrzeżony podczas gali w Filharmonii Krakowskiej w Ogólnopolskim Finale Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej, co zaowocowało zaproszeniem do ubogacenia występem uroczystości w Instytucie Pamięci Narodowej.

Warto zauważyć licznych patronów medialnych gali IPN-u. Są to: PAP, TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Gość Niedzielny, TVP Kielce, Radio Kielce, Radio eM, Echo Dnia, Internetowa Telewizja Kielce.

ipn8- Do IPN-u zostaliśmy zaproszeni, abyśmy uświetnili naszym koncertem uroczystość wręczenia medali. Był z nami pan burmistrz Dawid Chrobak. Liczni patroni medialni, wydawnictwa, prasa, radio i telewizja, również internetowa, pisali i mówili o naszym występie i kolejnym sukcesie z życzliwością. Nie ukrywam, że rozsławiamy nasze miasteczko i gminę w Małopolsce - i nie tylko! - podkreśla z satysfakcją jedna z chórzystek.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych