Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

Nie do opowiadania ?

 

dziesiecW 2019 roku w dniach 1 i 3 marca w Zakliczynie odbyły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - Nasza gmina to ostoja patriotyzmu. Wywodzi się z niej wiele postaci, które bardzo dobrze zapisały się w historii Polski. Na terenie zakliczyńskiej gminy znajduje się wiele miejsc pamięci narodowej. Dbamy o nie i otaczamy je należytym szacunkiem – mówił w wywiadach do mediów Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak i miał rację tak mówiąc, bo w gminie Zakliczyn odbywa się wiele uroczystości o charakterze patriotycznym i rocznicowym. Pierwszy spektakl poświęcony żołnierzom wyklętym został zaprezentowany w zakliczyńskim ratuszu w listopadzie 2009 roku.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest relatywnie młodym świętem, wszak w 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Prezydencki projekt ustawy z dnia 26 lutego 2010 roku wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 1 marca 2010 roku. Co ciekawe z historycznego punktu widzenia, do reprezentowania stanowiska wnioskodawcy, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, upoważnieni byli: zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, ale uchwalenie nowego święta się przedłużyło. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w dniu 9 lutego 2011 roku.

spektaklniedo

Tymczasem 11 listopada 2009 roku w sali im. S. Jordana w ratuszu na finał zakliczyńskich obchodów 91 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, widzowie mogli zobaczyć spektakl pod tytułem "Drogami żołnierzy wyklętych." 16 listopada 2009 roku na portalu Zakliczyninfo ukazał się mój artykuł pod tytułem "Spektakl nie do opowiadania" opatrzony zdjęciami Stanisława Kusiaka:

noedo- Trzeba wreszcie zacząć mówić o tej ponurej, trudnej, dramatycznej, ale przecież najprawdziwszej historii naszego kraju - mówi Adam Pyrek, autor spektaklu "Drogami żołnierzy wyklętych." Epopeja pod wspólną nazwą "Drogi do niepodległości" rozpoczęła się dwa lata temu, gdy Adam Pyrek z Zespołem "Ballada" działającym przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie ruszyli śladami Legionistów, potem był szlak Armii generała Władysława Andersa, a teraz Adam Pyrek, Ballada i specjalni goście widowiska podążyli ścieżkami żołnierzy Armii Krajowej, z których ostatnie zostały przerwane przez służby specjalne PRL-u dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej.  To nie był, tak samo jak poprzednie spektakle, okolicznościowy program akademii szkolnej. Świadczy o tym nie tylko pionierskie wyzwanie próby opisania historii najnowszej, ale również skład wykonawców - młodzież szkół; podstawowej, gimnazjalnej i licealnych, wychowawcy, nauczyciele, pracownicy noedoopowiaszkoły: dyrektor Krystyna Sienkiewicz - Witek, Michał Chruściel, autor spektaklu Adam Pyrek oraz Grzegorz Witek. Oprawę instrumentalną zapewnili: Bogdan Wróbel, który jest również autorem kompozycji będących tłem pokazu multimedialnego, Krzysiu Pyrek grający na skrzypcach, Jarosław Pyrek na gitarze basowej, Małgorzata Pyrek - wokalistka, a także świetne wykonująca partie wokalne licealistka Katarzyna Sowa. Po raz drugi jako aktor wystąpił ks. Piotr Pabis - proboszcz parafii w Filipowicach. W poprzednim spektaklu grał postać premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, tym razem odtworzył postaci księży spowiedników udzielających ostatniej posługi skazańcom - żołnierzom Armii Krajowej. Spektakl ten nie jest do opowiadania - jest on dedykowany do przeżywania i to bodaj najistotniejszy cel, jaki chce niedooposiągnąć każdy artysta. W ciągu blisko dwugodzinnej, niezwyczajnej lekcji historii w wykonaniu młodzieży i ich wychowawców, starannie wyreżyserowanej tak, aby słowa, muzyka i pokaz multimedialny stanowiły spójną całość, odbiorca również stawał się integralną częścią spektaklu. Publiczność, która po brzegi wypełniła w niedzielny wieczór salę im. Spytka Jordana w ratuszu wraz z artystami na scenie na finał śpiewała pieśń "Boże coś Polskę.."

Tak dobiegły końca zakliczyńskie obchody 91 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

cdn.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych