teatr

 

Czytaj więcej: Uniwersytet na piechotę – u Sądeckich LachówCzwarty, ostatni zjazd "Uniwersytetu na piechotę" oznaczał azymut na południe, a konkretnie podróż do najstarszych osad Kotliny Sądeckiej; Starego Sącza i Podegrodzia, co etnograficznie przekłada się na region Lachów Sądeckich. Zanim jednak uczestnicy "Uniwersytetu na piechotę" mogli zapoznać się z dziedzictwem Lachów, to postanowiliśmy zaordynować im trochę rozgrzewki. Pogoda, choć to już był początek listopada sprzyjała, tak więc prosto z Zakliczyna, przejeżdżając nowym mostem na Dunajcu w Kurowie, pomknęliśmy do Woli Kroguleckiej. Tam czekała nas niespodzianka, bowiem służby energetyczne postanowiły akurat w tym dniu wymienić sieć przesyłową i tak gdzieś w połowie wąskiej i krętej drogi nasz duży autobus utknął.

Czytaj więcej: Uniwersytet na piechotę – na włościach Paderewskiego Nadszedł czas na trzeci zjazd "Uniwersytetu na piechotę" i tym razem nie na zachód, ale na wschód prowadził nasz szlak. Pojechaliśmy przez Gromnik do Ciężkowic, by poznawanie tego co na pierwszy rzut oka jest nam znane, zakończyć w Kąśnej Dolnej, ale po kolei.

 

Jakiś wiek temu z dużym okładem (przełom XIX i XX wieku) fantastyczny artysta i wielki mąż stanu chciał z Ciężkowic uczynić uzdrowisko, ale niechęć do tego pomysłu (pisząc łagodnie) rajców miasteczka nad Białą, skutecznie Paderewskiemu ten pomysł wybiła z głowy. Ostatecznie w 1903 roku Paderewski podjął decyzję o sprzedaży majątku i letniej rezydencji w Kąśnej Dolnej. Nieco później, w okresie międzywojennym w Ciężkowicach pojawiła się inna postać, a mianowicie dr Włodzimierz Tomek, który choć doktorat obronił w bardzo stosownym wieku, to jego zasługi dla Ciężkowic, Kąśnej i okolicy są nie do przecenienia.

Czytaj więcej: Drugi zjazd "Uniwersytetu na piechotę" na papierze wyglądał bardzo intensywnie, no bo mieliśmy dowiedzieć się co nieco o Rożnowie, Tropiu, Czchowie i Iwkowej, toteż wyruszyliśmy w trasę z Zakliczyna w kierunku Paleśnicy, Bartkowej i do Rożnowa.

 

Projekt Stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą "Uniwersytet na piechotę" który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Zakliczyn tym różni się od standardowych projektów, że regułą tutaj nie jest zwiedzanie, ale poznawanie i dowiadywanie się.

Czytaj więcej: Tu i ówdzie słyszy się teraz, że covid poprzewracał dotychczasowe relacje społeczne, że trudno ludzi zmobilizować do wyjścia z domów i że ciężko zainteresować kogokolwiek jakąkolwiek ofertą kulturalną.

 

Tymczasem projekt Stowarzyszenia "Klucz" działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą "Uniwersytet na piechotę" który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Zakliczyn pokazał zupełnie co innego. Koordynatorki; Maria Chruściel i Ewelina Siepiela nie miały żadnego problemu z naborem uczestników. Na pozór mogłoby się wydawać, że podróże do pobliskich; Iwkowej i Lipnicy Murowanej czy podsądeckiego Podegrodzia to żadna atrakcja, tymczasem ze zjazdu na zjazd mieliśmy coraz więcej chętnych.

Czytaj więcej: Powstała notacja filmowa Stowarzyszenia W ramach konkursu Filmoteka Małopolski 2021 organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, realizowanego ze środków Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie "Klucz" otrzymało dotację w wysokości 4 000 złotych na produkcję notacji filmowej pod tytułem "Stanisław Chrobak – świadkowie i spadkobiercy." To oczywiście była zbyt mała kwota na to, aby pokryć koszty przygotowania i produkcji dokumentu filmowego, dlatego zwróciliśmy się o wsparcie do Fundacji PGNiG im. I. Łukasiewicza i stąd otrzymaliśmy 10 000 zł, dzięki czemu z budżetem 14 000 zł przystąpiliśmy do realizacji projektu filmowego wraz z Grupą Reedy Media Piotra Derlagi.

Czytaj więcej: Długo wyczekiwany powrót Akademii dla AktywnychW Gminie Zakliczyn po raz kolejny udało się pozyskać środki na zajęcia klubu samopomocy. Cztery stowarzyszenia działające na terenie naszej gminy w ofercie wspólnej pozyskało środki z Gminy Zakliczyn na spotkania integracyjne seniorów. Stowarzyszenie „Klucz” prowadzi zajęcia w czterech ośrodkach: Zakliczyn, Wola Stróska, Charzewice i Gwoździec.

Od początku września realizujemy spotkania według przygotowanych harmonogramów. W każdej miejscowości zajęcia prowadzone są przez animatorów, którzy przygotowują spotkania dostosowane do grupy. W planie spotkań wrześniowych i październikowych znalazły się takie tematy zajęć jak: spotkania przy grillu, wspólne gotowanie, udział w zajęciach komputerowych - zakładanie profilu zaufanego, obsługa smartfona, rękodzielnictwo, makrama, kompozycja kwiatowa w szkle, spacery po okolicy połączone ze wspomnieniami z dawnych lat, nie zabrakło udziału w spektaklach teatralnych czy kina, a nawet pogadanki na temat suplementów diety.

Czytaj więcej: Zakończenie realizacji projektów początkiem dalszego rozwojuStowarzyszenie „Klucz” działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury od lipca do końca października realizowało równolegle dwa projekty finansowane ze środków Województwa Małopolskiego mianowicie:

1. „Rozwój SOD Filipowice” - projekt realizowany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w 2021 roku pn. „Małopolskie Orkiestry Dęte 2021” skierowany do członków Strażackiej Orkiestry Dętej w Filipowicach.

 

Czytaj więcej: Kulturalne wycieczki z Stowarzyszeniem Stowarzyszenie „Klucz" działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury realizuje w ramach projektów: „Uniwersytet na piechotę" oraz „Na tropie lokalnego dziedzictwa kultury" cykl wycieczek edukacyjno – kulturowych pogłębiających wiedzę mieszkańców Gminy Zakliczyn dotyczącą lokalnego dziedzictwa kulturowego. Uniwersytet na piechotę – to nowa forma kontynuacji Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności w 2019 i 2020 roku.

 

Czytaj więcej: Akademia dla Aktywnych Seniorów Gminy ZakliczynNie chodzi o to,
ile ma się lat,
ważne jak się starzeje.

Ulrich Pramann

 

Po prawie rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 ruszyła kolejna edycja zadania publicznego pod nazwą ,,Wspieranie integracji osób starszych w formie prowadzenia spotkań tematycznych’’. Projekt zaplanowany jest od 1 września 2021 do 31 grudnia 2021, finansowany z funduszy Urzędu Gminy Zakliczyn.

Aktywność jest ważna na każdym etapie życia człowieka. W przypadku Seniorów ma znaczenie szczególne, bowiem w sposób istotny wpływa na ich zadowolenie i kondycję. Uczestnicząc w cotygodniowych spotkaniach, Seniorzy będą mogli pobudzać swoją aktywność poprzez pogłębianie relacji z uczestnikami, a w tym wymianę myśli i doświadczeń, tworzenie dzieł kulinarnych, jak także artystycznych. Aktywny Senior to także Senior dbający o sprawność fizyczną. Tego typu aktywność, będzie serwowana w postaci spacerów, wycieczek krajoznawczych, siłowni zewnętrznych itp. Swój wigor uczestnicy będą mogli prezentować przy okazji spotkań integracyjnych oraz biesiadnych, gdzie zapewne popłyną piosenki z dawnych lat. Niezastąpieni podczas pracy z Seniorami są opiekunowie poszczególnych ośrodków, którzy od lat kreują ciekawe a nawet jak się okazuje fascynujące spotkania. Jak będą wyglądać zajęcia, w dużej mierze zależy od ich pomysłowości oraz znajomości potrzeb i zainteresowań Seniorów.

Czytaj więcej: Arkadiusz Gołąb i Agnieszka Łazarek Mistrzami Języka Polskiego, Burmistrz Chrobak na podium 10 września odbył się w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu Finał Festiwalu Języka Polskiego „Polszczyzna – swojszczyzna.” To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie – czego wyrazem było objęcie honorowym patronatem przez najwybitniejszego polskiego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka - jest projektem Stowarzyszenia „Klucz” działającego Czytaj więcej: Arkadiusz Gołąb i Agnieszka Łazarek Mistrzami Języka Polskiego, Burmistrz Chrobak na podium przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”. Cegiełki finansowe do organizacji Festiwalu dołożył Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Stowarzyszenie „Klucz” i Zakliczyńskie Centrum Kultury.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.