11112020m

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

Czytaj więcej: Weekendowy e-teatr w ZakliczyniePremiera w dwóch odsłonach spektaklu teatralnego pt. „Uliczki Zakliczyna” miała miejsce w ubiegły weekend, w sobotę mogliśmy oglądać w głównych rolach Sandrę Stępek i Mateusza Ogonka a dzień później w niedzielę swój debiut mieli Julia Ogonek i Patryk Mliczek, nie umniejszając oczywiście pozostałej ekipie aktorskiej, która spisała się na medal.

 

Z naszych obliczeń i statystyk wynika, że przy premierze każdej z odsłon przed ekranami zasiadało około 100 osób, którzy wspólnie oglądali prezentowany spektakl teatralny. Z zebranych opinii wiemy również, iż tytułowa piosenka bardzo przypadła do gustu zwłaszcza dzieciom, które wielokrotnie odsłuchiwały ją, by nauczyć się jej na pamięć. Podczas premiery spektakli można było w czasie rzeczywistym komentować je na czacie, mogliśmy przeczytać między innymi takie komentarze: „już w 3 osoby siedzimy i patrzymy!”, „Zaczyna się ciekawie”, „Jaka zdolna zakliczyńska Młodzież. Brawo!”.

 

Opakować walory w produkt, tak brzmiał temat przewodni II trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, dzięki realizacji projektu Stowarzyszenia „Klucz” pt. „ZUL – Szkoła dla życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury mogliśmy zapoznać się z następującymi tematami:

1. Zasoby przyrodnicze i kulturowe - mapowanie terenu Czytaj więcej: Podsumowanie II Trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego

2. Etno jest trendy

3. Ekonomia w warunkach wiejskich i małomiasteczkowych

 

Interesujące wykłady poprowadzili dla nas Paweł Glugla oraz Grażyna Wiatr, panele dyskusyjne przeprowadził Kazimierz Dudzik, organizacyjnie za projekt  odpowiadały koordynatorki: Maria Chruściel i Ewelina Siepiela.

 

 

Czytaj więcej: Teatr o Zakliczynie „Uliczki Zakliczyna zaczarowały czas...” tymi słowami zaczynamy wspaniałą podróż do świata teatru, który zagościł na scenie zakliczyńskiego ratusza w sali im. Spytka Jordana.

Warsztaty teatralne prowadzone przez wybitnego reżysera i autora scenariusza Jana Jakuba Należytego rozpoczęły się w lipcu tego roku, ostatnia zaś próba przed nagraniem spektaklu odbyła się 29 września 2020 roku. To była wyjątkowa próba, gdyż od godziny 18:00 mogli w niej uczestniczyć jako widzowie członkowie rodzin występujących na scenie aktorów. Ze względów na panującą epidemię i obostrzenia epidemiologiczne, niestety spektakl zostanie wystawiony bez udziału publiczności, zostanie natomiast nagrany i udostępniony w sieci, stąd też pomysł na otwartą próbę generalną, by najbliższa rodzina mogła choćby podejrzeć jak ich dzieci czy wnukowie radzą sobie na scenie.

Czytaj więcej: Polvision pokaże „Zakliczyńską e-powieść” i filmy Zakliczyńskiego Centrum KulturyNiespełna tydzień po emisji pierwszego odcinka „Zakliczyńskiej e-powieści”, 25 września 2020 roku, otrzymałem list od pani Joli Santockiej – dyrektor ds. operacyjnych i marketingu chicagowskiej telewizji polonijnej Polvision, w którym zwróciła się do mnie z prośbą o możliwość emisji na antenie TV Polvision naszego serialu dokumentalnego.

 

List rozpoczął się tak: „ W imieniu telewizji Polvision z Chicago, IL zwracam się z prośbą o możliwość emisji na naszej antenie cyklu filmów "Zakliczyńska e-powieść". Jestem przekonana, ze nasi telewidzowie (z których wielu wyemigrowało do USA właśnie z Małopolski) z przyjemnością poznają te ciekawe historie, o których mówi cykl. Jakie to fantastyczne, ze takie projekty powstają, ze promocja Polski, kultury i historii nie ogranicza się tylko do standardowych haseł "Kraków", "Warszawa"... Lokalne programy kulturalne i historyczne mają szczególną wartość - gdyby nie państwa produkcja nie znałabym historii kamiennej trumienki, nie wiedziałabym o takim zwyczaju... Oczywiście widok Zakliczyna z lotu ptaka jest nie do pominięcia - i chwyta za serce.”

Czytaj więcej: II trymestr ZUL-u na finiszuZUL – Szkoła dla życia, to projekt Stowarzyszenia „Klucz”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zajęcia II trymestru odbywały się w październiku (w czwartki) w Czytaj więcej: II trymestr ZUL-u na finiszuSali im. Spytka Jordana w ratuszu o godzinie 17 – tej. Wykłady prowadzili; Paweł Glugla – autora książki „Zakliczyn i okolice w starych źródłach” oraz Grażyna Wiatr menedżerka ekonomii społecznej z Tarnowa. 24 września tematem wykładu pani Grażyny będzie właśnie ekonomia w warunkach wiejskich i małomiasteczkowych, a tydzień wcześniej była mowa o tym, że eko jest trendy. Po wykładach odbywają się panele dyskusyjne, który mam przyjemność prowadzić. Podczas paneli zajmowaliśmy się mapowaniem Gminy Zakliczyn pod kątem zasobów przyrodniczych i kulturowych, a wcześniej wykonaliśmy też zabawy testowe takie jak rodzaje inteligencji czy „pustynia Sonora”.

Czytaj więcej: 20 września premiera „Zakliczyńskiej e-powieści”27 lipca, po zakończeniu planu filmowego, pisałem na Zakliczyninfo o tym, że efekt finalny projektu stowarzyszenia „Klucz” pod nazwą „Zakliczyńska e-powieść” który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci, planujemy na początek października. Takie było założenie. Dzisiaj mogę napisać, że premierowy odcinek zobaczycie 20 września w niedzielę. Na czym ten projekt polega? Po uzyskaniu środków finansowych z programu „Kultura w sieci” ucieszyliśmy się bardzo i zabrali do pracy, czyli do stworzenia dziesięcioodcinkowego, filmowego serialu dokumentalnego wzbogaconego scenkami teatralnymi, w których zagrali; Halina Machel, Ewelina Siepiela, Elżbieta Mliczek, Sandra Stępek, Julia Ogonek, Patryk Mliczek, Adam Gaura, Mateusz Ogonek, Jan Bernacki i Stanisław Kusiak.

Czytaj więcej: Rozpoczynamy II trymestr ZUL-uPo miesięcznej przerwie rozpoczynamy II trymestr ZUL – Szkoły dla Życia. Przypomnę, że to projekt Stowarzyszenia „Klucz”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zajęcia II trymestru rozpoczną się 10 września (w czwartek) w Sali im. Spytka Jordana w ratuszu o godzinie 17 – tej wykładem Pawła Glugli – autora książki „Zakliczyn i okolice w starych źródłach”. Historyk opowie słuchaczom Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego o zasobach kulturowych Gminy Zakliczyn. Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjny realizowany według nowoczesnej metody otwartej przestrzeni, który będę miał przyjemność poprowadzić. Podczas panelu zajmiemy się mapowaniem Gminy Zakliczyn pod kątem zasobów przyrodniczych i kulturowych.

Czytaj więcej: ADA w ZakliczynieCzytaj więcej: ADA w ZakliczynieProjekt Akademia dla Aktywnych w gminie Zakliczyn realizowany jest przez Stowarzyszenie „Klucz” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Zakliczyn. Ośrodek w Zakliczynie bo o nim mowa, jest jednym z 8 działających na terenie gminy i zaprasza seniorów (50+) do udziału w cotygodniowych spotkaniach w zakliczyńskim ratuszu. Razem z animatorem, w czwartkowe popołudnia, seniorzy spędzają miło czas na różnorakich zajęciach. W tym roku podczas warsztatów mieliśmy między innymi pogadanki na takie tematy, jak: co to jest e-recepta i jak się nią posługiwać, jak dbać o zdrowie, o profilaktyce badań mammograficznych. Podczas dotychczasowych spotkań organizowaliśmy zabawy pobudzające umysł do pracy, wspólnie przygotowywaliśmy i kosztowaliśmy smakołyki takie jak: pączki, chrusty, chleb dyniowy i pasztet z dyni, lody z plackiem gaździny. Ćwiczymy sprawność rąk i dłoni podczas zajęć manualnych, podczas których robimy kartki okolicznościowe, a w trosce o własne bezpieczeństwo wykonaliśmy przyłbice. Ponadto spacerujemy po okolicy odwiedzając m.in. prywatne mini muzeum ze starociami, grillujemy, a także oglądamy filmy na dużym ekranie.

Czytaj więcej: Mecenat znów jest nasz Czytaj więcej: Mecenat znów jest nasz 149 wniosków zostało wyróżnionych przez Województwo Małopolskie grantami finansowymi w ramach konkursu Mecenat Małopolski 2020, a w tej liczbie wniosek Stowarzyszenia „Klucz” na projekt spektaklu teatru działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod kierunkiem Jana Jakuba Należytego – Studio Form Teatralnych „Scena Jordana”. Województwo Małopolskie na Mecenat Małopolski 2020 przeznaczyło 2 mln 210 tys. zł, a z tej kwoty na konto Stowarzyszenia „Klucz” trafi 10 tys. zł. Powody do radości ma też prezes Kazimierz Wojnicki, bowiem a na konto Stowarzyszenia „Entuzjaści uśmiechu” w Domosławicach trafi 8 tys. zł na wsparcie III Małopolskiego Festiwalu Fletowego. 14 osobowa Komisja Konkursowa „Mecenatu Małopolski 2020” pod kierownictwem marszałka Witolda Kozłowskiego nie miała łatwej pracy, bowiem na konkurs trafiło 457 ofert, na łączną kwotę oczekiwanego wsparcia finansowego w wysokości prawie 22 mln zł.

Czytaj więcej: Globalność i lokalność z perspektywy FilipowicWykłady i panele dyskusyjne dotyczące globalizacji w I trymestrze „ZUL – Szkoły dla Życia” projektu stowarzyszenia „Klucz”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Czytaj więcej: Globalność i lokalność z perspektywy FilipowicKultury, odbywały się w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu w każdy lipcowy wtorek. 1 sierpnia 2020 roku w Ranczo Państwa Salamonów w Filipowicach odbyło się podsumowanie I trymestru, po którym nastąpi miesięczna, wakacyjna przerwa. Na II trymestr zapraszamy we wrześniu. Wrześniowe wykłady i panele dyskusyjne odbywać się będą w czwartki w ratuszu, początek godzina 17 – ta. Tematyką II trymestru ZUL-u jest zagadnienie zawarte w pytaniu: „Jak opakować walory w produkt ?” Zapraszamy do zapisywania się do ZUL-u zarówno tych, którzy uczestniczyli w zajęciach I trymestru, jak i nowych słuchaczy. Tymczasem wróćmy do podsumowania I trymestru.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych