swieta2020bm

 

Czytaj więcej: Projekt Dobiega końca projekt edukacyjny realizowany przez Zakliczyńskie Centrum Kultury pn. „Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 5-13 lat i obejmuje warsztaty, polegające na zapoznawaniu się i nauczeniu uczestników dawnych zabaw, tańców charakterystycznych dla naszego regionu tj. krakowiak, polka, walczyk czy oberek oraz utworów muzycznych o tematyce ludowej, które kiedyś umilały czas ich przodkom.

Czytaj więcej: Udany debiut Kapeli W miniony piątek w zakliczyńskim ratuszu miała miejsce wyjątkowa Gala Finałowa Zakliczyńskiego Matecznika Kultury Ludowej, podczas której na scenie zadebiutowała Kapela "Opatkowice" działająca przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Kapela  jest owocem Warsztatów Muzykowania Ludowego  w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji - Matecznik realizowanej przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu od 2018 roku. Koordynatorem projektu jest Pani Beata Rompała.

Czytaj więcej: Hej ode wsi do miasta!Od początku czerwca Zakliczyńskie Centrum Kultury realizuje projekt pn. Zakliczyński Matecznik Kultury Ludowej dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Przedsięwzięcie w swoim Czytaj więcej: Hej ode wsi do miasta!założeniu miało umożliwienie członkom powstałej Kapeli Opatkowice - miłośnikom kultury i muzyki ludowej rozwinięcie umiejętności gry na instrumentach ludowych. Zajęcia prowadzą wspaniali wykwalifikowani muzycy z wieloletnim doświadczeniem; Marcin Korbut - kierownik muzyczny Kapeli Opatkowice, przygotowuje i opracowuje repertuar, prowadzi indywidualne zajęcia z heligonki i klarnetu, jest również czuwa nad grupowymi zajęciami, które mają na celu nauczenie się wzajemnego słuchania niezbędnego do wspólnej gry. Drugim mistrzem jest pani Justyna Chmielek - Korbut, prowadzi zajęcia z nauki gry na instrumentach smyczkowych (skrzypce, kontrabas) indywidualnie i w sekcjach.

Czytaj więcej: Jak oceniacie Zdalne warsztaty ZCK na półmetku We wrześniu rozpoczęliśmy emisję kolejnych 16 filmów, z łącznej liczby 32, pod nazwą Zdalne Warsztaty ZCK, które dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Przypomnę, że emisje premierowych odcinków serii odbywają się na Zakliczyńskiej TV portalu Zakliczyninfo według planu: taniec we wtorki, fotografia w czwartki, sztuka w środy i literatura w piątki. Państwo macie możliwość wypowiedzenia się na temat realizacji warsztatów w formie ankiet.

 

Jak korzystacie tej możliwości i jak oceniacie filmy warsztatowe ? O tym w dzisiejszym artykule.

Bardzo pracowity był miesiąc czerwiec dla pracowników i współpracowników Zakliczyńskiego Centrum Kultury, którzy przygotowali materiał filmowy „Zdalnych warsztatów logo kultura w sieci pionZCK”. Ten projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci. W ramach projektu powstały 32 filmy, które będą emitowane na Zakliczyninfo pod zakładką „ZakliczyńskaTV”  (kliknij w banerek - otworzy się premierowy warsztat taeczny) od 7 lipca do października 2020 roku.

 

W ramach projektu, którego koordynatorką jest Ewelina Siepiela, powstała specjalna aplikacja internetowa, która pozwoli nam na zmierzenie efektów przedsięwzięcia.

Czytaj więcej: Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi - ruszamy z naborem do projektuGdy nasi dziadkowie byli dziećmi, to projekt edukacji kulturalnej Zakliczyńskiego Centrum Kultury, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt o wartości 33 600 zł otrzymał dofinansowanie z programu ministerialnego w wysokości 25 tys. zł i w tym miejscu dziękuję Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kolejny grant oraz burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi za wsparcie w jego uzyskaniu. Pozostała część wkładu finansowego w projekt – 8 600 zł - uzupełniona będzie z budżetu Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Umowę na realizację zadania podpisałem 2 czerwca 2020 roku. Koordynatorką projektu jest Halina Machel – instruktor ds. kultury ludowego ZCK.

 

Do kogo jest adresowany i na czym polega ten projekt ?

Czytaj więcej: Klucz i ZCK z dofinansowaniem z programu EtnoPolska Do programu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury wpłynęły 1264 wnioski. Po dokonaniu oceny merytorycznej wyłoniono 293 beneficjentów, którzy łącznie otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 000 000 złotych na realizację działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, szczególnie w społecznościach oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Oba nasze wnioski, złożone przez Zakliczyńskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie „Klucz”, otrzymały dofinansowanie.

Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (4)To był zakliczyński maraton teatralny zrealizowany z wysoką jakością organizacyjna i merytoryczną. W niedzielę 17 listopada w sali im. S. Jordana, niejako wisienką na torcie teatralnym była prezentacja spektaklu Krakowskiego Teatru Komedia pod tytułem „Pan Tadeusz z M3”. To był finał projektu Zakliczyńskiego Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (4)Centrum Kultury pod tytułem „Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości”dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (4)Promocji Kultury w wysokości 50 tys. zł. Partnerem tego wydarzenia, podobnie jak pozostałych wydarzeń realizowanych w ramach Zakliczyńskiego Festiwalu Niepodległości było Województwo Małopolskie. Wspomniana przeze mnie wisienka na torcie, to fakt nie tylko niemal 80 procent scenariusza napisanego i zaprezentowanego na scenie przez aktorów wierszem trzynastozgłoskowym, ale też obecność wśród widowni autora trzech sztuk prezentowanych w Zakliczynie - Jana Jakuba Należytego.

 

Pan Tadeusz z M3

Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (3)„Bracia Polacy znad Wisły” to drugi spektakl Krakowskiego Teatru Komedia, który został zaprezentowany na scenie zakliczyńskiego ratusza w sobotę 16 listopada. Tak skonstruowany został projekt Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (3)Zakliczyńskiego Centrum Kultury pod tytułem „Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości”dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, którego to projektu partnerem jest Województwo Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (3)Małopolskie. Bohaterami kolejnego spektaklu są skłóceni ze sobą trzej bracia; Adam (w tej roli w Zakliczynie widzieliśmy Marka Wolnego który w piątkowym spektaklu „Miłość w dużych miastach” grał rolę wuja Leona), Zbyszek (Mateusz Dewera) i Jan (Jan Korwin – Kochanowski i jednocześnie reżyser spektaklu) .

 

Bracia Polacy znad Wisły

 

Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (2)Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (2)15 listopada (w piątek) rozpoczął się cykl teatralny w sali im. S. Jordana pod tytułem „Sztuką potrójnie ucieszeni z niepodległości”. To projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, partnerem projektu jest Czytaj więcej: Wielki festiwal teatralny w małym Zakliczynie (2)Województwo Małopolskie. Pierwszy z trzech w ramach tego cyklu spektakli Krakowskiego Teatru Komedia pokazany w piątkowe popołudnie w Zakliczynie nosił tytuł „Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja.” Autorem sztuki (podobnie jak dwóch kolejnych) jest Jan Jakub Należyty, reżyserem Jarosław Witaszczyk a kostiumy i scenografia jest autorstwa Małgorzaty Żukrowskiej. Na scenie w zakliczyńskim ratuszu zobaczyliśmy Anetę Gierat w roli Violetty, Jakuba Reizera w roli męża Wioletty - Mietka, Jana Korwin-Kochanowskiego w roli Stefana - ojca Violetty oraz Macieja Luśnię w roli Józefa Polaka ojca Mietka, a także Marka Wolnego w roli Leona – wuja Violetty.

 

Miłość w dużych miastach – czyli korpo i tradycja

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.