tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

witalisCo skrywa w sobie ziemia Zakliczyńska? Gdzie wydobywano na tym terenie solanki i sól kamienną? Czy, i jakie geologiczne skarby możemy odnaleźć pod powierzchnią ziemi? To tylko kilka z wielu pytań, na jakie zostały udzielone odpowiedzi na wykładzie inauguracyjnym II Trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, który miał miejsce 6 czerwca 2019 roku w Sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu.

 

Frekwencja studentów ZUL-u podczas wykładu była znakomita. Przedstawione przez inż. Piotra Witalisa – pracownika Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, który na co dzień zajmuje się ochroną i konserwacją nieużytkowanych już szybów górniczych – zagadnienia, pobudziły u emerytowanych górników – a dziś studentów Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego – żywe wspomnienia, a to z kolei zaowocowało interesującą dyskusją. Informacja o tym, że w gminie Zakliczyn znajduje się aż… 14 stanowisk górniczych, gdzie wydobywano solanki i sól kamienną, wprawiły w zdumienie słuchaczy i u wielu z nich dumę z faktu, jakie skarby kopalne na terenie gminy się znajdują. Przekazana przez wykładowcę informacja o wydobyciu i obróbce rud żelaza w Rudzie Kameralnej i Paleśnicy okazała się miłym zaskoczeniem i kolejnym z powodów do dumy.


Apetyt rośnie w miarę jedzenia i pozostając przy skarbach kopalnych, już w najbliższy czwartek - 13 czerwca - w Sali im. Spytka Jordana, w zakliczyńskim ratuszu, w ramach zajęć Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, zapraszamy zainteresowanych na kolejny wykład, tym razem związany z obróbką żelaza i produkcją broni. Wykład poprowadzi mgr. Przemysław Kozak – Kierownik Działu Historii Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Początek wykładu o godzinie 17 – tej.

 

logomkidn

Projekt pod nazwą Zakliczyński Uniwersytet Ludowy, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowanego przez stowarzyszenie "Klucz" przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury.

 

 

 witalis  witalis  witalis
 witalis  witalis  witalis
 witalis  witalis  witalis
 witalis  witalis  witalis
 witalis  witalis  witalis

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych