tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

Czytaj więcej: Zagraj główne role w „Uliczkach Zakliczyna” Stowarzyszenie „Klucz” wraz z Zakliczyńskim Centrum Kultury realizuje projekt „Czerpiąc z tradycji” dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Znakomity polski artysta Jan Jakub Należyty, współpracujący z nami od ponad roku w ramach Studia Form Teatralnych "Scena Jordana" napisał scenariusz sztuki teatralnej „Uliczki Zakliczyna” i teraz pragniemy zaprosić chętnych do zagrania pierwszoplanowych roli w sztuce, to jest postaci Pawła i Róży. Casting, poprowadzony przez Jana Jakuba Należytego, odbędzie się w Zakliczyńskim Centrum Kultury (na poddaszu ratusza) w sobotę 27 czerwca – początek o godzinie 12 – tej. Zapraszamy do udziału w castingu i do udziału w teatralnej przygodzie.

Czytaj więcej: Rusza Zakliczyński Uniwersytet Ludowy – Szkoła dla Życia Stowarzyszenie „Klucz” w 2019 roku zrealizowało premierową edycję Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Czytaj więcej: Rusza Zakliczyński Uniwersytet Ludowy – Szkoła dla Życia Promocji Kultury. Także w 2020 roku po skutecznej aplikacji otrzymaliśmy dofinansowanie z programu Edukacja Kulturalna 2020 w kwocie 37 tysięcy zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - w ten sposób zrealizujemy projekt pod nazwą „ZUL – Szkoła dla Życia”. Po perturbacjach wynikających z pandemii koronawirusa, „ZUL – Szkoła dla Życia” rusza w lipcu. Niniejszym mam przyjemność ogłosić nabór uczestników Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego – edycji 2020, podać zasady rekrutacji i tematykę pierwszego trymestru. Każdy kto ukończył 13 lat może zapisać się do tegorocznej edycji Uniwersytetu Ludowego – mamy 30 miejsc (o wpisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszenia). Udział w ZUL – Szkoła dla Życia jest nieodpłatny.  W przypadku, gdy zainteresowanie będzie większe niż limit uczestników, pierwszeństwo będę mieć członkowie Stowarzyszenia „Klucz”. Zapisy do ZUL-u przyjmują koordynatorki projektu; Ewelina Siepiela, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz Maria Chruściel, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel. 14 628 3331 do dnia 30 czerwca 2020 roku. Poniżej (na końcu artykułu) jest do pobrania zgłoszenie, ale można je wypełnić w ratuszu przed rozpoczęciem pierwszych zajęć, ale wcześniej trzeba zapisać się u jednej z koordynatorek.

Czytaj więcej: Pan Tadeusz i jego uczniowie Ewelina Surga, Mirosław Żychowski, Adam Gaura, Amelia Damian, Anna Drożdż, Stanisław Damian i Małgorzata Nowak, to grupa uczniów Tadeusza Malika, naszego mistrza świata lub co najmniej Małopolski w grze na heligonce.

 

Czytaj więcej: Pan Tadeusz i jego uczniowie Mistrz i Uczeń – Heligonka – to projekt Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy ZCK dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Zajęcia prowadzone przez mistrza Tadeusza odbywają się w poniedziałki i wtorki w Zakliczyńskim Centrum Kultury – w ten sposób „nadrabiamy straty” wynikające z obostrzeń stanu epidemicznego. Malik, który przygarnął więcej uczniów niż wynika to z harmonogramu projektu, no bo Pan Tadeusz tak ma, że się garną do niego ludzie - Chcą się uczyć i robią postępy, a o to właśnie chodzi – kwituje krótko Mistrz Tadeusz.

Czytaj więcej: Klucz kontynuuje mistrzowskie warsztaty "Mistrz i uczeń – heligonka" to tytuł projektu edukacji kulturalnej stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. To kolejny dofinansowany przez Ministra tego typu projekt realizowany przez stowarzyszenie "Klucz". Przypomnę, że w ramach tego programu w poprzednich latach mistrzowskie warsztaty finansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzili; Stanisław Socha, Janusz Cierlik i Marcin Korbut. W 2020 roku wniosek do programu ministerialnego, przygotowany przez Ewelinę Siepielę, został bardzo wysoko oceniony i dofinansowany maksymalną kwotą, jaką można uzyskać z tego programu, to jest 20 tysięcy złotych.

Czytaj więcej: Doktor Groń z Filipowicami Dr Waldemar Groń jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczno – operową u profesora Tomasza Bugaja, a doktorat z dyrygentury uzyskał pod kierunkiem prof. Janusza Przybylskiego. Waldemar Groń pochodzi z Łącka, jest związany z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" i ze Szkoła Muzyczną w Domosławicach oraz Krakowską Operą Kameralną. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi operowymi oraz dętymi, jest wykładowcą Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych.

Czytaj więcej: Taka kolęda tylko u heligonistów „Kolęda u Heligonistów i Harmonistów”, to wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Klucz” działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. To był ostatni projekt grantowy zrealizowany w dniu 21 grudnia 2019 roku w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w 2019 roku przez Stowarzyszenie „Klucz” i ZCK. Gospodarzem Czytaj więcej: Taka kolęda tylko u heligonistów „Kolędy” był szef Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia „Klucz” Tadeusz Malik. Pomimo sezonu chorobowego i przedświątecznego do Zakliczyna przyjechały heligonistki i heligoniści oraz harmonistki i harmoniści z Krzeszowic, Limanowszczyzny, Sądecczyzny i subregionu tarnowskiego. Rzecz jasna w tym zacnym gronie największą grupę stanowili nasi mistrzowie oraz uczniowie heligonki i harmonii. To była jedyna taka kolęda w Polsce, bo nie ma gdzie indziej w kraju takiego artystycznego zjawiska.

Czytaj więcej: Klucz dla Orkiestry Rozwój Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice" leży na sercu nie tylko muzykom, kapelmistrzowi i sympatykom naszej eksportowej Orkiestry. W ramach Stowarzyszenia "Klucz" działa Klub Przyjaciół SOD "Filipowice" pod kierunkiem Małgorzaty Soski pełniącej też funkcje; skarbnika w Zarządzie Stowarzyszenia "Klucz" oraz gospodyni świetlicy ZCK w Filipowicach. To właśnie Stowarzyszenie "Klucz" najpierw Czytaj więcej: Klucz dla Orkiestry aplikowało, a potem zrealizowało projekt o nazwie "Rozwój Strażackiej Orkiestry Dętej Filipowice" przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Zakliczyn.

Czytaj więcej: Dzisiaj Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Kolęda u Heligonistów21 grudnia o godzinie 9 – tej rozpoczyna się w Zakliczynie Jarmark Bożonarodzeniowy. W pasażu od frontu ratusza w stronę Urzędu Miejskiego świątecznymi smakołykami i ozdobami kusić będzie dzisiaj piętnaście stoisk. Stoiska przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Filipowice, Bieśnika, Zdoni, Rudy Kameralnej, Słonej, Paleśnicy, Kończysk, Mieszczanek z Zakliczyna, WTZ z Dzierżanin a także stoisko Jędrka Króla z Zębu z oscypkami, Lubinki z wędlinami, Barbary Kusiak z ozdobami świątecznymi, Bogusławy Muchy ze stroikami, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Stróżach oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury z pamiątkami. Przyjedzie też kawobus ze smaczną kawą i czekoladą z Gwoźdźca. Pod ratuszowymi arkadami zupą świąteczną częstował będzie burmistrz Dawid Chrobak w asyście członkiń KGW „Pod Bocianim gniazdem” oraz Stowarzyszenia „Klucz” - Klubu Seniora „Pogodni”. Stoiska czynne będą do wyczerpania zapasów.

Czytaj więcej: „Kluczowe” przygotowania na św. Mikołaja„Na Święta ze świętym Mikołajem” to tytuł kolejnego projektu grantowego Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, zrealizowanego przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Wydarzenie odbyło się 15 grudnia w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu i zgromadziło 38 dzieci w wieku od dwóch do kilkunastu lat. Dzieciom towarzyszyło co najmniej jedno z rodziców, a zdarzyło się że i babcia lub dziadek. Zanim nastąpiło spotkanie ze Świętym od prezentów, instruktorzy zaprosili do wspólnych zajęć, które nawiązywały do świątecznych zwyczajów. Przy kilku artystycznych stolikach można było wyCzytaj więcej: „Kluczowe” przygotowania na św. Mikołajakonać dekorację świątecznych pierników, ozdób choinkowych, kartek świątecznych czy magicznych paczek. Był też czas na zabawę i piosenki o św. Mikołaju. To wszystko zapewnili instruktorzy; Stanisława Kumorek (Pałac Młodzieży Tarnów), Danuta Cetera (Muzeum Etnograficzne Tarnów), Tadeusz Malik (prezes Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia Klucz) oraz Ewelina Siepiela, Halina Machel, Elżbieta Mliczek Zakliczyńskie Centrum Kultury). Piękne pamiątkowe zdjęcia ze spotkania ze św. Mikołajem wykonał Stanisław Kusiak (do odbioru w ZCK od 23 grudnia). Na spotkanie Mikołajowe do ratusza z wielką torbą słodyczy dotarł również burmistrz Dawid Chrobak.

Czytaj więcej: Święta z Hamletem i Papkinem w bidulu "Z lektury na scenę – Cicha noc" to tytuł spektaklu teatralnego zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu Stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą "Teatr – Należyty w Zakliczynie". Niezbyt długo musiałem myśleć nad nazwą projektu, który zgrabnie we wniosek ubrała Czytaj więcej: Święta z Hamletem i Papkinem w bidulu Ewelina Siepiela, bo "Teatr" rozumie się sam przez się, a "Należyty" można zrozumieć jako "właściwy, taki jak trzeba", a jeśli tak, to nie można było sobie wyobrazić nikogo innego do realizacji ambitnego zamierzania, jak Jana Jakuba Należytego; znakomitego scenarzystę, reżysera, aktora, pieśniarza i mało może kto o tym wie, ale też autora książek. Bywalcy wydarzeń Czytaj więcej: Święta z Hamletem i Papkinem w bidulu realizowanych przez środowisko skupione wokół ZCK z pewnością pamiętają pierwsze (też grantowe) wydarzenie z cyklu "Spotkania Kazimierzowskie u Jordana", którego bohaterem był Jan Jakub Należyty, serwując nam w sali S. Jordana w ratuszu znakomity recital piosenek Jacquesa Brela "Pod dachami Paryża". Mimo że wcześniej mieliśmy okazję się poznać, to od mniej więcej tamtego czasu jesteśmy po imieniu i mogę zwracać się do tego znakomitego artysty per "Kuba". Kuba nie wybrzydzał na zbyt skromny budżet, tylko z właściwym sobie zapałem zabrał się do realizacji projektu, angażując przy okazji do oprawy muzycznej pianistę Wojciecha Sałapę; absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych