Baner festiwalu

 

lmalopolska"Z lektury na scenę – Cicha noc" to tytuł spektaklu teatralnego zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu Stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą "Teatr – Należyty w Zakliczynie". Niezbyt długo musiałem myśleć nad nazwą projektu, który zgrabnie we wniosek ubrała 022Ewelina Siepiela, bo "Teatr" rozumie się sam przez się, a "Należyty" można zrozumieć jako "właściwy, taki jak trzeba", a jeśli tak, to nie można było sobie wyobrazić nikogo innego do realizacji ambitnego zamierzania, jak Jana Jakuba Należytego; znakomitego scenarzystę, reżysera, aktora, pieśniarza i mało może kto o tym wie, ale też autora książek. Bywalcy wydarzeń 001realizowanych przez środowisko skupione wokół ZCK z pewnością pamiętają pierwsze (też grantowe) wydarzenie z cyklu "Spotkania Kazimierzowskie u Jordana", którego bohaterem był Jan Jakub Należyty, serwując nam w sali S. Jordana w ratuszu znakomity recital piosenek Jacquesa Brela "Pod dachami Paryża". Mimo że wcześniej mieliśmy okazję się poznać, to od mniej więcej tamtego czasu jesteśmy po imieniu i mogę zwracać się do tego znakomitego artysty per "Kuba". Kuba nie wybrzydzał na zbyt skromny budżet, tylko z właściwym sobie zapałem zabrał się do realizacji projektu, angażując przy okazji do oprawy muzycznej pianistę Wojciecha Sałapę; absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

 

021Wojciech Sałapa ma własny zespół muzyczny "Nocą umówieni", który specjalizuje się w poezji śpiewanej, to znaczy muzykę do wierszy najznakomitszych polskich poetów komponuje Katarzyna Sałapa – skrzypaczka i żona pana Wojciecha. Oboje jako nauczyciele zarabiają na życie pracując w szkołach muzycznych. No i teraz trzeba by przejść do obsady aktorskiej.

 

Założeniem projektowym było zorganizowanie castingu dla potencjalnych młodych aktorów. Ów odbył się na raty (to znaczy dwuetapowo) we wrześniu. Bardzo pomocna w pozyskaniu przyszłych aktorów okazała się dyrektor Krystyna Sienkiewicz – Witek, za co z naszej strony chapeau bas. W październiku dziewięcioosobowy zespół w składzie: Weronika Malisz, Martyna Gajda, Andżelika Mliczek, Patryk Mliczek, Emilia Kurek, Michał Wszołek, Sandra Stępek, Bernadetta Zięba i Julia Ogonek otrzymał szansę nauki aktorstwa od Jana Jakuba Należytego, który na co dzień pracuje z profesjonalnymi aktorami teatralnymi.

 

016Zamierzonym w projekcie finałem tej pracy miała być premiera sztuki teatralnej i tak się stało 14 grudnia 2019 roku. Akcja spektaklu osadzona została w Domu Dziecka. Rzecz dzieje się w okresie przedświątecznym. Pensjonariusze Bidula mają swoje marzenia, ale też dzielą się też swoimi refleksjami na temat przeżywania świąt Bożego Narodzenia - są to smutne refle031ksje, tak samo jak smutne jest życie dzieci porzuconych przez rodziców. Nawet nie chcą, żeby ktoś ich zabierał na święta, bo potem gdy wraca się do Bidula jest jeszcze gorzej. To już lepiej przeżyć te święta w urzędowym nastroju, gdy wychowawca założy odświętny krawat do garnituru. Przygotowują spektakl oparty na sztuce Aleksandra Fredry "Zemsta". Przed 17 – tą sala im. S. Jordana zapełniła się widownią wśród której byli nie tylko rodzicie młodych aktorów, ale reprezentanci środowiska oświaty i kultury, a w tym gronie reżyser i aktor krakowski Jan Korwin – Kochanowski.

 

Z kolei 004władze samorządowe reprezentował niezawodny w tej kwestii burmistrz Dawid Chrobak i radni; Renata Dyngosz, Janusz Flakowicz oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion. 032Spektakl "Z lektury na scenę – Cicha noc" został znakomicie przyjęty przez publiczność, a słowa uznania padły ze strony Burmistrza, Wiceprzewodniczącej i profesjonalisty w kwestii obszaru teatralnego Jana Korwina - Kochanowskiego. Zadowolony był autor scenariusza i reżyser w jednej osobie Jan Jakub Należyty, a najbardziej wniebowzięta była koordynatorka projektu i awansowana przez Kubę na asystenta reżysera Ewelina Siepiela. Warto dodać, że autorem zdjęć oraz kierownikiem światła był Stanisław Kusiak, a swoje cegiełki do pomyślnego finału projektu dołożyły; Edyta Ramian, Elżbieta Mliczek i Halina Machel.

 

lmalopolskaTen ambitny projekt teatralny był jednym z pięciu wniosków Stowarzyszenia "Klucz" do programu Mecenat Małopolski 2019. W ramach Mecenatu Małopolski 2019 otrzymaliśmy rekordowe dofinansowanie z Województwa Małopolskiego – w sumie była to kwota 60 tys. zł, z czego – przypomnę – na "Teatr – Należyty w Zakliczynie" to dofinansowanie Województwa Małopolskiego wyniosło 8 tys. zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 10 381 zł.

 

 

 

 

 

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.