tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

  komoslakCzym różnił się gród od osady ? Co było wcześniej; Zawada czy Roztoka ? Czy stolica Wiślan była u ujścia Dunajca do Wisły ? Czy pierwsze polskie nazwiska wywodzą się ze Zdoni ? Na te i inne pytania słuchacze Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego poznali odpowiedź podczas inauguracyjnego wykładu ZUL-u w dniu 16 kwietnia 2019 roku, który wygłosił dr Krzysztof Moskal. W inauguracji Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Klucz" przy wsparciu Zakliczyńskiego Centrum Kultury wziął udział nowy członek "Klucza", burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. Burmistrz wyraził uznanie dla autorów projektu, który został profesjonalnie przygotowany, skoro – jak się wyraził włodarz zakliczyńskiej gminy – został wysoko oceniony i otrzymał ministerialne dofinansowanie bez procedury odwoławczej.

logomkidnZakliczyński Uniwersytet Ludowy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 43 tys. zł natomiast wkład własny w wysokości 13 900 zł pochodzi z budżetu Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

Dr Krzysztof Moskal, autor inauguracyjnego wykładu ZUL, urodził się w Tarnowie, jest doktorem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2000-2009 był wykładowcą PWSZ w Tarnowie i redaktorem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”. Obecnie to uznany publicysta historyczny, przewodnik turystyczny, wiceprezes Stowarzyszenia „Zamek Tarnowski”, członek zarządu PTTK – Oddział Ziemi Tarnowskiej oraz członek tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor publikacji dotyczących Tarnowa i regionu małopolskiego: m.in. In castro nostro tarnoviensi. Zamek tarnowski jako rezydencja, warownia i centrum administracyjno-gospodarcze dóbr tarnowskich, Tarnów 2001, 2004; Zamki w dziejach Polski i Słowacji. Między Wisłą a Hornadem, Nowy Sącz 2007; Tarnowskimi śladami Romana Brandstaettera. Przewodnik sentymentalny, Tarnów 2012; Kalendarium dziejów sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Odporyszowie, Żabno 2013; Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy, Dąbrowa Tarnowska 2015.

 

Czas na kolejne spotkanie. 24 kwietnia o godzinie 15 – tej rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach programu ZUL. Tym razem naszym gościem jest tarnowska archeolog Barbara Szpunar, która odkryje przed słuchaczami Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego tajemnicę na temat skarbów archeologicznych odkrytych w naszych okolicach. Mamy jeszcze kilka wolnym miejsc w ZUL, a więc chętni mogą się zgłosić jeszcze na ten wykład i dokonać zapisu do ZUL. Koordynatorami projektu są: Ewelina Siepiela i Mateusz Reczek, którzy zainteresowanym udzielą wyczerpujących informacji.

 

Z inauguracyjnego wykładu relację fotograficzną dla Zakliczyninfo przygotował Stanisław Kusiak.

 

 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal
 moskal moskal moskal

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych