Baner festiwalu

 

OTK 002W święto Objawienia Pańskiego pomimo braku możliwości zorganizowania w formie tradycyjnej Jasełek ulicznych, zwanych Orszakiem Trzech Króli, został zachowany misyjny charakter tego dnia, w który jest patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Jak informowaliśmy, każda z parafii postarała się aby w swojej wspólnocie przeżyć chociaż w symbolicznej formie tą uroczystość, w sposób podobny jak było nam dane świętować w ubiegłych latach. 

 

W  parafii p.w. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie Mędrcy ze Wschodu pokłonili się Dzieciątku leżącemu w żłóbku w żywej szopce a następnie udali się do kościoła abyOTK 008 złożyć dary przed ołtarzem i  w ten sposób przypomnieć wszystkim, że Jezus leżący w żłóbku i ten, który jest obecny w Eucharystii to ta sama Osoba. Po złożeniu darów rozpoczęto wspólne celebrowanie mszy świętej o godzinie 11.30, ubogaconej śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Cantando Canzoni pod batutą Dawida Nawalańca. Po zakończonej mszy św. można było wspólnie kolędowć Małemu wraz z Chórem.

 

OTK 006W tym dniu również przy żywej szopce kolędowali kolędnicy misyjni, którzy przy dźwiękach kolęd i pastorałek po każdej mszy świętej zbierali datki na rzecz dzieci misyjnych. Zazwyczaj w okresie Bożego Narodzenia widzimy, jak dzieci w kolorowych przebraniach reprezentują dzieci wszystkich kontynentów, kolędując ulicami naszych miast i wiosek, niosą dobrą nowinę, przy okazji otrzymując datki, którymi mogą wspomagać rówieśników z różnych krajów misyjnych. Jednak ze wzgledu na ograniczenia epidemiczne tegoroczna kolęda misyjna miała stacjonarny charakter.

 

Tymczasem w parafii p.w. św. Idziego Opata w Zakliczynie podczas mszy św. o godz. 11.00, OTK 013Trzej Królowie pokłonili się Bożemu Dzieciątku i złożyli swoje dary w asyście Kapeli świętego Idziego, która ubogaciła liturgię pięknym śpiewem kolęd i pastorałek, wspólne kolędowanie kontynuowano również po zakończonej mszy świętej. Piękna polska tradycja rodzinnego śpiewania pieśni bożonarodzeniowych jest chętnie kultywowana przez dzieci, młodzież i dorosłych członków Kapeli świętego Idziego i przyczynia się do jej popularyzacji w lokalnej społeczności. W ubiegłym roku mogliśmy kolędować z Kapelą świętego Idziego ulicami naszego miasta, jednak z wiadomych przyczyn tę formę trzeba było zastąpić kolędowaniem stacjonarnym.

 

SG 007O godzinie 15.00 w kaplicy p.w. św. Maksymiliana Kolbe we Wróblowicach miał miejce piękny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Scholi Parafialnej Saint Gilles wraz z zespołem, ale o tym wydarzeniu napiszemy więcej w odrębnym artykule.

 

Również w kościele Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej w święto Objawienia Pańskiego miało miejsce piękne wydarzenie. Podczas na mszy świętej w rycie trydenckim o godz. 16.00 zabrzmiała msza polifoniczna z XIV w. zwana Mszą z Tournai w wykonaniu Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa pod kierownictwem Sławomira Witkowskiego, który w każdą niedzielę ubogaca mszę trydencką swoim śpiewem.

OTK OTK OTK
OTK OTK OTK
OTK OTK OTK
OTK OTK OTK
OTK OTK OTK

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.