tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

zulW imieniu Stowarzyszenia "Klucz" mam przyjemność zaprosić do udziału w kolejnym projekcie naszego Stowarzyszenia. Nowy projekt "Klucza", to Zakliczyński Uniwersytet Ludowy (ZUL). W ramach projektu będziemy poznawać w 2019 roku historię Ziemi Zakliczyńskiej od czasów archeologicznych (trymestr I), przez okres średniowiecza (trymestr II) aż po czasy od założenia przez Jordanów miasta Zakliczyn po dni dzisiejsze (trymestr III). W ramach ZUL-u w każdym trymestrze odbywać się będą wykłady i warsztaty w zakliczyńskim ratuszu. Na finał trymestru uczestnicy udadzą się na wycieczkę.

 

I tak po pierwszym trymestrze pojedziemy do Trzcinicy, aby zobaczyć Karpacką Troję. Jest to obiekt, o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Naturalna niedostępność chroniła go przed zniszczeniem. Odkryto tu najstarsze osady obronne z dotąd znanych w Polsce i stwierdzono pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny ziem polskich. Jest to też jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich (770-1031 r.n.e.) zajmujące prawie 3,5 ha powierzchni. Wały obronne licząc od podstawy nasypów dochodzą jeszcze dzisiaj do 10 m. wysokości. Zanim uczestnicy ZUL-u wybiorą się do Karpackiej Troi, to najpierw wezmą udział w wykładach i warsztatach. Pierwszy wykład, "Średniowieczne grody i zamki w okolicy Zakliczyna", odbędzie się tuż po inauguracji Uniwersytetu w dniu 16 kwietnia o godz. 15:00 i poprowadzi go dr Krzysztof Moskal. Tydzień później – również w czwartek – odbędzie się kolejny wykład. Po drugim trymestrze planowany jest wyjazd do Nowej Słupi (Góry Swiętokrzyskie), a po trzecim trymestrze do Dukli – bliźniaczym dla Zakliczyna miasteczku założonym przez Jordanów.

 

Zapisy i zasady uczestnictwa w Zakliczyńskim Uniwersytecie Ludowym

 

W zajęciach Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego może uczestniczyć do 50 osób.

 

Projekt adresowany jest do wszystkich zainteresowanych osób (bez względu na wiek).

 

Aby uczestniczyć w zajęciach Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego trzeba się zapisać osobiście i zapoznać ze szczegółami projektu. Można to uczynić w siedzibie Zakliczyńskiego Centrum Kultury i stowarzyszenia "Klucz" – ratusz, Rynek 1 (poddasze) u koordynatorów projektu: Eweliny Siepieli lub Mateusza Reczka.

 

Limit uczestników ZUL wynosi od 40 do maksimum 50 osób.

 

W przypadku zainteresowania przekraczającego limit uczestników ZUL, brane pod uwagę będą w procesie rekrutacji kolejno następujące kryteria, takie jak: członkostwo w stowarzyszeniu "Klucz" oraz kolejność zapisu chętnych do udziału w projekcie ZUL.

 

Na Zakliczyninfo zostanie opublikowana lista przyjętych do Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego oraz lista rezerwowa.

 

Oczekujący na liście rezerwowej zostaną zaproszeni do udziału w ZUL w przypadku, gdy zrezygnuje z udziału wcześniej zakwalifikowana osoba lub osoba zakawalifikowana nie będzie uczestniczyć w wykładach i warsztatach ZUL.

 

ZUL składa się z trzech trymestrów. Na jeden trymestr składają się dwa wykłady i dwa warsztaty oraz wycieczka kulturowo – historyczna.

 

Harmonogram ogólny trymestrów:

I trymestr: kwiecień – maj + wycieczka do Trzcinicy (Karpacka Troja)

II trymestr: czerwiec – lipiec + wycieczka do Nowej Słupi (Muzeum Starożytnego Hutnictwa)

III trymestr: październik – listopad + wycieczka do Dukli (miasto bliźniacze)

 

logomkidn

Opuszczenie (bez podania ważnej przyczyny) jednego wykładu + jednego warsztatu oznacza skreślenie z listy uczestników ZUL-u.

 


Zakliczyński Uniwersytet Ludowy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych