Przejście do firmy KM-Net

SKO

teatralnie o Niepodlegej 2W ramach zadania "Teatralnie o Niepodległej" dofinansowanego z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawimy dwa spektakle:

I spektakl wystawimy 14.10.2021- Spektakl „Bracia Polacy"


Historia trzech skłóconych braci: Zbyszka – ustabilizowanego absolwenta historii, Adama – mało odpowiedzialnego, życiowego rozbitka (mechanik samochodowy) i Jana, na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, który używa podstępu w celu sprowadzenia pozostałych braci do siebie. Jan zrobił w Ameryce wielką karierę. Jest sławnym pianistą i filantropem zafascynowanym Ignacym Janem Paderewskim, a sprowadza braci do siebie, żeby doprowadzić do zgody i przedstawić im… czwartego brata, o istnieniu którego nie wiedzieli.

Jan gości ich w swojej rezydencji pod Nowym Jorkiem i opowiada o swoim wybitnym idolu nawiązując do jego znakomitych działań na rzecz niepodległości Polski. Bracia dobrze znają historię naszego kraju, (Adam ma małe braki, bo nie udało mu się skończyć studiów) stąd ich rozmowy o innych wybitnych Polakach w Ameryce, których rola w historii Stanów Zjednoczonych i Polski jest nie do przecenienia: Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Pułaskim. Ba! Potrafią się nawet pokłócić o to, który z nich był najwybitniejszy.
Osobą, z poza czasu jest Kobieta, którą nasi bracia spotykają najpierw na lotnisku Okęcie, później w samolocie, a na koniec w rezydencji Jana. Kobieta jest komentatorem, trochę uczestniczką zdarzeń, trochę „recenzentką” ich zachowań. Ideą tej komedii jest potrzeba zgody – wśród Braci Polaków.

 

Autor: Jan Jakub Należyty
Reżyseria: Jan Korwin - Kochanowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Żukrowska -Należyty
Obsada: Natalia Pietrasz/ Ewa Dałkowska, Maciej Luśnia, Jan Mancewicz,/Mateusz Dewera, Jan Korwin - Kochanowski, Marek Wolny

 

Logo MKDNiS kolorowe II spektakl wystawimy 15.10.2021 - „Pan Tadeusz z M3”

Pewnego dnia, na jednym z osiedli, wprost z książki zjawia się w Pan Tadeusz. Na początku domownicy są przerażeni i chcą pozbyć się intruza. Najpierw biorą go hydraulika, później za obłąkanego uciekiniera z zakładu dla psychicznie i nerwowo chorych, żeby w końcu przekonać się do jego obecności. Rodzina, którą nawiedził bohater mickiewiczowskiej epopei to Ewa i Jacek Soplicowie oraz ich córka Zofia – uczennica klasy maturalnej. Rodzinę co rusz odwiedza ich dość wścibska sąsiadka – młoda wdowa – Telimena Wiśniewska. Obecność pana Tadeusza nastręcza rodzinie Sopliców wielu kłopotów. Na początku próbują ukryć niechcianego gościa, później z konieczności muszą go ujawnić sąsiadce Telimenie. Kłopot w tym, że pan Tadeusz mówi wyłącznie wierszem -13 zgłoskowcem. Początkowe próby nauczenia go mówienia „prozą”, czyli normalnie, pełzną na niczym. Pan Tadeusz, mimo kłopotów, które sprawia swoją osobą, pomaga rodzinie Sopliców, m.in. pokochać się na nowo – jako bohater romantyczny, a jako patriota – opowiada Im o historii powstania hymnu Polski, o trudach jakie podejmowali Polacy dążąc do niepodległości… Magia epopei trwa i po Panu Tadeuszu zjawiają się Telimena, prosto ze spaceru po lesie oraz XIX wieczna Zosia. W całą historię został „wplątany” Zenon – prawdziwy hydraulik, który również łączy przeszłość ze współczesnością. Mimo, iż sąsiadka Telimena komplikuje nieco i tak dziwną codzienność państwa Sopliców, to historia, w każdym ze swoich wątków, kończy się pomyślnie.


Autor: Jan Jakub Należyty
Reżyseria: Jarosław Witaszczyk
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Żukrowska -Należyty
Obsada: Agata Darnowska, Ewa Romaniak, Jan Mancewicz, Marcin Zarzeczny/Adrian Gawlik

 

Natomiast w ramach zadania „Ścieżki do Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” zaprezentujemy kolejne dwa spektakle:

teatralnie o Niepodlegej 2

 

III spektakl wystawimy 16.10.2021 - „JP2 – Oczekiwane Pokolenie”

Sztuka opowiada o Karolu Wojtyle zanim został Świętym Janem Pawłem II. Ze względu na zainteresowania teatralne Karola Wojtyły, pokazuje także aktorskie przesądy, których aktorzy przestrzegają także w dzisiejszych czasach. W spektaklu widz znajdzie ciekawostki z życia Karola Wojtyły, m.in. zamiłowanie do sportu oraz wiele cytatów „Naszego Papieża”. Spektakl pokazuje siłę przebaczenia oraz łączenia pokoleń, które mimo różnic potrafią mówić jednym językiem.
Sztuka rozgrywa się w garderobie, przed próbą generalną „Tryptyku rzymskiego” oraz już faktycznie na teatralnych deskach. Jednak tuż przed wyjściem na scenę okazuje się, iż reżyser jeszcze nie dojechał i próba generalna „wisi na włosku” … Po zawirowaniach w zespole aktorskim, dyrektor wzywa „na dywanik”. Czy premiera się odbędzie…? Ta sztuka to lekcja historii o wybitnym Polaku, Jego zasługach dla kraju i świata, ale przede wszystkim dawka informacji przekazana w niekonwencjonalny sposób. Jest to spektakl komediowy przeznaczony dla młodzieży w każdym wieku, na którym można się wzruszyć, ale i serdecznie pośmiać.


Autor scenariusza i reżyser: Jan Korwin-Kochanowski
Obsada: Agata Darnowska, Jan Korwin Kochanowski, Renata Pałys, Marek Wolny

 

 

logo plIV spektakl wystawimy - Spektakl „Artyści na Szlaku”

Powstał za sprawą fascynującej historii, która wydarzyła się naprawdę. Oto,.gdy wybucha wojna – artyści, gwiazdy przedwojennej Warszawy i Lwowa dołączają do Armii Andersa, aby w oparach śmierci, głodu i walki dodać otuchy swoimi występami. To świat, którego już nie ma, to piosenki, które na długo zostają w pamięci. Czterech aktorów prowadzi widza przez drogę, która swój początek ma jeszcze w wolnej Polsce, gdzie kawiarniane sceny uginają się od kabaretów i recitali. Śledzimy losy naszych bohaterów, którzy kroczą dumnie przez niemal cały świat pod dowództwem generała Andersa, aby koniec tej przebytej ścieżki zastać w Londynie.

Reżyseria: Mateusz Dewera
Scenariusz: Mateusz Dewera
Przygotowanie wokalne, muzyka: Dorota Wasilewska
Kostiumy, scenografia: Alicja Margolin-Gałczewska
Obsada: Adrian Gawlik, Aneta Gierat/Natalia Pietrasz, Joanna Jucha, Jakub Reizer

 

Poprzez prezentację czterech spektakli teatralnych przy współpracy z Fundacją "Damy radę - z Kulturą" oraz Krakowskim Teatrem "Komedia" pragniemy pokazać, że świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości może odbywać się nieszablonowo. Chcielibyśmy przemówić do Państwa poprzez przekaz historyczny i postawy patriotyczne bohaterów występujących w powyższych spektaklach teatralnych.

Darmowe wejściówki czekają na chętnych w Zakliczyńskim Centrum Kultury- ratusz I piętro.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.