Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

Czytaj więcej: Doktor Groń z Filipowicami Dr Waldemar Groń jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczno – operową u profesora Tomasza Bugaja, a doktorat z dyrygentury uzyskał pod kierunkiem prof. Janusza Przybylskiego. Waldemar Groń pochodzi z Łącka, jest związany z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" i ze Szkoła Muzyczną w Domosławicach oraz Krakowską Operą Kameralną. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi operowymi oraz dętymi, jest wykładowcą Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych.

Czytaj więcej: Taka kolęda tylko u heligonistów „Kolęda u Heligonistów i Harmonistów”, to wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Klucz” działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. To był ostatni projekt grantowy zrealizowany w dniu 21 grudnia 2019 roku w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w 2019 roku przez Stowarzyszenie „Klucz” i ZCK. Gospodarzem Czytaj więcej: Taka kolęda tylko u heligonistów „Kolędy” był szef Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia „Klucz” Tadeusz Malik. Pomimo sezonu chorobowego i przedświątecznego do Zakliczyna przyjechały heligonistki i heligoniści oraz harmonistki i harmoniści z Krzeszowic, Limanowszczyzny, Sądecczyzny i subregionu tarnowskiego. Rzecz jasna w tym zacnym gronie największą grupę stanowili nasi mistrzowie oraz uczniowie heligonki i harmonii. To była jedyna taka kolęda w Polsce, bo nie ma gdzie indziej w kraju takiego artystycznego zjawiska.

Czytaj więcej: Klucz dla Orkiestry Rozwój Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice" leży na sercu nie tylko muzykom, kapelmistrzowi i sympatykom naszej eksportowej Orkiestry. W ramach Stowarzyszenia "Klucz" działa Klub Przyjaciół SOD "Filipowice" pod kierunkiem Małgorzaty Soski pełniącej też funkcje; skarbnika w Zarządzie Stowarzyszenia "Klucz" oraz gospodyni świetlicy ZCK w Filipowicach. To właśnie Stowarzyszenie "Klucz" najpierw Czytaj więcej: Klucz dla Orkiestry aplikowało, a potem zrealizowało projekt o nazwie "Rozwój Strażackiej Orkiestry Dętej Filipowice" przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Zakliczyn.

Czytaj więcej: Dzisiaj Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Kolęda u Heligonistów21 grudnia o godzinie 9 – tej rozpoczyna się w Zakliczynie Jarmark Bożonarodzeniowy. W pasażu od frontu ratusza w stronę Urzędu Miejskiego świątecznymi smakołykami i ozdobami kusić będzie dzisiaj piętnaście stoisk. Stoiska przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Filipowice, Bieśnika, Zdoni, Rudy Kameralnej, Słonej, Paleśnicy, Kończysk, Mieszczanek z Zakliczyna, WTZ z Dzierżanin a także stoisko Jędrka Króla z Zębu z oscypkami, Lubinki z wędlinami, Barbary Kusiak z ozdobami świątecznymi, Bogusławy Muchy ze stroikami, Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Stróżach oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury z pamiątkami. Przyjedzie też kawobus ze smaczną kawą i czekoladą z Gwoźdźca. Pod ratuszowymi arkadami zupą świąteczną częstował będzie burmistrz Dawid Chrobak w asyście członkiń KGW „Pod Bocianim gniazdem” oraz Stowarzyszenia „Klucz” - Klubu Seniora „Pogodni”. Stoiska czynne będą do wyczerpania zapasów.

Czytaj więcej: „Kluczowe” przygotowania na św. Mikołaja„Na Święta ze świętym Mikołajem” to tytuł kolejnego projektu grantowego Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, zrealizowanego przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Wydarzenie odbyło się 15 grudnia w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu i zgromadziło 38 dzieci w wieku od dwóch do kilkunastu lat. Dzieciom towarzyszyło co najmniej jedno z rodziców, a zdarzyło się że i babcia lub dziadek. Zanim nastąpiło spotkanie ze Świętym od prezentów, instruktorzy zaprosili do wspólnych zajęć, które nawiązywały do świątecznych zwyczajów. Przy kilku artystycznych stolikach można było wyCzytaj więcej: „Kluczowe” przygotowania na św. Mikołajakonać dekorację świątecznych pierników, ozdób choinkowych, kartek świątecznych czy magicznych paczek. Był też czas na zabawę i piosenki o św. Mikołaju. To wszystko zapewnili instruktorzy; Stanisława Kumorek (Pałac Młodzieży Tarnów), Danuta Cetera (Muzeum Etnograficzne Tarnów), Tadeusz Malik (prezes Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów Stowarzyszenia Klucz) oraz Ewelina Siepiela, Halina Machel, Elżbieta Mliczek Zakliczyńskie Centrum Kultury). Piękne pamiątkowe zdjęcia ze spotkania ze św. Mikołajem wykonał Stanisław Kusiak (do odbioru w ZCK od 23 grudnia). Na spotkanie Mikołajowe do ratusza z wielką torbą słodyczy dotarł również burmistrz Dawid Chrobak.

Czytaj więcej: Święta z Hamletem i Papkinem w bidulu "Z lektury na scenę – Cicha noc" to tytuł spektaklu teatralnego zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu Stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą "Teatr – Należyty w Zakliczynie". Niezbyt długo musiałem myśleć nad nazwą projektu, który zgrabnie we wniosek ubrała Czytaj więcej: Święta z Hamletem i Papkinem w bidulu Ewelina Siepiela, bo "Teatr" rozumie się sam przez się, a "Należyty" można zrozumieć jako "właściwy, taki jak trzeba", a jeśli tak, to nie można było sobie wyobrazić nikogo innego do realizacji ambitnego zamierzania, jak Jana Jakuba Należytego; znakomitego scenarzystę, reżysera, aktora, pieśniarza i mało może kto o tym wie, ale też autora książek. Bywalcy wydarzeń Czytaj więcej: Święta z Hamletem i Papkinem w bidulu realizowanych przez środowisko skupione wokół ZCK z pewnością pamiętają pierwsze (też grantowe) wydarzenie z cyklu "Spotkania Kazimierzowskie u Jordana", którego bohaterem był Jan Jakub Należyty, serwując nam w sali S. Jordana w ratuszu znakomity recital piosenek Jacquesa Brela "Pod dachami Paryża". Mimo że wcześniej mieliśmy okazję się poznać, to od mniej więcej tamtego czasu jesteśmy po imieniu i mogę zwracać się do tego znakomitego artysty per "Kuba". Kuba nie wybrzydzał na zbyt skromny budżet, tylko z właściwym sobie zapałem zabrał się do realizacji projektu, angażując przy okazji do oprawy muzycznej pianistę Wojciecha Sałapę; absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Czytaj więcej: 105. rocznica krwawej bitwy w Czarnym LesieKulminacyjnym wydarzeniem projektu „Mogiły Pamięci” była rocznicowa uroczystość na „pomnikach” w Charzewicach. U stóp monumentu na cmentarzu wojennym nr 290 z I wojny światowej, od 25 lat z inicjatywy obecnego podczas tej liturgii ks. Michała Kapturkiewicza i ówczesnego wójta śp. Stanisława Chrobaka mieszkańcy Charzewic, Melsztyna, Gwoźdźca, ale i innych wiosek i miasta „przed i za wodą”, spotykają się, by uczcić pamięć poległych żołnierzy obu armii, w których szeregach znaleźli się i nasi rodacy, wielu z nich spoczęło w całym regionie na kilkudziesięciu nekropoliach, w tym kilkunastu cmentarzach wojennych na Ziemi Zakliczyńskiej.

Czytaj więcej: Oficjalne wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego w ramach projektu „Mogiły Pamięci: Jamna –...Już od samego rana w czwartek 10 października br., w zakliczyńskim ratuszu zebrało się jury konkursu w składzie: mgr Ewa Jednorowska – historyk i literat, mgr Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn - przewodniczący jury, mgr Kazimierz Dudzik – Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Jury podjęło się niebywale trudnego zadania, mającego na celu wyłonić zwycięzców w międzyszkolnym konkursie literackim. Celem konkursu było napisanie opowiadania patriotycznego. Wszystkie nadesłane prace prezentowały wysoki poziom, stąd też podjęcie konkretnych decyzji okazało się niezwykle trudne.

Czytaj więcej: Niebawem finał Międzyszkolnego Konkursu Literackiego Jednym z elementów realizacji zadania pn. „Mogiły Pamięci: Jamna–Wola Stróska–Charzewice” jest organizacja „Międzyszkolnego Konkursu Literackiego na Opowiadanie Patriotyczne”. Uprawnieni do udziału w konkursie byli uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Zakliczyn.

Termin nadsyłania prac minął z dniem 4 października br., pomysł organizacji konkursu okazał się trafny, miłe zaskoczenie dla organizatorów, bowiem przesłano 20 prac literackich. Wszystkie prace prezentują niebywale wysoki poziom, stąd też dla ustanowionej komisji konkursowej w składzie: Dawid Chrobak - Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Kazimierz Dudzik – Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz Prezes Stowarzyszenia „Klucz” oraz Ewa Jednorowska – historyk i znakomita znawczyni dziejów Ziemi Zakliczyńskiej, ocena prac i wyłonienie zwycięzców może okazać się niebywale trudnym zadaniem. Ostateczna lista zwycięzców ogłoszona zostanie w najbliższy piątek 11 października na portalu www.zakliczyninfo.pl.

Czytaj więcej: „Cisza” nad grobami partyzantówDoroczna uroczystość na Mogile zgromadziła u stóp budki-szpitalika kilka pokoleń. Wielu uczestników święta poddało się patriotycznej zadumie i refleksji, przenosząc się myślami w tamten tragiczny czas, by na zakończenie tej manifestacji w lesie stróskim, już towarzysko, przy paśniku, przy melodii kapeli „Sami swoi”, w gronie rodaków, powrócić mentalnie do współczesności. O specjalny wymiar święta zadbali organizatorzy z magistratu, „Klucza” i ZCK z partnerami w ramach projektu „Mogiły pamięci”. Miejsce patriotycznego mityngu zostało starannie przygotowane przez Nadleśnictwo Gromnik, oznakowany dojazd leśną drogą na samo miejsce bez zarzutu, magistrat podstawił autobus spod ratusza dla chętnych udziału w święcie, zaś program uzyskał dodatkowy walor w postaci rekonstrukcji historycznej walki partyzantów AK z hitlerowcami. Inż. Stanisław Nosek z Nadleśnictwa Gromnik w swoim słowie podkreślił znaczenie tego miejsca dla jego instytucji i starania, by obiekt nie podupadał, by stanowił dowód naszej pamięci („Duża tu zasługa Józefa Malika opiekującego się budką” - zaznaczył inżynier nadzoru gromnickiego Nadleśnictwa).

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych