Baner festiwalu

 

 

korpologomkidn15 listopada (w piątek) rozpoczął się cykl teatralny w sali im. S. Jordana pod tytułem „Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości”. To projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, partnerem projektu jest lmalopolskaWojewództwo Małopolskie. Pierwszy z trzech w ramach tego cyklu spektakli Krakowskiego Teatru Komedia pokazany w piątkowe popołudnie w Zakliczynie nosił tytuł „Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja.” Autorem sztuki (podobnie jak dwóch kolejnych) jest Jan Jakub Należyty, reżyserem Jarosław Witaszczyk a kostiumy i scenografia jest autorstwa Małgorzaty Żukrowskiej. Na scenie w zakliczyńskim ratuszu zobaczyliśmy Anetę Gierat w roli Violetty, Jakuba Reizera w roli męża Wioletty - Mietka, Jana Korwin-Kochanowskiego w roli Stefana - ojca Violetty oraz Macieja Luśnię w roli Józefa Polaka ojca Mietka, a także Marka Wolnego w roli Leona – wuja Violetty.

 

Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja

 

Młode małżeństwo z małego miasteczka. Ona (Violetta) – zdecydowana, przedsiębiorcza, wykształcona za granicą. On (Mietek) – mąż Violetty, leśnik, kochający przyrodę i zdrowy tryb życia, maratończyk. Na jej wyraźne życzenie przenoszą się do stolicy. Ona podejmuje pracę w korporacji, on zatrudnia się jako kurier rowerowy. Jej odpowiada życie w Warszawie, kariera i perspektywa awansu, a on chciałby wrócić do miasteczka, gdzie jak mówi jego ojciec (Józef) do Stefana – ojca Violetty: „Viola by ci firmę prowadziła, a Mietek swoje drzewa w lesie by pielęgnował”. Mietek chciałby mieć dzieci, Violetta „jeszcze nie teraz”. Ojciec Mietka, z zawodu kolejarz, z powołania aktor, inscenizator uroczystości okolicznościowych i Stefan, lokalny biznesmen i sponsor Teatru Kolejarza, przyjaciele na dobre i złe, z grupą lokalnych zapaleńców przygotowują przedstawienie o Legionach Polskich i Marszałku Józefie Piłsudskim. Pomimo przeróżnych perturbacji przedstawienie dochodzi do skutku, a Violetta…zmienia zdanie… W trakcie spektaklu śpiewane są fragmenty pieśni Legionów Polskich. Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja to spektakl, który bawi i uczy.

 

Cichym bohaterem widowiska jest Stefan Polak - animator kultury w małym miasteczku. Ojciec Mietka nie tylko pracuje nad okolicznościowym spektaklem, ale niejako przy okazji (nie wahając się stosować sprytnych intryg) udaje mu się doprowadzić rodzinę do zgody. To przesłanie autora scenariuszy o zgodę zawarte w tej i kolejnych sztukach Krakowskiego Teatru Komedia zrealizowanych w ramach projektu 100 lat radości z niepodległości - Jana Jakuba Należytego - jest bardzo mocno akcentowane.

 

Czym rozbawił zakliczyńską publiczność spektakl ?

 

Świetną grą aktorską, zabawnymi dialogami i piosenkami do śpiewu których aktorzy bez problemu „zatrudnili” widzów zgromadzonych w sali im. S.Jordana. Ja wraz z prezesem Fundacji Damy radę – z kulturą Mariuszem Stasiakiem - Apelskim miałem przyjemność spektakl zapowiedzieć. Po spektaklu mieliśmy okazje złożyć prezesowi Fundacji życzenia urodzinowe, bo tak się złożyło, że właśnie tego dnia obchodził swoje 47 urodziny.

 

Kilka zdań teraz o aktorach, których bezwarunkowo pokochała zakliczyńska publiczność, a łowcy autografów mieli nie lada gratkę:

 

kochanowskiJan Korwin – Kochanowski to znakomity aktor o zacięciu komediowym, reżyser i scenarzysta przez 27 lat związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Ma na koncie dziesiątki ról teatralnych i filmowych. Od 24 lat wykładowca i Dyrektor Artystyczny w krakowskiej Szkole Aktorskiej SPOT. Lata pracy pedagogicznej zaowocowały sukcesami absolwentów. Wielu znanych dziś aktorów debiutowało w spektaklach dyplomowych przez niego reżyserowanych. Gra gościnnie w Teatrze Wielkim w Warszawie i krakowskim Teatrze Komedia. W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Przyjaciela z lat Dzieciństwa u boku Gustawa Holoubka w „Kartotece” T. Różewicza wyreżyserowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Debiut w filmie to – Józio Chomiński – w „Z biegiem lat, z biegiem dni..” w reżyserii A. Wajdy. Znacie Państwo jego twarz z takich seriali jak „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, „Pielęgniarki” „Prawo Agaty” i zapewne z wielu reklam.

 

maciejlusniaMaciej Luśnia - aktor, reżyser, wykładowca, artysta estradowy, twórca piosenek. Absolwent PWST Kraków w 1991 roku (wydział aktorski, mgr sztuki). W latach 1991-2004 aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Tam zagrał role w kilkunastu spektaklach u reżyserów – m.in. Jerzego Jarockiego, Agnieszki Glińskiej, Tadeusza Bradeckiego, Anny Polony, Katarzyny Deszcz. Popularność przyniosły mu występy w  telewizji w „Spotkaniach z balladą” (1993-1997), „Sensacjach XX wieku”, w programach poetyckich, teatralnych i kabaretowych spektaklach telewizyjnych (m.in. „Wspaniałe życie” Jeana Anouilha w reż. I. Englera, „Śmiech o wolności” w reż. J. Stuhra) oraz w kilkunastu serialach (m. in. „Na dobre i na złe”, „Lokatorzy”, „Samo życie”, „Nowa”). Zagrał w filmach, m.in. „Legenda Tatr” w reż. W. Solarza,  „Śmierć jak kromka chleba” w reż. K. Kutza, „John Paul II” w reż. J. Kent Harrisona. W latach 2013 – 2015 jeździł po całej Polsce z komercyjnym spektaklem komediowym „Zwariowany komisariat” i grał w nim rolę agenta Tomka. Od 1998 do 2018 roku był wykładowcą w prywatnej szkole aktorskiej SPOT w Krakowie. Od marca do lipca 2019 zagrał w trzech serialach: kryminalnym „Ślad”, kryminalno – obyczajowym „Ojciec Mateusz” oraz obyczajowym „Pierwsza miłość”. Na początku 2015 roku podjął współpracę z Krakowskim Teatrem Komedia.

 

wolnyMarek Wolny - członek Związku Artystów Scen Polskich, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Doświadczenie teatralne zbierał już od 2004 roku. Wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach. Ma na koncie także kilka ról filmowych, w takich filmach jak „Napad”, „Pilecki”. Radzi sobie także na mniejszym ekranie, gdzie można go zobaczyć w wielu serialach – „Ślad”, „Pierwsza Miłość”, „Lombard”. W Krakowskim Teatrze Komedia od 2018 roku, gra w spektaklach „Bracia Polacy znad Wisły” (o tym spektaklu napisze w kolejnym artykule) oraz „Miłość w dużych miastach, czyli korpo i tradycja”.

 

gieratAneta Gierat to absolwentka szkoły aktorskiej SPOT w Krakowie. Od 2015 roku aktorka Krakowskiego Teatru Komedia. Po raz pierwszy na dużej scenie wystąpiła mając cztery lata. Od tej pory doświadczenie zdobywała należąc do wielu grup teatralnych oraz indywidualnie recytując poezje, a przy tym osiągając wiele sukcesów. Niedawno zaczęła swą przygodę z teatrem lalkowym „Chrząszcz w trzcinie”, gdzie gra spektakle dla dzieci. Repertuar ten okazał się być dla niej dużą inspiracją, ponieważ z wykształcenia jest także pedagogiem. Na stałe związana jest również z teatrem „Nomina Rosae” oraz kostiumowym teatrem „Storia” w Nowym Sączu. Należy także do zespołu aktorów teatru „Plejada”.

 

reizerJakub Reizer to absolwent krakowskiej ASP, Szkoły Aktorskiej SPOT oraz wydziału aktorskiego Akademii Filmowej AMA. Aktor teatru Praska 52 w Krakowie. Ma na koncie wiele ról teatralnych, filmowych oraz telewizyjnych, zajmuje się także dubbingiem. Tancerz krakowskiego zespołu tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan. Wieloletni członek grupy rekonstrukcji historycznej Małopolskiej Zgrai Sarmackiej. Trenował szermierkę artystyczną, gra na gitarze i śpiewa.

 

Zdjęcia aktorów Krakowskiego Teatru Komedia wykonał podczas spektaklu w Zakliczynie Stanisław Kusiak.

 

 

Fotorelację (poniżej) ze spektaklu dla Zakliczyninfo przygotował również Stanisław Kusiak.

 

 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc
 milosc milosc milosc

 

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.