Przejście do firmy KM-Net

SKO

kstrozeKolędowanie – to piękny, staropolski zwyczaj obchodzony w okresie od wigilii Bożego Narodzenia do Trzech Króli. W czasach dawnych ten obrzęd ludowy praktykowany był przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich przez Słowian i Rumunów. Polegał na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych. Terminem tym określano dawniej zarówno sam obrzęd jak i podarunki składane kolędnikom, a także śpiewane przez nich specjalne pieśni życzące. Kolędowanie pierwotnie związane było z zaklinaniem urodzaju i płodności. Zarówno stroje kolędników, jak i ich zachowania oraz śpiewane lub recytowane przez nich rytualne teksty cechowała wyraźna symbolika płodnościowa i wiara w magiczną moc sprawczą wypowiadanych słów.

W późniejszym okresie obrzęd uległ częściowej chrystianizacji. Wraz z ekspansją chrześcijaństwa oraz ustanowieniem obecnych dat świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku obrzędy kolędnicze usytuowały się przede wszystkim w czasie tzw. Godów. W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami. Zarówno forma składania życzeń (śpiewanie, recytowanie, wykrzykiwanie), jak i towarzyszące jej działania (np. przedstawienia kolędnicze, tańce, popisy sprawności) oraz stroje (przebrania) uczestników obrzędu były niezwykle zróżnicowane i zależne od regionu i czasu. Kolędowanie z różnymi maszkarami polegało na wyprawianiu różnego rodzaju figli i odgrywaniu różnych komicznych scenek. Do najpopularniejszych postaci występujących w grupach kolędniczych, w zależności od regionu, należy zaliczyć: turonia, kozę lub kozła, niedźwiedzia, koguta, bociana, barana. Były to postacie symbolizujące siłę, zdrowie, życiową energię i płodność, Chodzono również z gwiazdą, szopką, a w wielu regionach Polski pojawiły się postacie z narodzenia Jezusa, a więc: Maryja z dzieciątkiem, Św. Józef, pasterze, trzej królowie, popularnie nazywani Herodami, odgrywającymi scenki z narodzenia Jezusa. Obrzęd kolędniczy był wyczekiwany przez mieszkańców, chętnie przyjmowany i obdarowywany. Pominięcie domu przez kolędników uważano za zły znak i było traktowane jako zła wróżba na rozpoczynający się nowy rok. W grupach kolędniczych występowały również takie postacie jak śmierć, diabeł, Żyd, dziad, kominiarz, Cygan, Turek, żołnierz, marszałek dworu, którzy odgrywając różne scenki, często wierszowane, składali życzenia, przepowiadali wróżby. Kontakt z tymi postaciami, ich dotknięcie, taniec, odbierano jako przynoszące szczęście i zwiastujące obfite plony i pomyślność w rodzinie. Zwykle takiemu widowisku towarzyszyła ogólna wesołość i dobra zabawa.

Dobrze, że te tradycje odżywają na nowo w naszych miejscowościach. Koło Gospodyń „Pod Bocianim Gniazdem” ze Stróż, w której to miejscowości kwitło kiedyś bogate życie kulturalne i społeczne, również wskrzesiło ten staropolski obyczaj. Ubrana w oryginalne stroje, symbolizujące Boże Narodzenie i nawiązujące do dawnych tradycji, grupa kolędnicza odwiedziła wszystkie domy w Stróżach. Śpiew kolęd z akompaniamentem akordeonu i dzwonków rozbrzmiewał w zagrodach mieszkańców i ich domach. Jak przystało na ten staropolski obyczaj mieszkańcy chętnie przyjmowali kolędników, nie skąpili również datków. Zebrana kwota zasili działalność programową Koła i wydatki związane z organizacją gminnych dożynek. Za przychylność i wsparcie naszego działania chcielibyśmy podziękować mieszkańcom i jeszcze raz życzyć zdrowia na ciele i duchu, wszelkiej pomyślności i szczęścia w rodzinach na każdy dzień Nowego 2017 Roku.

szopkasW tych dniach tak pięknych, oczekiwanych
gdzie gasną spory, goją się rany,
życzymy zdrowia, szczęścia, miłości,
niech mały Jezus w sercach zagości.
Szczerości duszy, zapachu ciasta,
przyjaźni, która jak miłość wzrasta.
Kochanej twarzy, co rano budzi,
a wokół szczerych, życzliwych ludzi.

Koło Gospodyń „Pod Bocianim Gniazdem” ze Stróż.

Poniżej fotograficzna relacja z naszego kolędowania – styczeń 2017

kolstroze kolstroze kolstroze
kolstroze kolstroze kolstroze
kolstroze kolstroze kolstroze
kolstroze kolstroze kolstroze
kolstroze kolstroze kolstroze
kolstroze kolstroze kolstroze
kolstroze kolstroze  

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.