Baner festiwalu

 

galaKiedy 29 września 2017 roku w siedzibie Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu podpisywałem z Dyrektorem "Sokoła" porozumienie dotyczące współorganizacji Mateczników Tradycji w przy ZCK w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji, a horyzont tego dokumentu sięgał 2020 roku, pomyślałem sobie: mamy dużo czasu na to, żeby coś dobrego się zadziało. W jednym miałem wtedy rację, że coś dobrego się zadziało, ale że dużo czasu, to już niekoniecznie. Oto bowiem nastał 2020 rok i finał Małopolskiej Szkoły Tradycji jawi się tuż przed oczami. 14 lutego w sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu będziemy sumować dorobek projektu, a ów jest więcej niż okazały.

 

opatkowiceOto bowiem z warsztatów muzykowania ludowego urodziła nam się nie jedna, a dwie kapele ludowe; małe i dorosłe "Opatkowice". Kilka dni temu napłynęła do nas od koordynatorki z MCK "Sokół" Beaty Rompały świetna wiadomość, że do czerwca będziemy mieli jeszcze finanse z projektu na kontynuowanie warsztatów muzykowania ludowego. Innym plonem warsztatów muzykowania ludowego jest rozbłyśnięcie gwiazdy heligonisty Tadeusza Malika, który szybko z ucznia stał się mistrzem w Małopolskiej Szkoły Tradycji, i to gdzie ? W Zalasowej. Malik utworzył i został prezesem unikalnego, Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów przy Stowarzyszeniu "Klucz" i to nie jest nazwa na wyrost, bo skupił Tadeusz wokół siebie miłośników harmonii i heligonki z całej Małopolski; od Zakliczyna, gór naszych po zachodnią część naszego województwa. Koordynatorka Mateczników ze strony Zakliczyńskiego Centrum Kultury Halina Machel ukończyła w tym czasie Studium Folklorystyczne – jej pracę dyplomową, czyli widowisko teatralne "Jak Jakub umierał" zobaczymy na finał Gali w dniu 14 lutego. Dzięki współpracy Haliny Machel, Tadeusza Malika, Katarzyny Soból – gospodyni świetlicy w Borowej, aż miło popatrzeć jak najmłodsi garną się do kultury ludowej. Tamtejszy matecznik tańca ludowego prowadziła Ewelina Pawlik z akompaniatorem Januszem Fudymą. Najmłodszych uczestników matecznika tradycji również zobaczymy podczas Gali. Galę finałową uświetni wystawa prac uczestników warsztatów rzemiosła, czyli warsztaty kowalstwa prowadzone przez mistrza w kuźni Józefa Grocholi w Zakliczynie i warsztaty rzeźby prowadzone przez mistrza Stanisława Sochę w pracowni w Faściszowej.

Jak tu nie pojawić się w ratuszu 14 lutego na Gali Finałowej Mateczników Tradycji ? Trzeba i należy to zrobić – zapraszam.

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.