teatr

 

Czytaj więcej: Opatkowice i Jaślanie gwiazdami Dożynek powsińskich  W ostatnią niedzielę sierpnia Kapela Opatkowice wystąpiła na scenie przy  Domu Pracy Twórczej w Powsinie podczas „Dożynek powsińskich 2021”. Inicjatorami tego wydarzenia byli Pracownia Etnograficzna Powsinianie oraz Grupa 30+.  Ideą tego projektu jest kultywowanie tradycji ludowych na obszarze wielkiej i nowoczesnej aglomeracji miejskiej – Warszawy. Centrum Kultury Wilanów jest jedną  z Czytaj więcej: Opatkowice i Jaślanie gwiazdami Dożynek powsińskich  nielicznych instytucji warszawskich, które kładą nacisk na pielęgnację i  pamięć o dawnych zwyczajach wiejskich.

 

Podczas Dożynek powsińskich można było zobaczyć m.in. występy folklorystyczne zespołów działających przy Centrum Kultury Wilanów oraz  gości z kraju i zagranicy. Na scenie zaprezentowali się Powsinianie, Radosna, Grupa 30+ oraz Wilanowska Orkiestra Dęta, a także zespoły ludowe z Kurpiowszczyzny i Zamojszczyzny. Gwiazdą dożynek wilanowskich była Kapela Opatkowice działająca przy Zakliczyńskim Centrum Kultury wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Jaślanie” z Jasła.

Czytaj więcej: Grad nagród dla naszych najmłodszych artystów na „Krakowiaczku” Wyniki 31. Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek 2021”, który odbył się w formule on-line. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej  reprezentowały nas dwa zespoły; Mały Gwoździec z programem „Wielkanocny traczyk” pod kierunkiem instruktora Janusza Cierlika ZCK i Dziatki z chatki z programem „Ziele zbiromy” pod kierunkiem instruktor Haliną Machel ZCK zajęły III miejsce.

 

Czytaj więcej: Niedziela Palmowa Kapeli Opatkowice na JamnejCzterej Ewangeliści mówią o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, czytamy o tym w liturgii Niedzieli Palmowej. W tym dniu uroczyste msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji a sama procesja z kolei wzięła swój początek z Ziemi Świętej w IV w.  kiedy istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy. Według wspomnień Egerii (chrześcijańskiej pątniczki pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego) w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele.

 

Czytaj więcej: O Wigilii z Kapelą Kapela "Opatkowice" działająca przy Zakliczyńskim Centrum Kultury wiele razy zaskakiwała publiczność, dając popis swoim umiejętnościom, pomimo tak młodego wieku (kapela działa od 2018 r.). Tym razem to członkowie kapeli zostali zaskoczeni przez jej kierownika - instruktora ds. kultury ludowej w ZCK - Halinę Machel, która zaprosiła członków kapeli wraz z rodzicami do przygotowania wigilijnego wideoklipu.

Czytaj więcej: Kapela Kapela Opatkowice działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Opiekunem muzycznym jest Marcin Korbut, a opiekę organizacyjną sprawuje instruktor ds. kultury ludowej ZCK – Halina Machel. „Opatkowice” są owocem Matecznika Tradycji - Warsztatów Muzykowania Ludowego działającego przy ZCK w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji realizowanej przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu od 2018 roku.

 

Obecny skład kapeli „Opatkowice”

 

Skrzypce: Weronika Kulak, Natalia Czuba, Aneta Wójcik, Emilia Hajduk, Gabrysia Duda, Ksenia Hajduk, Wiktor Korbut.
Kontrabas: Natalia Siemaszko, Wiktor Hajduk, Karol Biel.
Heligonka: Konrad Majewski, Mikołaj Rylewicz, Adam Gaura.
Klarnet: Arek Majewski, Gabrysia Rylewicz.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.