Baner festiwalu

 

bralczyk10 września odbył się w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu Finał Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna.” To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie – czego wyrazem było objęcie honorowym patronatem przez najwybitniejszego polskiego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka - jest projektem Stowarzyszenia „Klucz” działającego polszczyzna logotypyprzy Zakliczyńskim Centrum Kultury, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”. Cegiełki finansowe do organizacji Festiwalu dołożył Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Stowarzyszenie „Klucz” i Zakliczyńskie Centrum Kultury.

 

10 września w Zakliczynie wyłonieni zostali mistrzowie, czeladnicy i terminatorzy języka polskiego. W komisji festiwalowej zasiedli obok prof., Jerzego Bralczyka, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich oraz laureatką nagrody IGF Gold Star, zwaną "Oscarem folkloru" – Małgorzata Broda, pieśniarz, scenarzysta, reżyser i aktor – Jan Jakub Należyty oraz twórca i reżyser Teatru Nie Teraz a także pisarzy i felietonista Tomasz Antoni Żak.

 

015Werdyktem tego zacnego gremium Mistrzem Języka Polskiego w kategorii dziecięcej został Arkadiusz Gołąb reprezentujący Szkołę Podstawową w Zakliczynie, Czeladnikiem Języka Polskiego Julia Rudnicka ze Szkoły Podstawowej w Paleśnicy a tytuły Terminatorów Języka Polskiego powędrowały do Karola Biela ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie oraz Michała Wszołka ze Szkoły Podstawowej w Filipowicach.

 

W kategorii dorosłej tytuł Mistrza Języka Polskiego powędrował w ręce Agnieszki Łazarek – nauczycielki języka polskiego Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach, tytuł Czeladnika Języka Polskiego wywalczyła emerytowana nauczycielka Szkoły podstawowej w Stróżach oraz szefowa zakliczyńskiego Klubu Seniora Janina Bolechała, natomiast Terminatorem Języka Polskiego został Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

 

Wielkie brawa dla laureatów tej kategorii za odwagę, zaprezentowany wyskoki poziom we wszystkich konkurencjach w których przyszło im się zmierzyć, a w szczególności dla Burmistrza Chrobaka, który pokazał klasie VIP-ów prawdziwą klasę.

 

W kategorii młodzieżowej komisja nie przyznała tytułów, tylko wyróżnienia. Komisja konkursowa argumentował to faktem, że choć uczestniczki prezentowały wysoki poziom, to jednak nie miały konkurencji, ponieważ ta kategoria była reprezentowana przez obie wyróżnione panie. Tak więc wyróżnienia otrzymały Klaudia Słowik z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Martyna Grabowska z Tarnowa.

 

W finale Finał Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna” uczestnicy mierzyli się z quizem „Kto to powiedział, kto to napisał”, dyktandem przygotowanym przez prof. Jerzego Bralczyka oraz ustną wypowiedzią w ramach konkursu krasomówczego. Suma uzyskanych punktów z trzech festiwalowych konkurencji decydowała o zajętym miejscu w festiwalowych zmaganiach.

 

Warto było wziąć udział w festiwalu, bowiem na finalistów czekały nie tylko cenne nagrody ufundowane przez organizatorów, ale książka „1000 słów” z autografem autora – prof. Jerzego Bralczyka. Ponadto była okazja do wysłuchania wykładu Patrona Festiwalu oraz zobaczenia specjalnie na tą okoliczność przygotowanego spektaklu Teatru Jednego Mima – Ireneusza Krosnego.

 

Bardzo budująca jest opinia prof. Jerzego Bralczyka, który stwierdził, że jest to pod względem merytorycznym i organizacyjnym jeden z najciekawszych Festiwali tego typu w Polsce i dlatego on pisze się już na kolejne edycje festiwalowe w Zakliczynie, a że nie jest to zapowiedź bez pokrycia, świadczy o tym zapewnienie Burmistrza Dawida Chrobaka o tym, że spotykamy się na II Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna” w przyszłym roku.

 

Tymczasem dziękuję pracownikom Zakliczyńskiego Centrum Kultury – chwalonym przez prof. Bralczyka i dyrektor Małgorzatę Brodę za perfekcyjną, zespołową pracę przy realizacji Festiwalu, Grupie Reedy Media za obsługę TV, RDN Małopolska za patronat medialny, Burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi za pomoc finansowa oraz osobiste zaangażowanie oraz Tomaszowi Damianowi i Michałowi Chruścielowi za zapewnienie transportu dla Honorowego Patrona festiwalu, a właścicielce „Domku Pod Różami” pani Małgorzacie Martyce za stworzenie warunków pobytu dla prof. Bralczyka w Zakliczynie. To, że prof. Jerzy Bralczyk był zachwycony atmosferą w miejscu zakwaterowania, niech świadczy fakt, że przebywał u nas od czwartku do niedzieli, oraz że umówił się na kolejne odwiedziny (razem z małżonką) w Zakliczynie.

 

 jezyk  jezyk  jezyk
 jezyk  jezyk  jezyk
 jezyk  jezyk  jezyk
 jezyk  jezyk  jezyk
 jezyk  jezyk  jezyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.