Baner festiwalu

 

Czytaj więcej: Akademia dla Aktywnych Seniorów Gminy ZakliczynNie chodzi o to,
ile ma się lat,
ważne jak się starzeje.

Ulrich Pramann

 

Po prawie rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 ruszyła kolejna edycja zadania publicznego pod nazwą ,,Wspieranie integracji osób starszych w formie prowadzenia spotkań tematycznych’’. Projekt zaplanowany jest od 1 września 2021 do 31 grudnia 2021, finansowany z funduszy Urzędu Gminy Zakliczyn.

Aktywność jest ważna na każdym etapie życia człowieka. W przypadku Seniorów ma znaczenie szczególne, bowiem w sposób istotny wpływa na ich zadowolenie i kondycję. Uczestnicząc w cotygodniowych spotkaniach, Seniorzy będą mogli pobudzać swoją aktywność poprzez pogłębianie relacji z uczestnikami, a w tym wymianę myśli i doświadczeń, tworzenie dzieł kulinarnych, jak także artystycznych. Aktywny Senior to także Senior dbający o sprawność fizyczną. Tego typu aktywność, będzie serwowana w postaci spacerów, wycieczek krajoznawczych, siłowni zewnętrznych itp. Swój wigor uczestnicy będą mogli prezentować przy okazji spotkań integracyjnych oraz biesiadnych, gdzie zapewne popłyną piosenki z dawnych lat. Niezastąpieni podczas pracy z Seniorami są opiekunowie poszczególnych ośrodków, którzy od lat kreują ciekawe a nawet jak się okazuje fascynujące spotkania. Jak będą wyglądać zajęcia, w dużej mierze zależy od ich pomysłowości oraz znajomości potrzeb i zainteresowań Seniorów.

Czytaj więcej: Arkadiusz Gołąb i Agnieszka Łazarek Mistrzami Języka Polskiego, Burmistrz Chrobak na podium 10 września odbył się w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu Finał Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna.” To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie – czego wyrazem było objęcie honorowym patronatem przez najwybitniejszego polskiego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka - jest projektem Stowarzyszenia „Klucz” działającego Czytaj więcej: Arkadiusz Gołąb i Agnieszka Łazarek Mistrzami Języka Polskiego, Burmistrz Chrobak na podium przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”. Cegiełki finansowe do organizacji Festiwalu dołożył Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Stowarzyszenie „Klucz” i Zakliczyńskie Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Festiwal Języka Polskiego - wielki finał 10 września10 września 2021 roku w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbędzie się wielki finał Festiwalu Języka Polskiego. Jest to projekt Stowarzyszenia „Klucz” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021” oraz Gminę Zakliczyn pod patronatem profesora Jerzego Bralczyka z osobistym udziałem Patrona oraz burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka.

Czytaj więcej: Z roku na rok Biesiada w innej sceneriiTo wszystko za sprawą prac rekonstrukcyjnych i budowlanych wykonywanych przez Gminę Zakliczyn na terenie ruin zamku melsztyńskiego. Prace te są mocno wspierane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które do tej pory wyłożyło na „Melsztyn” ponad 1 mln 100 tys. zł. O tym jak zmieniał się Melsztyn na przestrzeni kilku ostatnich lat, świadczą zdjęcia ilustrujące ten artykuł.

 

Czytaj więcej: Z roku na rok Biesiada w innej sceneriiOd 5 lat na terenie ruin melsztyńskich organizowana jest przez Stowarzyszenie „Klucz” działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury Biesiada Rycerska w Melsztynie. W ramach „Mecenatu Małopolski – bis” otrzymaliśmy z Województwa Małopolskiego grant w wysokości 60 tys. zł dofinansowania na organizację tegorocznej oraz przyszłorocznej edycji Biesiady Rycerskiej. Środki te przeznaczane są nie tylko na organizację imprezy, ale na przykład wykonanie ław biesiadnych, zastawy stołowej w stylu minionych epok czy wystawy edukacyjnej.

 

W ramach tego projektu powstał też m.in. film o Biesiadzie: https://www.youtube.com/watch?v=RfcnRPUXies

Czytaj więcej: 4. Biesiada Rycerska w Melsztynie zachwyciła patronów i turystówBez fałszywej skromności mogę napisać, że 4. Biesiada Rycerska w Melsztynie zachwycała uczestników wyczarowanym przez organizatorów klimatem z minionych epok i atrakcyjną ofertą. To dopiero początek budowania jednego z najważniejszych wydarzeń w Małopolsce w zakresie  edukacji kulturalnej i promocji dziedzictwa Małopolski, bo program 5. Biesiady wraz z partnerem strategicznym Drużyną Najemną Rujewit jest już uzgodniony w ogólnym zarysie. W największym skrócie mogę napisać, że za rok na wzgórzu melsztyńskim pojawią się kolejne atrakcje jakich tutaj od stuleci nie oglądano. To wszystko możliwe dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Zakliczyn. Stowarzyszenie „Klucz” wraz z Zakliczyńskim Centrum Kultury – główni organizatorzy wydarzenia mają komfort planowania, bowiem zarówno tegoroczna Czytaj więcej: 4. Biesiada Rycerska w Melsztynie zachwyciła patronów i turystówjak i przyszłoroczna edycja Biesiady Rycerskiej w Melsztynie jest dofinansowywana przez Województwo Małopolskie w ramach grantu „Mecenat Małopolski – bis” w kwocie 60 tys. zł. Prestiż wydarzenia podkreślają patronaty: Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Włodzimierza Bernackiego, Wicewojewody Małopolskiego Ryszarda Pagacza, Wicemarszałek Małopolski Marty Malec – Lech oraz Burmistrza Dawida Chrobaka. Patroni Biesiady bardzo pochlebnie wyrażali się o organizacji i programie wydarzenia.

Czytaj więcej: Rycerze wracają na Melsztyn Po rocznej przerwie, z lekkim poślizgiem, wracamy na wzgórze zamkowe w Melsztynie. W dniach 3 i 4 lipca odbędzie się 4. Biesiada Rycerka w Melsztynie. Projekt Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Zakliczyn.

 

Czytaj więcej: Rycerze wracają na Melsztyn Tegoroczna Biesiada rozpocznie się w sobotę 3 lipca późnym popołudniem (o godzinie 18 - tej) warsztatami wicia wianków i rekonstrukcją obrzędu świętojańskiego. Na terenie zamku melsztyńskiego już w sobotę będzie można odwiedzić obóz rycerski Drużyny Najemnej Rujewit. Nasi partnerzy w organizacji Biesiady zapraszają do udziału w warsztatach takich jak strzelanie z łuku czy tańca z pochodniami, pokaz walki, rzemiosła oraz szkółki młodego wojownika. Rujewit wystawi również straż zamkową przy wejściu do wieży.

 

Pokaz tańca z ogniem będzie można podziwiać w sobotę około godziny 21- wszej, a zaraz po pokazie zapraszamy do przejścia z terenu zamkowego nad Dunajec, gdzie nastąpi kulminacja obrzędu świętojańskiego, czyli puszczanie wianków na wodę.

Czytaj więcej: Jak przystało na miasto papieskie 20 czerwca w Sali im. S. Jordana odbyła się Małopolska Gala Papieska – projekt Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach kampanii Małopolska św. Janowi Pawłowi II oraz dofinansowaniu Gminy Zakliczyn. Małopolską Galę Papieską otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. W pierwszej części Gali odbyła się sesja popularno-naukowa ze świetnie przygotowanymi wykładami burmistrza Dawida Chrobaka, o. Andrzeja Chlewickiego - Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn, prof. Kazimierza Wiatra – senatora RP oraz ks. dra hab. Jana Bartoszka – dyrektora RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Konferencja była transmitowana online na kanale filmowym ZCK.

Czytaj więcej: Szacunek i nagroda kwalifikacji do finału Festiwalu dla charakternych24 czerwca 2021 roku w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbyły się eliminacje do finału Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna”, projektu Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Czytaj więcej: Szacunek i nagroda kwalifikacji do finału Festiwalu dla charakternychCentrum Kultury, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021.”

Do eliminacji przyjęliśmy 58 zgłoszeń, a ostatecznie w eliminacjach wzięło udział 47 osób, w tym:

w kategorii dzieci - 28 osób
w kategorii młodzież - 4 osoby
w kategorii dorośli - 15 osób

Czytaj więcej: Warsztaty z mistrzem Stanisławem 11 czerwca rozpoczęliśmy realizację projektu "Warsztaty rzeźbiarskie z Mistrzem." To jeden z wielu projektów realizowanych w 2021 roku przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Czytaj więcej: Warsztaty z mistrzem Stanisławem Gminy Zakliczyn "Klucz" – ten konkretny dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Mistrzem warsztatów rzeźbiarskich jest – rzecz oczywista - Stanisław Socha z Faściszowej, nasz znakomity i utytułowany rzeźbiarz, który zajmuje się rzeźbą w drewnie przeszło 30 lat.

Czytaj więcej: Papieżowi w papieskim mieście W najbliższą niedzielę, 20 czerwca, w Sali im. S. Jordana w ratuszu odbędzie się Małopolska Gala Papieska. Projekt Stowarzyszenia „Klucz” realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Zakliczyn składa się z konferencji popularno-naukowej pod tytułem „Czerpiąc z nauki Jana Pawła II” podczas której o obecności Jana Pawła II w życiu publicznym społeczności lokalnej mówił będzie Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, o relacjach Jamna i Jan Paweł II opowie dominikanin i Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn o. Andrzej Chlewicki, prof. Kazimierz Wiatr – Senator RP z kolei przypomni relacje Jan Paweł II i młodzież a na zakończenie konferencji ks. dr hab. Jan Bartoszek przypomni jak wielką troską Papież otaczał polskie rodziny.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.