Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

011Rok 2018 zmierza do końca. Za kilkanaście dni będziemy świętować Boże Narodzenie,a potem finał roku. To był bardzo ważny rok; rok 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rok wyborów samorządowych. Był to rok ważnych wydarzeń kulturalnych w gminie Zakliczyn; przypomnę że po raz pierwszy organizowaliśmy Dożynki Powiatu Tarnowskiego, koncert Orkiestry Passionart i Chóru "Cantando canzoni" w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, rekordowe pod względem frekwencji Święto fasoli, Eko – piknik – 100 tys. drzewek na 100 lecie niepodległości Polski, projekty; edukacyjno – patriotyczny "Z Zakliczyna do Łowczówka", edukacyjno – kulturowy "Spotkania Kazimierzowskie u Jordana" i wiele innych przedsięwzięć. Przygotowaliśmy organizacyjnie i merytorycznie historyczną wizytę Prezydenta RP w Zakliczynie.


012Istotną cegiełkę dołożyło też stowarzyszenie "Klucz" działające przy Zakliczyńskim Centrum Kultury prowadząc w kolejnym, ale ostatnim już roku Akademii dla Aktywnych. połowę z dziesięciu ośrodków wsparcia. Klucz był realizatorem Biesiad Rycerskiej w Melsztynie, projektu grantowego z zakresu ekonomii społecznej pod nazwą "Pamiątka z Zakliczyna" w wyniku którego wydaliśmy unikalną, bo pierwszą w historii serię malowanek dla dzieci oraz zestaw pamiątek z Ziemi Zakliczyńskiej i przepisy fasolowe zgromadzone w naszym archiwum w trakcie kolejnych edycji Święta fasoli. "Klucz" realizuje program "Uniwersytetu Drugiego Oddechu", który cieszy się taką popularnością, że nie jesteśmy w stanie zagwarantować udziału wszystkim chętnym w tym projekcie dofinansowanym przez Ministra Kultury. Wraz z Małopolskim Centrum Kultury realizujemy wieloletni program grantowy pod nazwą 018Małopolska Szkoła Tradycji w ramach którego działają na terenie gminy Mateczniki Tradycji. Dla przypomnienia w ramach mateczników tradycji w Zakliczynie profesjonalni instruktorzy uczą grać na heligonce, skrzypcach, kontrabasie i klarnecie. W Borowej w ramach matecznika tradycji odbywają się zajęcia z tańca ludowego, w kuźni pana Józefa Grocholi w Zakliczynie nauka kowalstwa, a w pracowni Stanisława Sochy w Faściszowej nauka rzeźby. Dobrze, z sukcesami działają zespoły afiliowane przy ZCK: Chór "Cantando canzoni", Zespół Tańca Nowoczesnego "Vision", Strażacka Orkiestra Dęta "Filipowice", Zespół Folklorystyczny "Gwoździec." Sprawnie działają wydawane przez ZCK media informacyjne: portal internetowy Zakliczyninfo oraz miesięcznik Głosiciel. Ratusz jest centralnym punktem życia społecznego, bo przecież oprócz oferty kulturalnej działa tutaj punkt usługowy dla rolników (poniedziałki i środy), dyżury leśniczego (dwa razy w miesiącu), narady, zebrania, sesje Rady Miejskiej i szkolenia – ot choćby trwające od 19 listopada do połowy grudnia cykliczne szkolenie realizowane przez krakowską Fundację "Proelio" w ramach unijnego projektu adresowanego do osób wykluczonych społecznie pod nazwą "Chcę – mogę – potrafię".

 

132To jest bardzo bogaty w wydarzenia i szybko mijający rok. Wiele ważnych zadań realizujemy dzięki przychylności i pomocy instytucji, firm, osób. Jest okazja aby podziękować tym wszystkim, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do sukcesu naszych przedsięwzięć, no bo jeśli po wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, mam przyjemność odebrać telefon z prezydenckiej Kancelarii z podziękowaniami i gratulacjami za profesjonalne i na najwyższym poziomie działania przed i w trakcie wizyty prezydenckiej, to o czymś to świadczy. Zatem dziękuję za tą profesjonalną pracę załodze ZCK, a w szczególności Marii Chruściel, Halinie Machel – Gaura, Edycie Ramian i Mateuszowi Reczkowi, także Stanisławowi Kusiakowi i Markowi Niemcowi. Dziękuję za bardzo dobrą pracę w środowisku lokalnym Paulinie Siemińskiej, Małgorzacie Soska, Agacie Nadolnik, Ewelinie Siepieli oraz Józefowi Wojtasowi, stażystce Lucynie Kusion oraz odbywającym wcześniej staż w ZCK paniom: Joannie Bodzenta i Monice Wojtaszek. Dziękuję za bardzo dobrą pracę z zespołami instruktorom: Adamowi Pyrkowi, Dominikowi Malikowi, Pawłowi Potępie, Krzysztofowi Węglarczykowi, Januszowi Cierlikowi, Annie Wenc – Zabawa, Ewelinie Matug, Januszowi Fudymie, Marcinowi Korbutowi, Kazimierzowi Dębickiemu, Józefowi Grocholi i Stanisławowi Socha.

 

Dziękuję burmistrzowi Miasta i Gminy Zakliczyn Dawidowi Chrobakowi który poprzez swoją aktywność dodaje nam pracy, ale też stara się nas wspierać skutecznie w naszych projektach grantowych oraz poszukiwaniu sponsorów. Tak przy okazji informuję, że w piątek 30 listopada zakończył się nabór wniosków do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2019, do których ZCK i Stowarzyszenie "Klucz" złożyło 6 wniosków na łączną kwotę ponad 380 tys. zł. Liczymy, że przynajmniej połowę z tej sumy uda nam się przy wsparciu Pana Burmistrza pozyskać. Bardzo dziękujemy za pomoc i wspólną pracę przy organizacji ważnych przedsięwzięć sekretarzowi gminy Januszowi Krzyżakowi i Alicji Nosek oraz Małgorzacie Ankier. Zawsze też możemy liczyć na wsparcie i współdziałanie ze strony szefów; KM-NET Marka Sobóla, Elektroinstal Antoniego Turka, Sufigs Artura Olchawy, Prezesa Zarządu OSP w Zakliczynie oraz jednostek OSP działających w gminie Zakliczyn, dyrektorów szkół samorządowych w szczególności; Józefa Gwiżdża, Elżbiety Malawskiej – Pajor, Ireny Kusion, Sławomira Ramiana, Krystyny Sienkiewicz – Witek, Kazimierza Wojnickiego, także dyrektora Krzysztofa Małka i nauczycieli tych szkół. Bardzo cenię sobie partnerstwo i wyrozumiałość przy organizacji tegorocznych imprez plenerowych ze strony właścicieli firmy "Tropic" Mariusza i Agnieszki Osysko, Antoniego Sobóla, Marka Kiełbasy, Wiesława Hajduka, komendanta Posterunku Policji w Wojniczu Marka Brożka, Małgorzaty Martyki, szefów i członków oddziałów stowarzyszenia "Klucz" w Charzewicach, Filipowicach, Woli Stróskiej i Faściszowej, a i oddzielnie pana Dawida Matury. 046Trudno byłoby to wszystko ogarnąć, gdyby nie Tadeusz Bukry – szef ZUK i jego załoga; duże podziękowania Panie Kierowniku. Byłoby sporym uchybieniem z mojej strony, gdybym nie podziękował burmistrzowi Wojnicza Tadeuszowi Bąkowi, także starostom tegorocznych dożynek powiatowych i gminnych; Zofii i Wacławowi Boczkom oraz Lucynie i Janowi Zelkom, przewodniczącemu Rady Zakliczyna Kazimierzowi Rybie. Szefowi sołtysów w gminie Zakliczyn Józefowi Franczykowi. Januszowi Flakowiczowi oraz szefom organizacji pozarządowych z nami współpracującymi. Świetnie nam się współpracowało z całym Wydziałem Edukacji, Kultury i Turystyki Powiatu Tarnowskiego (dyrektror Czesław Mida oraz panie; Ania, Kasia, Ela, pan Marcelin i Paweł), dyrekcją i pracownikami MCK "Sokół" oraz Departamentem Kultury Urzędu Marszałkowskiego, panem prezesem WFOŚiGW Witoldem Kozłowskim (teraz już Marszałkiem) i jego pracownikami. Dziękuję też sponsorom z ternu gminy Zakliczyn, szefowi Zakładów Mechanicznych Henrykowi Łabędziowi, Zarządowi Fundacji Lotos z Gdańska oraz pracownikom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym za realizację programów Ministra. Na koniec podziękowanie dla administratora Zakliczyninfo Michała Papugi, który czuwa nad tym, żebyście Państwo mogli spokojnie otwierać i czytać nasz portal.

 

Jak to bywa przy takiej wyliczance, pewnie kogoś pominąłem, choć nie powinienem, ale na pewno uczyniłem to nie z rozmysłem.

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych