ksujm

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

swiety31 października w Zakliczynie uformuje się pierwszy Korowód Świętych, który przejdzie ulicami miasta ze Szkoły Podstawowej przy ul. Malczewskiego, przez Rynek, Jagiellońską i Klasztorną do kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej Ojców Franciszkanów.
Korowód organizowany jest po raz pierwszy, chociaż w wielu miejscach naszej diecezji ma on już kilkuletnią tradycję. Korowody Świętych, bale, czuwania lub różaniec ze Świętymi odbywały się dotychczas m.in. w Pleśnej, Tarnowie, Mościcach, Nowym Sączu, Dębicy, Przecławiu, Lipinkach, Ptaszkowej, Żabnie i Iwkowej. Organizatorem tego wydarzenia jest Parafia pw Matki Bożej Anielskiej Ojców Franciszkanów w Zakliczynie przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Oazą Rodzin działającą przy parafii.  Celem wydarzenia jest promowanie wartości chrześcijańskich i przypomnienie, że mamy pięknych świętych, którzy orędują za nami w niebie. Uroczystość Wszystkich Świętych, która przypada 1 listopada, powszechnie kojarzona z paleniem zniczy na grobach bliskich, to radosne święto Kościoła. W tym dniu świętujemy imieniny naszych patronów. Świętość, podobnie jak i wolność, jest człowiekowi dana i zadana. To ona jest właśnie owocem prawdziwej wolności. Nie jest czymś nieosiągalnym i dalekim, ale jest własnością człowieka.

 

 

Rozumiał to doskonale Święty Jan Paweł II – od niedawna patron Miasta Zakliczyn, który często zachęcał do świętości:

 

„Młodzi, nie lękajcie się świętości! Wzbijajcie się na wysokie szczyty, bądźcie pośród tych, którzy pragną osiągnąć cele godne synów Bożych.”

(Orędzie na VI Światowe Dni Młodzieży, 15.08.1990 r.)

„Świętość wydaje się celem trudnym, osiągalnym tylko dla ludzi zupełnie wyjątkowych albo dla tych, którzy odrywają się całkowicie od życia i kultury danej epoki. W rzeczywistości świętość jest darem i zadaniem zakorzenionym w chrzcie i bierzmowaniu, powierzonym wszystkim członkom Kościoła w każdej epoce. Jest darem i zadaniem dla świeckich tak samo jak dla zakonników i kapłanów, w sferze prywatnej, tak jak w działalności publicznej, w życiu zarówno jednostek, jak rodzin i wspólnot.

(Orędzie na XIII Światowe Dni Młodzieży, 30.11.1997 r.)

„Wszyscy jesteśmy wezwanie do świętości i tylko święci mogą odnowić ludzkość.”

(Orędzie na XX Światowe Dni Młodzieży, 6.08.2004 r.)

 

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych do spotkania w budynku SP przy ulicy Malczewskiego 56 od godziny 16.00 i zarejestrowania swojego uczestnictwa w Korowodzie. Następnie ok. 16.30 uformujemy korowód i z radosnym śpiewem przy akompaniamencie scholi i Oazy Rodzin udamy się ulicami miasta do kościoła. Korowód dotrze do kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej Ojców Franciszkanów, gdzie czeka na uczestników słodka niespodzianka, następnie odmówimy różaniec i wspólnie będziemy uczestniczyć w Eucharystii. Na zakończenie komisja oceniająca przyzna nagrody dla najbardziej rozpoznawalnego świętego w kilku kategoriach wiekowych, również dla rodziców. Będzie to czas refleksji nad swoim życiem, powołaniem i misją jaką każdy z nas ma do spełnienia. Wpatrując się we wzór naszych świętych patronów zaczerpniemy siłę do dalszych działań, aby przyniosły obfite plony teraz i w przyszłości.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych