Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

Kazimierzowskie ŻydziTo będzie już siódma edycja Kazimierzowskich Spotkań u Jordana – tym razem, 12 marca (w czwartek) 2020 roku w sali im. S. Jordana porozmawiam z Ewą Jednorowską o śladach jakie pozostały po zakliczyńskich Żydach. Ewa Jednorowska jest znakomitą zakliczyńską historyk, która posiada nie tylko dużą, historyczną wiedzę, ale też potrafi tą wiedzę w sposób zajmujący przekazać słuchaczom. Do Spotkania traktującego o śladach po Żydach i żydowskiej kulturze oraz historii przygotowuje się już od kilku miesięcy. Mam nadzieję, że dla starszej publiczności ta historyczna gawęda będzie przypomnieniem tego, o czym opowiadali ojcowie czy dziadkowie, a dla młodej widowni będzie to odkrycie zupełnie nieznanej karty naszej, lokalnej historii.

 

Kiedy już dowiemy się o historii zakliczyńskich mieszkańców pochodzenia semickiego, na scenie pojawi się znakomity Andrzej Róg z zespołem m.o.l.o. dzięki czemu posłuchamy muzyki klezmerskiej i góralskiej, na dokładkę podszytej nieco filozofią prof. ks. J. Tischnera.

arogAndrzej Róg to nam zagwarantuje, bo to krakowski aktor, piosenkarz i reżyser, twórca spektakli znanych publiczności Krakowa i Tarnowa; artysta kabaretu Loch Camelot. W dorobku teatralnym ma liczne role w Krakowskim Teatrze STU, m. in. Dr. Grüna w Wariacie i zakonnicy S. I. Witkiewicza, Boruttę i Koffela w Panu Twardowskim W. Jasińskiego i J. Grzywacza, Matyjasa w Markietankach B. Brechta i K. Weilla, Vladimira w Czekając na Godota S. Becketta, Rejenta Milczka w Zemście A. Fredry, Tichona w Biesach F. Dostojewskiego, Cienia Ciotuchny w Romeo i Julii W. Szekspira, Gloucestera w Królu Learze W. Szekspira, Spencera w Kogucie w rosole S. Jokica oraz w sztukach: Cudowny naszyjnik W. Jasińskiego i A. Lipnickiego, Śleboda, czyli powaby życia K. Przerwy-Tetmajera, Stary słoń J. Kawalca oraz O psychiatrach, psychologach i innych psycholach R. M. Avii. Zagrał również w takich przedstawieniach, jak: Kochajmy się wg A. Mickiewicza (Loch Camelot), Historia o doktorze Johannie Fauście, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu, Takie większe wesele wg Tadeusza Nowaka. Współpracował również z Teatrem Ludowym w Krakowie. Andrzej Róg jest reżyserem spektaklu muzycznego Pieśń o złotej krainie, sztuki Targanie jabłek wg T. Nowaka i monodramu Kamień na kamieniu wg W. Myśliwskiego. Współpracuje z Teatrem Telewizji, w którym zagrał Gościa w Sądzie ostatecznym O. von Horvatha, Jurę Dorina w Balu błaznów A. I. Szargorodskich oraz Artura w Dziecku J. Fosse'a. Zagrał w serialach Majka, Zaginiona, Bulionerzy, Świat według Kiepskich, Przeprowadzki, Więzy krwi, Sukces i Boża podszewka II. W filmie fabularnym Kochankowie z Marony w reż. I. Cywińskiej zagrał Gruźlika, zaś w obrazie Krzysztofa Zanussiego Brat naszego Boga kreował Żebraka. Ponadto grał w filmach: Kroniki domowe w reż. L. Wosiewicza (Szmul), Boże skrawki w reż. J. Bogajewicza (Żyd), Nieupoważnionym wstęp wzbroniony w reż. D. Montean, Letnia miłość w reż. P. Uklańskiego (Meksykanin), Hrystus w reż. P. Matwiejczyka, Jan z drzewa w reż. Ł. Kasprzykowskiego (Psychoanalityk) oraz Śmierć w Będkowicach w reż. M. Głowackiego (Janek).

 

molo12 marca w Zakliczynie zobaczymy i usłyszymy śpiewającego i grającego na gitarze Andrzeja Roga w towarzystwie Jacka Hołubowskiego (akordeon), Mateusza Pliniewicza (skrzypce) i Piotra Skupniewicza (klarnet) czyli zespołu o nazwie m.o.l.o.Ten zespół i jego muzyka ma wiernych słuchaczy, wystarczy napisać, że koncertują w dużych miastach, takich jak Kraków czy Katowice, a wstęp od osoby to 40 złotych i bilety rozchodzą się bardzo szybki.

Będzie ciekawie i klimatycznie, dlatego warto zarezerwować sobie czwartkowe popołudnie na nieco dłuższą wizytę w zakliczyńskim ratuszu. Początek Spotkania o godzinie 17 – tej a wstęp rzecz jasna wolny, aż do ostatniego miejsca na widowni sali im. S. Jordana.

 

 

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych