tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

fiszkazckinfoMamy początek 2020 roku, czas podsumowań, prezentacji różnego rodzaju rankingów, zestawień i plebiscytów. Z pewnością swoje podsumowanie zaprezentuje burmistrz Dawid Chrobak podczas tradycyjnego spotkania świąteczno – noworocznego, które odbędzie się 10 stycznia w sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu. Dobrym prawem mediów informacyjnych jest sporządzenie swoich rankingów. Zakliczyninfo jest portalem instytucji kultury, dlatego jasne jest, że najpierw zaproponuję ranking największych wydarzeń kulturalnych 2019 roku w gminie Zakliczyn. Dzisiaj proponuję miejsca od 10 do 6.

 

Zapraszam do lektury.

 

 

Miejsce 10.

Mateczniki tradycji Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

matewszMateczniki prowadzone są w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji MCK "Sokół" w Nowym Sączu. To projekt edukacji kulturalnej prowadzony w obszarze ochrony dziedzictwa i kultury ludowej, na który finansowany jest z grantu unijnego w ramach Regionalnego Programu materzemOperacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W całej Małopolsce działa 40 mateczników tradycji utworzonych na podstawie porozumienia zawartego przez MCK "Sokół" z 30 instytucjami kultury. Najwięcej mateczników – cztery – działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, tj.: Szkoła tańca ludowego (Borowa), Szkoła muzykowania ludowego (ratusz w Zakliczynie) oraz Szkoła kowalstwa (Józef Grochola) i Szkoła rzeźby (Stanisław Socha). Projekt realizowany jest od 2017 roku i kończy się w 2020 roku. W projekcie bierze udział ponad 60 uczestników, a jego wynikiem jest m.in. powstanie kapel Opatkowice i Małe Opatkowice, Zespołu Ludowego "Borowanie." Uczestnicy naszych mateczników tradycji zdobywają już laury na przeglądach i festiwalach folklorystycznych w Małopolsce, a laureatem prestiżowych Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej jest Tadeusz Malik – mistrz heligonki, co m.in. skutkowało zaproszeniem Tadeusza Malika do prowadzenia zajęć Szkoły muzykowania (heligonka) w mekkce kultury ludowej w Zalasowej. Efektem mateczników tradycji jest powstanie przy Stowarzyszeniu "Klucz" Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów, co jest swego rodzaju ewenementem na skalę krajową.

 

Miejsce 9.

Kazimierzowskie Spotkania u Jordana.

 

kaziangermannAutorski projekt spotkań z nietuzinkowymi postaciami kultury w Sali im. Spytka Jordana zapoczatkowany został w roku 2018 trzema Spotkaniami, które dofinansowane były przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2019 odbyły się dwa Spotkania Kazimierzowskie; w lutym z poetką Lucyną Angermann, jak pisał red. Marek Niemiec "... Powodzenie „Kazimierzowskich spotkań”, docenionych grantem i patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zmotywowało organizatorów z Zakliczyńskiego Centrum Kultury do kontynuacji tego udanego cyklu. Tym razem w sobotnie, późne popołudnie Kazimierz Dudzik na ratuszowej scenie gościł Lucynę Angermann, niezwykle witalną osobę, ujmującą wdziękiem, szczerością i pogodą ducha. Rozmawiał z literatką pochodzącą z Faściszowej, autorką kilkuset wierszy, od ponad 20 lat zamieszkałą w Belgii, gdzie przed laty udała się na saksy...."

 

Kolejne Kazimierzowskie Spotkanie u Jordana z udziałem Izabeli Mytnik i zespołu OpeRacja tym razem dofinansowane przez Województwo Małopolskie odbyło się w czerwcu. Wydarzenie osobistym patronatem objęła ówczesna wicemarszałek Anna Pieczarka. W wypełnionej kazimytnikwidownią ratuszowej sali im. S. Jordana usłyszeliśmy piosenki z dobrym tekstem za co odpowiedzialna jest dr hab. Anna Sowa – Staszczak, wokalistka i autorka tekstów piosenek Akustycznej OpeRacji, która jest wykładowcą akademickim oraz Kierownikiem Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wiele na to wskazuje, że Kazimierzowskie Spotkania u Jordana na stałe wpisały się w zakliczyński pejzaż kulturalny.

 

Miejsce 8.

Działalność Galerii ZCK "Poddasze."

 

galeriaW 2019 roku mieliśmy pięć wystaw w Galerii Poddasze znakomitych artystów: Zuzanny Sitarz (Kształty architektoniki), Dariusza Niedzieskiego z Londynu (Gallery. Stardust), Zbigniewa Andrzeja Kowalskiwego (Malarstwo), Marioli Mazgaj (Powrót do pasji) mazgajoraz Krystyny Gurgul (W aureoli miłości). Wernisaże naszej artystki Marioli Mazgaj oraz byłej kustosz Zamku w Dębnie Krystyny Gurgul zgromadziły rzadko spotykanie tłumy nawet w galeriach wystaw zlokalizowanych w wielkich miastach. Co ciekawe, w werisażach bierze udzial nie tylko zakliczyńskie sodowisko kultury, ale też z sąsiednich gmin i miast, Krakowa i zdarza się że i z zagranicy. To był niewątpliwe bardzo dobry rok w niemal 20 – letniej historii działalności wystawowej Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
"Tak minął rok 2019 w Galerii Poddasze. Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy za miłą współpracę i życzymy nowych inspiracji oraz sukcesów artystycznych w 2020 roku. Bardzo dziękujemy też sympatykom Galerii Poddasze, za liczny udział naszych wydarzeniach i zapraszamy na kolejne w Nowym Roku" – napisał na profilu społecznościowym Galerii jej kustosz Stanisław Kusiak opatrując wpis grafiką, którą zamieszczam obok tekstu o działalności Galerii.

 

Miejsce 7.

Nagranie płyty Cantando canzoni.

 

CantandoChór "Cantando Canzoni" zaprezentował się po raz pierwszy w 2008 roku podczas uroczystości związanych ze świętowaniem Odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to wyjątkowy chór stworzony przez Adama Pyrka – wówczas w 2008 roku nazywał się Chórem Wielopokoleniowym i działał przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie. Od dwóch lat Chór pod batutą Adama Pyrka działa przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Pierwsze próby przed nagraniem rozpoczęły się 15 lipca 2019 roku. cantandoconCzłonkowie Chóru ZCK „Cantando Canzoni” codziennie spotykali się w Sali im. Spytka Jordana w Zakliczynie by przygotować materiał na płytę, na które znalazło się 15 utworów o tematyce patriotycznej. W związku z tym m.in. staraniem ZCK została zakupiona i zamontowana na scenie sali im. S. Jordana profesjonalna kurtyna. Debiutancka płyta nagrana przez DTS Studio Rafała Drewianego, w której wystąpili instrumentaliści Mirosław Bogoń (fortepian i akordeon), Tomasz Kubala (gitara basowa), Krzysztof Pyrek (skrzypce), Adam Pyrek (werble, gitara) i zaśpiewał Chór (w tym gościnnie Katarzyna Świerczek) nosi tytuł "...nie jest tak na wojnie, jak jest w żołnierskim śpiewie." Projekt okładki płyty z elementami grafiki Kazimierza Piotrowskiego jest autorstwa Stanisława Kusiaka. Adam Pyrek pisze tak: "Oddajemy w Państwa ręce płytę będącą owocem pracy pasjonatów połączonych wspólną ideą śpiewania pieśni patriotycznych. Teksty układane przez żołnierzy walczących na wojennych frontach, wyraża ich tęsknotę za powrotem do normalnego życia..." Nagranie płyty Chóru ZCK "Cantando Canzoni" było możliwe dzięki projektowi Stowarzyszenia "Klucz" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny Ślad" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Miejsce 6.

Koncert Uwielbienia „Bóg bogaty w miłosierdzie.”

nawalaniecW 2019 roku odbyła się piątak edycja Koncertu Uwielbienia zorganizowanego przez obie zakliczyńskie parafie pod duchowym patronatem Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża. W Boże Ciało na zakliczyńskim rynku pojawiła się kulakrzesza wiernych, również tych spoza gminy. Święto Uwielbienia rozpoczęło się przed godziną 19 - tą tańcami lednickimi i powitaniem uczestników przez Burmistrza Zakliczyna, a zakończyło po północy. Wzruszającym momentem na podsumowanie wieczoru okazało się wspólne odśpiewanie pieśni „Abba, Ojcze” do tekstu śp. o. Jana W. Góry - Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn i św. Jana Pawła II. Na okoliczność Koncertu Uwielbienia powstał Chór i Orkiestra "Zanurzeni w miłosierdziu" pod batutą Dawida Nawalańca, zaś twarzą, człowiekiem orkiestrą, dyrygentem organizacyjnym tego religijnego i kulturalnego przedsięwzięcia jest Monika Kulak. Ponieważ wiemy, jak wiele trzeba zaangażowania w przygotowaniu i realizacji tak dużych przedsięwzięć, to życzymy Pani Monice wytrwałości i siły na kolejne lata.

 

Cdn.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych