Baner festiwalu

 

polszczyzna logotypy10 września 2021 roku w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbędzie się wielki finał Festiwalu Języka Polskiego. Jest to projekt Stowarzyszenia „Klucz” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021” oraz Gminę Zakliczyn pod patronatem profesora Jerzego Bralczyka z osobistym udziałem Patrona oraz burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka.

 

ojczystyplakatW czerwcowych eliminacjach wyłoniliśmy finalistów, którzy w najbliższy piątek będą rywalizować w trzech kategoriach wiekowych o miano i statuetki; Mistrza, Terminatora oraz Czeladnika Języka Polskiego a także cenne nagrody. Każdy z finalistów otrzyma upominki z najcenniejszym, jakim jest książka „100 słów” z dedykacją autora – prof. Jerzego Bralczyka. Dla uczestników finału przygotowaliśmy kolejny upominek w postaci programu scenicznego najsłynniejszego polskiego mima – Ireneusza Krosnego.

 

Jak przebiegać będzie finał Festiwalu Języka Polskiego ?

 

O godzinie 10 – tej po powitaniu uczestników Finału przez organizatorów oraz przypomnieniu zasad regulaminowych, uczestnicy rozpoczną pierwszą konkurencję, jaką jest quiz pod tytułem „Kto to powiedział, kto to napisał.” Dla każdej z grup przygotowanych zostało po 10 pytań z trzema odpowiedziami – rzecz jasna spośród tych odpowiedzi jedna jest prawidłowa, która należy zakreślić aby zdobyć punkt. Aby tak uczynić, dobrze będzie znać polską literaturę, w szczególności w kategorii dziecięcej takich autorów jak: Jan Brzechwa, Adam Mickiewicz, Mikołaj Rej, Aleksander Fredro, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Władysław Broniewski, Krzysztof Kamil Baczyński. W kategorii młodzieżowej również przyda się znajomość literatury narodowych wieszczów oraz Leopolda Staffa, Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Sienkiewicza oraz współczesnych językoznawców, w tym Patrona Festiwalu. W kategorii dorosłych dochodzi do tego m.in.: Jan Chryzostom Pasek, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki.

 

odduAutorem dyktanda, które składać się będzie z 7 maksymalnie ośmiu zdań jest prof. Jerzy Bralczyk, a dyktando rozpocznie się po rozwiązaniu quizu. Ostatnim etapem rywalizacji o miano Mistrza języka Polskiego jest konkurs krasomówczy podczas którego uczestnik ma maksymalnie 3 minuty na wypowiedź o dowolnej tematyce.

 

Po zsumowaniu przez jury Festiwalu punktacji uzyskanej przez finalistów w trzech konkurencjach, zostaną wyłonieni zwycięzcy. W przerwie na podsumowanie wyników festiwalu, około godziny 14:30, organizatorzy zapraszają uczestników Finału na posiłek. Po przerwie o godzinie 16 – tej rozpocznie się koncert Ireneusza Krosnego, a po występie rozpocznie się Gala Finałowa Festiwalu Języka Polskiego z krótkim wystąpienie prof. Jerzego Bralczyka oraz ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.