Baner festiwalu

 

etnopolska logaOd początku czerwca Zakliczyńskie Centrum Kultury realizuje projekt pn. Zakliczyński Matecznik Kultury Ludowej dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Przedsięwzięcie w swoim 026założeniu miało umożliwienie członkom powstałej Kapeli Opatkowice - miłośnikom kultury i muzyki ludowej rozwinięcie umiejętności gry na instrumentach ludowych. Zajęcia prowadzą wspaniali wykwalifikowani muzycy z wieloletnim doświadczeniem; Marcin Korbut - kierownik muzyczny Kapeli Opatkowice, przygotowuje i opracowuje repertuar, prowadzi indywidualne zajęcia z heligonki i klarnetu, jest również czuwa nad grupowymi zajęciami, które mają na celu nauczenie się wzajemnego słuchania niezbędnego do wspólnej gry. Drugim mistrzem jest pani Justyna Chmielek - Korbut, prowadzi zajęcia z nauki gry na instrumentach smyczkowych (skrzypce, kontrabas) indywidualnie i w sekcjach.

 

 

W trakcie trwania projektu młodzi muzycy spotykali się dwa razy w tygodniu, żeby ćwiczyć polki, oberki, krakowiaki. Zajęcia były prowadzone indywidualnie z programem dostosowanym do potrzeb każdego uczestnika, w sekcjach dwu i trzy osobowych oraz wspólnie, gdzie doskonalone było słuchanie się i równe granie.

 


Podczas zajęć uczestnicy zmagali się z łatwiejszymi i trudniejszymi utworami. Kapela istnieje już od 2018 roku i cały czas się rozwija, a rok 2020 jest rokiem szczególnym, jeszcze przed rozpoczęciem projektu członkowie z pomocą mediów społecznościowych kontaktowali się ze sobą. Od słowa do słowa ustalili, że pomimo braku spotkań chcą grać i pokazać swoje umiejętności, każdy więc nagrał linię melodyczną na swoim instrumencie i przesłał do opiekuna, który skrupulatnie wszystko sprawdził i zmontował w całość, tak powstał klip w wykonaniu Kapeli utworu „Barka” (można oglądnąć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=jpduCKJtPw0 ).

 


W składzie kapeli znajdują się dzieci i młodzież grająca na skrzypcach, heligonce, klarnecie i kontrabasie. Przedział wiekowy uczestników to 5 -19 lat. Pomimo tak dużej różnicy wiekowej, a co za tym idzie umiejętności muzycznych, każdy szanuje grę każdego, podczas wspólnego grania, starsi pomagają młodszym, a młodsi wprowadzają radość i uśmiech do każdych zajęć.

 


W repertuarze, który opanowywali muzycy znalazły się takie utwory jak wspomniana „Barka” oraz „Pozdrawiam Ciebie Matko”, „A my wom zycymy”, „Jadwonicka”, „Byłem w karcmie” „Razok polka”, „Krakowiak”, „Jak ja do dziewczyny”, „Hej, ode wsi do miasta”, „Nie chodz Marysiu”, „Gdy kiedyś Pan powróci znów”, „Jak mi dobrze, że jesteś tu Panie”, „Psalm 148”, „A wezze Marysiu”, „Wysoki zomecek”, „A nie kochoj dziewczyno chłopca Jastrzebiana” i inne. Oprócz gry tych melodii uczestnicy uczyli się słów i tradycyjnego śpiewu jak przystało na profesjonalistów.

 


Warto nadmienić, że w związku z panującym czasem kapela ma ograniczone możliwości do udziału w przeglądach i imprezach okolicznościowych, mimo tego pracują wytrwale, rozwijają się i mimo wszystko przygotowują występy na festiwale i przeglądy. Próbują też swoich sił w sieci, wspólnymi siłami nagrali teledysk do piosenki „Hej ode wsi do miasta” linia melodyczna krakowiaka, który można obejrzeć na portalach społecznościowych oraz na stronie youtube: https://www.youtube.com/watch?v=rDgj9Q_6N0A .

 


Czas trwania projektu kończy się, gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości, udoskonalenia umiejętności i mamy nadzieję, że uda się pozyskać kolejne środki na intensywne zajęcia z mistrzami na dalszy rozwój.
Zwieńczeniem naszego projektu będzie Gala finałowa 2 października o godzinie 19, w kameralnym gronie zgodnie z wymogami sanitarnymi.

 

Poniżej zestaw zdjęć z zajęć autorstwa Haliny Machel.

 

 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi
 odewsi odewsi odewsi

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.