tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

zulsdzStowarzyszenie „Klucz” w 2019 roku zrealizowało premierową edycję Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu logoministerstwoPromocji Kultury. Także w 2020 roku po skutecznej aplikacji otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Edukacja Kulturalna 2020 w kwocie 37 tysięcy zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - w ten sposób zrealizujemy projekt pod nazwą „ZUL – Szkoła dla Życia”. Po perturbacjach wynikających z pandemii koronawirusa, „ZUL – Szkoła dla Życia” rusza w lipcu. Niniejszym mam przyjemność ogłosić nabór uczestników Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego – edycji 2020, podać zasady rekrutacji i tematykę pierwszego trymestru. Każdy kto ukończył 13 lat może zapisać się do tegorocznej edycji Uniwersytetu Ludowego – mamy 30 miejsc (o wpisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszenia). Udział w ZUL – Szkoła dla Życia jest nieodpłatny.  W przypadku, gdy zainteresowanie będzie większe niż limit uczestników, pierwszeństwo będę mieć członkowie Stowarzyszenia „Klucz”. Zapisy do ZUL-u przyjmują koordynatorki projektu; Ewelina Siepiela, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz Maria Chruściel, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 14 628 3331 do dnia 30 czerwca 2020 roku. Poniżej (na końcu artykułu) jest do pobrania zgłoszenie, ale można je wypełnić w ratuszu przed rozpoczęciem pierwszych zajęć, ale wcześniej trzeba zapisać się u jednej z koordynatorek.

 

 

Pierwszy trymestr „Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego – Szkoła dla Życia zrealizowany będzie w lipcu oraz sierpniu i poświęcony będzie zagadnieniom globalizacji. Wykłady oraz panele dyskusyjne odbywać się będą w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu we wtorki; 7, 14, 21 oraz 28 lipca od godziny 17 – tej i tak:

 

7 lipca tematem będą „Korzyści i zagrożenia wynikające z procesu globalizacji”
14 lipca poświęcony będzie „Globalności i lokalności w globalizacji”
21 lipca poznamy pojęcie „Glokalizacji”
28 lipca dowiemy się czym się różni dialog kultur od homogenizacji kulturowej

 

000Każdy wykład będzie trwał 90 minut, a po przerwie kawowej rozpocznie się również 90 minutowy panel dyskusyjny. To, że wprowadziliśmy po wykładach panel dyskusyjny, wynikało z wniosków zawartych w ankietach uczestników ubiegłorocznej edycji ZUL-u. Uczestnikom tegorocznej edycji proponujemy panel dyskusyjny realizowany metodą OST. Co to za metoda ? Open Space Technology (OST) to znaczy po polsku metoda otwartej przestrzeni. Metoda ta została wymyślona przez Harrisona Owena, który w 1983 roku organizował międzynarodową konferencję, na którą miało przybyć 250 uczestników. Cały rok ciężko pracował, aby jak najlepiej tę konferencję przygotować. Po zakończeniu postanowił, że już nigdy więcej nie będzie robił czegoś podobnego. Wszyscy uczestnicy konferencji mówili na zakończenie, że najlepszą i najbardziej przydatną częścią spotkania były przerwy na kawę. Postawił sobie pytania: Jak można 009wykorzystać energię i zachwyt, panujący podczas dobrych przerw na kawę, aby w czasie spotkania uczestnicy aktywnie angażowali się w pracę i osiągali wyniki? Jak można coś takiego zorganizować w czasie krótszym niż 1 rok? Z tych poszukiwań zrodziła się metoda Open Space Technology. OST stosuje się w sytuacji, kiedy grupa osób w krótkim czasie wymienić musi się swoją wiedzą, przedyskutować ważne dla nich zagadnienia i znaleźć rozwiązania. Harrison Owen spuentował wynalezioną przez siebie metodę dyskusji w następujący sposób: „Open Space jest naturalnym laboratorium, w którym można przeżyć i obserwować, jak ludzie przerastają samych siebie i jak są zdolni do osiągania zupełnie nieoczekiwanych wyników.”  Metoda OST najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Niemczech. Będzie mi bardzo miło zrealizować lipcowy program ZUL -u z uczestnikami jako wykładowca i animator metody OST. Zakładam, że będę mógł się z wami podzielić ciekawą wiedzą na temat globalizacji, bo też pracę magisterską na ten temat, ocenioną na „bardzo dobry”, obroniłem u prof. Katarzyny Sobolewskiej – Myślik, córki jednego z twórców polskiej politologii.

 

W sierpniu odbędzie się w Filipowicach spotkanie podsumowujące I trymestr ZUL-u.

 

Formularz zgłoszenia uczestnictwa z ZUL – Szkoła dla Życia: tutaj.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych