Baner festiwalu

 

Czytaj więcej: Mobilny Dom Kultury zawitał do kolejnych świetlic ZCKRównocześnie z wspomnianymi już zajęciami krawieckimi ruszyły także zajęcia malarskie tym razem w rolę instruktorki wcieliła się Patrycja Zelek - absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która poprowadziła zajęcia w Rudzie Kameralnej i Gwoźdźcu.

 

Czytaj więcej: Mobilny Dom Kultury ruszył w trasęNieco później niż zakładaliśmy ruszył w trasę Mobilny Dom Kultury (MDK) - projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury, który sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN. 4 marca 2021 roku MDK z warsztatami krawieckimi prowadzonymi przez panią Małgorzatę Zakrzewską zawitał do świetlic ZCK w Woli Stróskiej, a następnie w Filipowicach. Tam zastaliśmy nadspodziewaną frekwencję (szczególnie w Woli Stróskiej) i choć z początku pojawiało się pewne onieśmielenie, to w trakcie zajęć wzrost zapału uczestników do nauki i wskazówek Pani Instruktor, a w końcu poczucie uzyskania kolejnych, przydatnych w życiu kompetencji. Zajęcia rzecz jasna prowadzone były w reżimie sanitarnym. Gratulując gospodyniom świetlic; Paulinie Siemińskiej i Małgorzacie Sosce celnego naboru do projektu, śpieszę z informacją, że już w najbliższą sobotę (6 marca) Mobilny Dom Kultury zawita do kolejnej świetlicy ZCK w Rudzie Kameralnej za sprawą pani Patrycji Zelek, która ujawni artystyczne talenty uczestników w dziedzinie malarstwa.

Czytaj więcej: Rusza Mobilny Dom KulturyJuż 4 marca (w czwartek) w świetlicach ZCK w Filipowicach i Woli Stróskiej ruszą pierwsze warsztaty realizowane w ramach projektu Zakliczyńskiego Centrum Kultury "Mobilny Dom Kultury" dofinansowanego przez Fundację Orlen. Projekt zakłada organizację serii nieodpłatnych dla uczestników warsztatów w okresie od marca do czerwca 2021 roku we wszystkich świetlicach ZCK. Warsztaty prowadzić będą instruktorzy; Patrycja Zelek – malarstwo, Stanisław Kusiak – fotografia, Krzysztof Węglarczyk – taniec i Małgorzata Zakrzewska – krawiectwo.

 

W marcu zaplanowaliśmy warsztaty z krawiectwa i malarstwa, a harmonogram warsztatów wygląda następująco:

Czytaj więcej: Projekt Dobiega końca projekt edukacyjny realizowany przez Zakliczyńskie Centrum Kultury pn. „Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 5-13 lat i obejmuje warsztaty, polegające na zapoznawaniu się i nauczeniu uczestników dawnych zabaw, tańców charakterystycznych dla naszego regionu tj. krakowiak, polka, walczyk czy oberek oraz utworów muzycznych o tematyce ludowej, które kiedyś umilały czas ich przodkom.

Czytaj więcej: Udany debiut Kapeli W miniony piątek w zakliczyńskim ratuszu miała miejsce wyjątkowa Gala Finałowa Zakliczyńskiego Matecznika Kultury Ludowej, podczas której na scenie zadebiutowała Kapela "Opatkowice" działająca przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Kapela  jest owocem Warsztatów Muzykowania Ludowego  w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji - Matecznik realizowanej przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu od 2018 roku. Koordynatorem projektu jest Pani Beata Rompała.

Czytaj więcej: Hej ode wsi do miasta!Od początku czerwca Zakliczyńskie Centrum Kultury realizuje projekt pn. Zakliczyński Matecznik Kultury Ludowej dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Przedsięwzięcie w swoim Czytaj więcej: Hej ode wsi do miasta!założeniu miało umożliwienie członkom powstałej Kapeli Opatkowice - miłośnikom kultury i muzyki ludowej rozwinięcie umiejętności gry na instrumentach ludowych. Zajęcia prowadzą wspaniali wykwalifikowani muzycy z wieloletnim doświadczeniem; Marcin Korbut - kierownik muzyczny Kapeli Opatkowice, przygotowuje i opracowuje repertuar, prowadzi indywidualne zajęcia z heligonki i klarnetu, jest również czuwa nad grupowymi zajęciami, które mają na celu nauczenie się wzajemnego słuchania niezbędnego do wspólnej gry. Drugim mistrzem jest pani Justyna Chmielek - Korbut, prowadzi zajęcia z nauki gry na instrumentach smyczkowych (skrzypce, kontrabas) indywidualnie i w sekcjach.

Czytaj więcej: Jak oceniacie Zdalne warsztaty ZCK na półmetku We wrześniu rozpoczęliśmy emisję kolejnych 16 filmów, z łącznej liczby 32, pod nazwą Zdalne Warsztaty ZCK, które dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Przypomnę, że emisje premierowych odcinków serii odbywają się na Zakliczyńskiej TV portalu Zakliczyninfo według planu: taniec we wtorki, fotografia w czwartki, sztuka w środy i literatura w piątki. Państwo macie możliwość wypowiedzenia się na temat realizacji warsztatów w formie ankiet.

 

Jak korzystacie tej możliwości i jak oceniacie filmy warsztatowe ? O tym w dzisiejszym artykule.

Bardzo pracowity był miesiąc czerwiec dla pracowników i współpracowników Zakliczyńskiego Centrum Kultury, którzy przygotowali materiał filmowy „Zdalnych warsztatów logo kultura w sieci pionZCK”. Ten projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci. W ramach projektu powstały 32 filmy, które będą emitowane na Zakliczyninfo pod zakładką „ZakliczyńskaTV”  (kliknij w banerek - otworzy się premierowy warsztat taeczny) od 7 lipca do października 2020 roku.

 

W ramach projektu, którego koordynatorką jest Ewelina Siepiela, powstała specjalna aplikacja internetowa, która pozwoli nam na zmierzenie efektów przedsięwzięcia.

Czytaj więcej: Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi - ruszamy z naborem do projektuGdy nasi dziadkowie byli dziećmi, to projekt edukacji kulturalnej Zakliczyńskiego Centrum Kultury, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt o wartości 33 600 zł otrzymał dofinansowanie z programu ministerialnego w wysokości 25 tys. zł i w tym miejscu dziękuję Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kolejny grant oraz burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi za wsparcie w jego uzyskaniu. Pozostała część wkładu finansowego w projekt – 8 600 zł - uzupełniona będzie z budżetu Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Umowę na realizację zadania podpisałem 2 czerwca 2020 roku. Koordynatorką projektu jest Halina Machel – instruktor ds. kultury ludowego ZCK.

 

Do kogo jest adresowany i na czym polega ten projekt ?

Czytaj więcej: Klucz i ZCK z dofinansowaniem z programu EtnoPolska Do programu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury wpłynęły 1264 wnioski. Po dokonaniu oceny merytorycznej wyłoniono 293 beneficjentów, którzy łącznie otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 000 000 złotych na realizację działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, szczególnie w społecznościach oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Oba nasze wnioski, złożone przez Zakliczyńskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie „Klucz”, otrzymały dofinansowanie.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.