Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

dyplompiosenkaniezłomnastatuetkaOd trzech lat w Krakowie organizowany jest w Filharmonii Krakowskiej Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza "Kima". Od samego początku biorą w Festiwalu udział zakliczyńscy artyści. Napisać, że biorą udział, to za mało – nasi ten Festiwal w swoich konkurencjach wygrywają. Ojcem tych sukcesów jest bez wątpienia Adam Pyrek, który od pierwszej edycji zakliczyńskie reprezentacje artystyczne do Festiwalu przygotowuje, a potem razem z nimi wygrywa trofea festiwalowe.

 

 

Zaczęło się w roku 2016

 

W pierwszej edycji Festiwalu, w 2016 roku, nagrodę Grand Prix jury przyznało zespołowi „Ballada” prowadzonemu przez Adama Pyrka w ówczesnym Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie. W roku 2017 do Festiwalu Pyrek zgłosił Chór Wielopokoleniowy, który działał przy Szkole Podstawowej w Zakliczynie (obecnie – od stycznia 2018 roku - jest to Chór Cantando Canzoni działający przy Zakliczyńskim Centrum Kultury). Chór w swojej kategorii nie miał równych i zajął I miejsce. Pokłosiem tego sukcesu był tegoroczny, marcowy koncert Chóru w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Passionart. Nie inaczej było w III edycji filharmoniiFestiwalu, gdzie najpierw zespół z Zakliczyna zdobył eliminacje do festiwalu w Tarnowie, a potem 18 listopada wygrał i wyśpiewał sobie I miejsce w Krakowie w kategorii zespołów dorosłych. Zespół w składzie:

Katarzyna Świerczek – wokal,
Krzysztof Pyrek - skrzypce,
Konrad Majewski – akordeon,
Jarosław Pyrek – gitara basowa,
Adam Pyrek – gitara i opiekun zespołu - reprezentując Zakliczyńskie Centrum Kultury,

wykonał dwa utwory konkursowe: „Pierwszy sierpnia, dzień krwawy” – piosenka z Powstania Warszawskiego oraz „Szwoleżerowie”.

 

Podczas gali finałowej zespół został poproszony o wykonanie „Szwoleżerów” https://www.youtube.com/watch?v=33TCRSYOzmU&fbclid=IwAR1oLY5gFNWvniNYawRix9Xun_EjecCYfN8AQt6knVmq5M-QJ8jmLNktlCQ&app=desktop#menu , wzbudzając aplauz licznie zgromadzonej w Krakowskiej Filharmonii publiczności, o czym możemy przekonać się słuchając i oglądając zarejestrowane nagranie – za którego udostępnienie dziękujemy pani Ani Kuzera - Majewskiej.

Uczestnicy Festiwalu mogą rywalizować w 4 kategoriach wiekowych:

a) Maluchy – od 6 do 9 lat,
b) Dzieci – od 10 do 13 lat,
c) Młodzież – od 14 do 18 lat,
d) Open – od 19 wzwyż

oraz 3 kategoriach artystycznych:

1) Soliści
2) Zespoły do 8 osób
3) Zespoły powyżej 8 osób

 

Kilka zdań o idei Festiwalu

 

rasiewiczPrzedmiotem Festiwalu są piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe, patriotyczne, związane tematycznie i chronologicznie z okresem od 1768 do 1989 roku: od Konfederacji Barskiej, przez utratę Niepodległości, czasy Powstań Narodowych, I Wojnę Światową i odzyskanie Niepodległości, Międzywojnie, II Wojny Światowej, funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, okresem Powstania Warszawskiego, walką o pełną niepodległość Polski, prowadzoną przez Żołnierzy Niezłomnych, oraz okresem poprzedzającym i tworzącym dzieje Solidarności. Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz „Kim” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię „Rozszumiały się wierzby płaczące” – „Noc zapada nad cichym jeziorem”. Przepiękna ballada „Na znojną walkę”, autorstwa „Kima” stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.

 

Dziękujemy i gratulujemy

 

juryniezZapytacie dlaczego w tym roku na Festiwal pojechał zespół, a nie chór ?

Wynika to zapisów regulaminowych, które nie pozwalają wystartować laureatom Festiwalu w kolejnych edycjach.

By być w zgodzie z regulaminem, przedstawiciele Zakliczyna mogli wystartować ale w innych kategoriach niż dotychczas. Stąd zgłoszenie do konkursu Katarzyny Świerczek z zespołem w kategorii zespoły do 8 osób. Jak się w efekcie okazało i tym razem Adam Pyrek, który w kręgu festiwalowym jest już uznaną osobowością, wybrał naszą zakliczyńską reprezentację koncertowo.

 

 

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych