Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

  komoslakCzym różnił się gród od osady ? Co było wcześniej; Zawada czy Roztoka ? Czy stolica Wiślan była u ujścia Dunajca do Wisły ? Czy pierwsze polskie nazwiska wywodzą się ze Zdoni ? Na te i inne pytania słuchacze Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego poznali odpowiedź podczas inauguracyjnego wykładu ZUL-u w dniu 16 kwietnia 2019 roku, który wygłosił dr Krzysztof Moskal. W inauguracji Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Klucz" przy wsparciu Zakliczyńskiego Centrum Kultury wziął udział nowy członek "Klucza", burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. Burmistrz wyraził uznanie dla autorów projektu, który został profesjonalnie przygotowany, skoro – jak się wyraził włodarz zakliczyńskiej gminy – został wysoko oceniony i otrzymał ministerialne dofinansowanie bez procedury odwoławczej.

logomkidnZakliczyński Uniwersytet Ludowy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 43 tys. zł natomiast wkład własny w wysokości 13 900 zł pochodzi z budżetu Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

Dr Krzysztof Moskal, autor inauguracyjnego wykładu ZUL, urodził się w Tarnowie, jest doktorem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2000-2009 był wykładowcą PWSZ w Tarnowie i redaktorem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”. Obecnie to uznany publicysta historyczny, przewodnik turystyczny, wiceprezes Stowarzyszenia „Zamek Tarnowski”, członek zarządu PTTK – Oddział Ziemi Tarnowskiej oraz członek tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor publikacji dotyczących Tarnowa i regionu małopolskiego: m.in. In castro nostro tarnoviensi. Zamek tarnowski jako rezydencja, warownia i centrum administracyjno-gospodarcze dóbr tarnowskich, Tarnów 2001, 2004; Zamki w dziejach Polski i Słowacji. Między Wisłą a Hornadem, Nowy Sącz 2007; Tarnowskimi śladami Romana Brandstaettera. Przewodnik sentymentalny, Tarnów 2012; Kalendarium dziejów sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Odporyszowie, Żabno 2013; Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy, Dąbrowa Tarnowska 2015.

 

Czas na kolejne spotkanie. 24 kwietnia o godzinie 15 – tej rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach programu ZUL. Tym razem naszym gościem jest tarnowska archeolog Barbara Szpunar, która odkryje przed słuchaczami Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego tajemnicę na temat skarbów archeologicznych odkrytych w naszych okolicach. Mamy jeszcze kilka wolnym miejsc w ZUL, a więc chętni mogą się zgłosić jeszcze na ten wykład i dokonać zapisu do ZUL. Koordynatorami projektu są: Ewelina Siepiela i Mateusz Reczek, którzy zainteresowanym udzielą wyczerpujących informacji.

 

Z inauguracyjnego wykładu relację fotograficzną dla Zakliczyninfo przygotował Stanisław Kusiak.

 

 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych