Przejście do firmy KM-Net

SKO

oswiata1Wprowadzana obecnie reforma edukacji ma charakter ewolucyjny. Zmiany zaczną się w roku szkolnym 2017/2018, a zakończą w roku szkolnym 2022/2023. Z kolei zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach mają być zapoczątkowane od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024.

- Wszystkie rady gmin i rady powiatów, które przesłały kuratorom oświaty uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego otrzymały już pozytywną opinię – poinformował na konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć. – 31 marca jest istotnym dniem w etapie wdrażania zmian w oświacie. Reforma edukacji to nie tylko zmiana sieci szkół, ale także zmiany programowe – powiedział wiceminister edukacji.

Nasz samorząd nie czekał do ostatniej chwili i już na początku roku podjął konkretne działania w tej dziedzinie.

- Każda zmiana niesie ze sobą pewną dozę niepewności, dlatego też proces przekształcenia rozpoczęliśmy w styczniu br. od konsultacji z rodzicami. Ta reforma wchodzi w życie i tak dostosowaliśmy sieć szkół, tworząc we wszystkich szkołach podlegających gminie Zakliczyn ośmioklasowe szkoły, by dzieci i młodzież w jak najmniejszym stopniu odczuły zachodzące zmiany. Również szkoły prowadzone przez stowarzyszenia w Faściszowej i we Wróblowicach będą działać w systemie ośmioklasowym. Wprowadzenie tej ważnej reformy w życie z pewnością będzie służyć dobremu rozwojowi oświaty w naszej gminie. Dlatego, by wszystko zakończyło się sukcesem, musimy ze sobą współpracować, zarówno rodzice, nauczyciele, przedstawiciele związków zawodowych, jak i dyrektorzy szkół oraz burmistrz. Istotne jest to, że projekty uchwał ws. dostosowania sieci szkół Rada Miejska w Zakliczynie przyjęła jednogłośnie. Radni dobrze ocenili przyjęty kierunek zmian w naszej gminnej edukacji. Przed nami ważne zadanie inwestycyjne związane z budową przedszkola i żłobka w Zakliczynie. To zadanie rozwiąże problemy lokalowe Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Zakliczynie. Dobrze również, że w grudniu 2014 roku, na mój wniosek, Rada Miejska dokonała zmiany w budżecie i wycofaliśmy się z planów budowy nowego obiektu gimnazjum na Kamieńcu w Zakliczynie – twierdzi burmistrz Dawid Chrobak.

- W związku z wprowadzoną reformą systemu oświaty również gmina Zakliczyn była zobowiązana podjąć odpowiednie kroki wdrażające nowy system - mówi Agnieszka Malisz, gminna inspektor oświaty. - Na sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie 14 lutego br. podjęta została uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę Prawo Oświatowe z 14 grudnia 2016 r. Zakres tej uchwały miał charakter intencyjny i stanowił podstawę zasięgnięcia obligatoryjnej opinii Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz ZNP w Zakliczynie. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kuratora Rada zobowiązana była w terminie do dnia 31 marca 2017 roku podjąć uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, dlatego 15 marca br. na sesji Rady Miejskiej w Zakliczynie została podjęta stosowna uchwała.

oswiata3Plan sieci szkół zakłada utrzymanie wszystkich szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Zakliczyn, które od 1 września 2017 r. stają się szkołami podstawowymi ośmioklasowymi. Jaka przyszłość czeka placówki prowadzone przez stowarzyszenia?

- Dyrektor szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły im. Jacka Malczewskiego „Szkoła Marzeń” w Faściszowej złożył wniosek o zezwolenie na prowadzenie szkoły ośmioklasowej z oddziałem przedszkolnym i dotychczasowym obwodem. Pani dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach, prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach poinformowała, iż zamierza podjąć odpowiednie czynności w celu zmiany dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej w ośmioletnią. Gimnazja w Zakliczynie i Paleśnicy z dniem 31 sierpnia 2017 r. kończą swoją działalność, a od 1 września 2017 roku klasy dotychczasowych gimnazjów zostaną włączone w strukturę 8-letniej szkoły podstawowej - wyjaśnia insp. A. Malisz. - Podsumowując, w gminie Zakliczyn nadal funkcjonować będą wszystkie prowadzone do tej pory szkoły podstawowe, z tym że stają się one szkołami ośmioklasowymi. Przyjęta sieć szkół i obwodów daje gwarancje powodzenia we wprowadzeniu nowego ustroju szkolnego oraz zapewnia bliski dostęp ucznia do szkoły, a także zapewnia możliwość realizacji obowiązku szkolnego. W tym roku zostaną także przeprowadzone konkursy na dyrektorów szkół w związku z kończącymi się powierzeniami. Konkursy zostaną przeprowadzone w szkołach w Paleśnicy, Zakliczynie, Stróżach i Filipowicach. W szkole w Gwoźdźcu oraz w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Zakliczynie stanowisko dyrektora zostało powierzone do roku 2020.

Tak więc proces reformy oświatowej w naszej gminie nabiera kształtu i powinien przebiegać płynnie. Bez szkody dla uczniów i procesu nauczania. Samorząd gminy z pewnością ucieszył też fakt, iż zapowiadany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ogólnopolski strajk nauczycieli w naszych szkołach okazał się fiaskiem (żadna z gminnych placówek oświatowych nie przystąpiła do strajku), podobnie jak w zdecydowanej większości szkół w kraju.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.