Baner festiwalu

 

Czytaj więcej: Zaproszenie do udziału w Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna-swojszczyzna”Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn „Klucz” oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury i Gmina Zakliczyn zapraszają do udziału w Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna-swojszczyzna” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021, którego eliminacje odbędą się w czerwcu a finały 10 września 2021 roku.

 

Czytaj więcej: Finał realizacji projektów Klucza z Województwem Małopolskim Czytaj więcej: Finał realizacji projektów Klucza z Województwem Małopolskim W dniu 29 grudnia zostały zakończone dwa projekty Stowarzyszenia Klucz dofinansowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.  Dzięki realizacji projektu "Rozwój Strażackiej Orkiestry Dętej Filipowice w czasach pandemii" program "Małopolskie Orkiestry Dęte 2020" został zakupiony przez stowaryszenie a następnie przekazany w użyczenie instrument eufonium dla członka Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic. W ramach  projektu zostało również zorganizowane szkolenie online dla członków orkiestry na temat musztry, szkolenie poprowadził kapelmistrz Dominik Malik a wzięło w nim udział 30 osób.

 

Czytaj więcej: Sztuka na wsi, czy coś takiego w ogóle jest możliwe?Sztuka to nie tylko dzieła wystawiane w galerii sztuki w wielkim mieście, za sprawą zespołu kuratorskiego Patrycji Zelek i Andrzeja Baziaka, przy współudziale znajomych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie okazało się, iż sztuka na wsi jest możliwa.

 

Czytaj więcej:  Mistrzowskie warsztaty gry na HeligonceRok 2020 dobiega ku końcowi, kończy się również realizacja wartościowych projektów choćby takiego jak Mistrz i Uczeń – Heligonka, projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Klucz” miał na celu znalezienie i wyuczenie pięciu utalentowanych osób chcących spróbować swoich sił w grze na heligonce.

 

Czytaj więcej: Studio Form Teatralnych „Scena Jordana” - „ZASIĘG”Nawet w trudnych pandemicznych czasach wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców jest wola do uczestniczenia w działalności kulturalnej, zwłaszcza w okresie gdy dzieci zostały odizolowane od rówieśników i większość czasu spędzają w domach. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności Stowarzyszenie „Klucz” wraz z dwunastoma młodymi aktorami realizowało projekt zakładający warsztaty teatralne oraz wystawienie spektaklu.

Czytaj więcej: Studio Form Teatralnych „Scena Jordana” - „ZASIĘG”Z wiadomych przyczyn spektakl nie może odbyć się przy udziale publiczności jednak to nie zniechęciło członków Studia Form Teatralnych „Scena Jordana” , którzy od października do grudnia 2020 roku spotykali się co tydzień w mniejszych grupach i ćwiczyli przydzielone im role pod bacznym okiem Pani reżyser Haliny Machel. Wspólną pracą i poprzez niezliczoną ilość prób udało się przygotować dzieciaki do momentu nagrania spektaklu. Gościnnie w spektaklu wystąpiła również Kapela Opatkowice.

Czytaj więcej: Weekendowy e-teatr w ZakliczyniePremiera w dwóch odsłonach spektaklu teatralnego pt. „Uliczki Zakliczyna” miała miejsce w ubiegły weekend, w sobotę mogliśmy oglądać w głównych rolach Sandrę Stępek i Mateusza Ogonka a dzień później w niedzielę swój debiut mieli Julia Ogonek i Patryk Mliczek, nie umniejszając oczywiście pozostałej ekipie aktorskiej, która spisała się na medal.

 

Z naszych obliczeń i statystyk wynika, że przy premierze każdej z odsłon przed ekranami zasiadało około 100 osób, którzy wspólnie oglądali prezentowany spektakl teatralny. Z zebranych opinii wiemy również, iż tytułowa piosenka bardzo przypadła do gustu zwłaszcza dzieciom, które wielokrotnie odsłuchiwały ją, by nauczyć się jej na pamięć. Podczas premiery spektakli można było w czasie rzeczywistym komentować je na czacie, mogliśmy przeczytać między innymi takie komentarze: „już w 3 osoby siedzimy i patrzymy!”, „Zaczyna się ciekawie”, „Jaka zdolna zakliczyńska Młodzież. Brawo!”.

 

Opakować walory w produkt, tak brzmiał temat przewodni II trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, dzięki realizacji projektu Stowarzyszenia „Klucz” pt. „ZUL – Szkoła dla życia” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury mogliśmy zapoznać się z następującymi tematami:

1. Zasoby przyrodnicze i kulturowe - mapowanie terenu Czytaj więcej: Podsumowanie II Trymestru Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego

2. Etno jest trendy

3. Ekonomia w warunkach wiejskich i małomiasteczkowych

 

Interesujące wykłady poprowadzili dla nas Paweł Glugla oraz Grażyna Wiatr, panele dyskusyjne przeprowadził Kazimierz Dudzik, organizacyjnie za projekt  odpowiadały koordynatorki: Maria Chruściel i Ewelina Siepiela.

 

 

Czytaj więcej: Teatr o Zakliczynie „Uliczki Zakliczyna zaczarowały czas...” tymi słowami zaczynamy wspaniałą podróż do świata teatru, który zagościł na scenie zakliczyńskiego ratusza w sali im. Spytka Jordana.

Warsztaty teatralne prowadzone przez wybitnego reżysera i autora scenariusza Jana Jakuba Należytego rozpoczęły się w lipcu tego roku, ostatnia zaś próba przed nagraniem spektaklu odbyła się 29 września 2020 roku. To była wyjątkowa próba, gdyż od godziny 18:00 mogli w niej uczestniczyć jako widzowie członkowie rodzin występujących na scenie aktorów. Ze względów na panującą epidemię i obostrzenia epidemiologiczne, niestety spektakl zostanie wystawiony bez udziału publiczności, zostanie natomiast nagrany i udostępniony w sieci, stąd też pomysł na otwartą próbę generalną, by najbliższa rodzina mogła choćby podejrzeć jak ich dzieci czy wnukowie radzą sobie na scenie.

Czytaj więcej: Polvision pokaże „Zakliczyńską e-powieść” i filmy Zakliczyńskiego Centrum KulturyNiespełna tydzień po emisji pierwszego odcinka „Zakliczyńskiej e-powieści”, 25 września 2020 roku, otrzymałem list od pani Joli Santockiej – dyrektor ds. operacyjnych i marketingu chicagowskiej telewizji polonijnej Polvision, w którym zwróciła się do mnie z prośbą o możliwość emisji na antenie TV Polvision naszego serialu dokumentalnego.

 

List rozpoczął się tak: „ W imieniu telewizji Polvision z Chicago, IL zwracam się z prośbą o możliwość emisji na naszej antenie cyklu filmów "Zakliczyńska e-powieść". Jestem przekonana, ze nasi telewidzowie (z których wielu wyemigrowało do USA właśnie z Małopolski) z przyjemnością poznają te ciekawe historie, o których mówi cykl. Jakie to fantastyczne, ze takie projekty powstają, ze promocja Polski, kultury i historii nie ogranicza się tylko do standardowych haseł "Kraków", "Warszawa"... Lokalne programy kulturalne i historyczne mają szczególną wartość - gdyby nie państwa produkcja nie znałabym historii kamiennej trumienki, nie wiedziałabym o takim zwyczaju... Oczywiście widok Zakliczyna z lotu ptaka jest nie do pominięcia - i chwyta za serce.”

Czytaj więcej: II trymestr ZUL-u na finiszuZUL – Szkoła dla życia, to projekt Stowarzyszenia „Klucz”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zajęcia II trymestru odbywały się w październiku (w czwartki) w Czytaj więcej: II trymestr ZUL-u na finiszuSali im. Spytka Jordana w ratuszu o godzinie 17 – tej. Wykłady prowadzili; Paweł Glugla – autora książki „Zakliczyn i okolice w starych źródłach” oraz Grażyna Wiatr menedżerka ekonomii społecznej z Tarnowa. 24 września tematem wykładu pani Grażyny będzie właśnie ekonomia w warunkach wiejskich i małomiasteczkowych, a tydzień wcześniej była mowa o tym, że eko jest trendy. Po wykładach odbywają się panele dyskusyjne, który mam przyjemność prowadzić. Podczas paneli zajmowaliśmy się mapowaniem Gminy Zakliczyn pod kątem zasobów przyrodniczych i kulturowych, a wcześniej wykonaliśmy też zabawy testowe takie jak rodzaje inteligencji czy „pustynia Sonora”.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.