Przejście do firmy KM-Net

SKO

cierlikminorII Kongres Kultury Regionów Współśnić Dziedzictwo w Nowym Sączu przeszedł do historii. W Kongresie uczestniczyło około trzystu gości z całej Polski. Do Nowego Sącza, który w dniach od 18 do 21 października był kulturalną stolicą Polski przybyli regionaliści, naukowcy, miłośnicy i znawcy folkloru, historycy, dziennikarze, pracownicy ośrodków i centrów kultury, bibliotekarze i muzealnicy zajmujący się na co dzień problemami związanymi z dziedzictwem kulturowym. Mocno reprezentowana na Kongresie była gmina Zakliczyn zarówno pod kątem merytorycznym jak i liczbowym; uczestnikami wydarzenia oprócz piszącego tą relację byli; Agata Nadolnik, Monika Ochwat - Marcinkiewicz i Janusz Cierlik, który w dniu inauguracyjnym odebrał z rąk Marszałka Medal Województwa Małopolskiego Polonia Minor.

Małgorzata Broda – dyrektor programowa Kongresu tak mówiła o Januszu Cierliku podczas wręczania medalu: Rozpoczął swoją przygodę z folklorem 34 lata temu. To właśnie wtedy narodziła się jego wielka pasja i zainteresowanie tradycyjną kulturą ludową. W latach 1981 – 1991 był tancerzem w Zespole Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, w Zespole Pieśni i Tańca „Sobótka” oraz w Zespole Pieśni i Tańca „Jadowniczanie” z Jadownik. W roku 1997 Janusz Cierlik jest pracownikiem ZCK, instruktorem - choreografem Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”. Prowadzony przez Janusza Cierlika zespół Gwoździec jest laureatem najwyższych nagród na Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego Krakowiaczek w Łoniowej oraz dwukrotnym laureatem Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. W 2012 roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu, jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali dziecięcych w Polsce. Życie Janusza Cierlika wypełnione jest folklorem regionu Krakowiaków Wschodnich. W ciągu ponad trzydziestu lat współpracował z dwudziestoma zespołami folklorystycznymi. Janusz Cierlik pracując z tak wieloma grupami przywiązuje dużą wagę do wierności tradycji, autentyczności przekazu i dbałości o szczegóły etnograficzne. O pełnym pasji zaangażowaniu Janusza Cierlika w życie kulturalne regionu Krakowiaków świadczy długa lista nagród i wyróżnień. Jego zamiłowanie do tradycyjnej kultury ludowej, dbałość o zachowanie korzeni kulturowych, popularyzacja i praca w zakresie edukacji regionalnej zasługują na najwyższe uznanie.
weseleProgram Kongresu był tak przygotowany, że ważne wydarzenia kulturalne odbywały się każdego dnia, a oprócz tego uczestniczyliśmy w warsztatach i panelach traktujących o dziedzictwie kulturowym prowadzonych przez znakomitych specjalistów. Kongres zaczął się od uroczystości zaślubin w kościele z Łososiny Dolnej w Sądeckim Parku Etnograficznym. To wydarzenie było nawiązaniem do historii sprzed 83 lat. 27 kwietnia 1933 roku młodzież z Nowego Sącza i okolicznych wsi zorganizowała widowisko sceniczne, w którym zaprezentowała wesele góralsko-lachowskie. Panem młodym był Góral z Łącka, a panną młodą - dziewczyna reprezentująca Lachów Podegrodzkich. To widowisko, wystawione na scenie sądeckiego Sokoła, opisane zostało w Głosie Podhala, gazecie wydawanej przed II wojną światową w Nowym Sączu. Autorem tekstu był sądeczanin, prof. Eugeniusz Pawłowski. Zainspirowany tym opisem zespół Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” postanowił powtórzyć wesele góralsko-lachowskie w 2016 roku z tą różnicą, że panną młodą była Góralka z Łącka, a panem młodym - Lach z Podegrodzia. Orszak ślubny w urokliwych zakątkach skansenu powędrował w kierunku kościoła. Ze śpiewem drużby Rafała Kasieczki, przy dźwiękach kapeli. Nie obyło się bez tradycyjnej „bramy”, przy której trzeba się było wykupić odpowiednim „załącznikiem”. Mszę świętą odprawili czterej kapłani: ks. Stanisław Kowalik ks. Ryszard Kudroń, ks. Jacek Pietruszka i ks. Jacek Siepsiak. Ślubu wprawdzie wybranej parze nie udzielili, ale reszta nabożeństwa przebiegała, tak jak nakazuje tradycja. A po wyjściu ze świątyni na młodych posypał się garściami owies.

 cierlik  cierlik  cierlik
 cierlik  cierlik  cierlik
 cierlik  cierlik  cierlik
 cierlik  cierlik  cierlik
 cierlik  cierlik  cierlik
 cierlik  cierlik  cierlik

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.