Przejście do firmy KM-Net

SKO

logommmW dniach 24-25 września 2018 roku na Rynku w Zakliczynie udostępniona zostanie wystawa Mobilne Muzeum Multimedialne, która została przygotowana z inicjatywy Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zakliczyn jest jednym z 56 miast Polski do którego trafi ekspozycja. W poniedziałek 24 września wystawa będzie czynna w godz. 12.00 – 18.00, a we wtorek 25 września w godz. 10.00 – 16.00. Bezpłatną wystawę mogą zwiedzać osoby indywidualne, rodziny, klasy szkolne i inne grupy zorganizowane. Może ona stanowić multimedialne i interaktywne wprowadzenie do lekcji wychowania obywatelskiego, historii, języka polskiego lub sztuki czy rozmaitych zajęć z edukacji pozaformalnej.

 

mmmgrafMultimedialny przekaz wystawy inspiruje też do późniejszego zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu ważnych wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 20 minut, natomiast gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.

Muzeum korzysta z multimedialnych urządzeń najnowszej generacji. Dzięki nowoczesnym animacjom oraz interaktywnym aplikacjom ukazującym setki archiwalnych fotografii, wyjątkowych filmów i starannie dobranych dokumentów powstała fascynująca opowieść, która towarzyszy nam w podróży po dziejach Rzeczypospolitej, przybliżając fenomen polskiej Niepodległości. Szerokie zastosowanie techniki hologramowej sprawiło, że każdy zwiedzający Muzeum może ujrzeć najważniejsze symbole naszej narodowej tożsamości, które po raz pierwszy w tej formie zostały wyeksponowane w jednym miejscu. To niezwykłe spotkanie historii z nowoczesnością urzeczywistnia się w mobilnym module, przystosowanym do zwiedzania w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

 

Podróż po Polsce – wiedza o Niepodległej

 

mapammmMobilne Muzeum Multimedialne jako projekt kulturalny i edukacyjny od czerwca przemierza Polskę, trafiając do kolejnych miejscowości. Ekspozycja ma na celu przybliżenie wiedzy na temat historii Rzeczypospolitej, zachęcenie Polaków do wspólnego świętowania szczególnego jubileuszu, a jednocześnie dopełnienie lokalnych obchodów związanych z uczczeniem rocznicy odzyskania Niepodległości. Wymiar edukacyjny wystawy pomaga w dotarciu z nowoczesną opowieścią o dziejach polskiej Niepodległości do szerokiego grona odbiorców, wzmacniając patriotyzm i narodową dumę. Warto dodać, że przesłanie ideowe dotyczące budowania – zakorzenionej w historii – tożsamości narodowej uwzględnia również istotne znaczenie współczesności i nowoczesności, które istnieją jako część narracji.

 

Opowieść o Niepodległej

 

Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. Całość podzielona została na dopełniające się strefy tematyczne, w których opowieść prowadzona jest za pomocą różnorodnych form i środków multimedialnych.

W tematykę wystawy wprowadza odpowiednia scenografia. Każde kolejne stanowisko dostarcza wiedzę podaną w przyjaznej formie, zachęcającej do osobistej refleksji oraz dalszych aktywnych poszukiwań. W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Ukazując indywidualne drogi wymienionych bohaterów, wystawa udowadnia, że żaden z nich nie działał w pojedynkę. Do budowy niepodległego państwa potrzebna była bowiem współpraca ponad podziałami politycznymi czy różnicami światopoglądowymi.

Podczas zwiedzania wybieramy się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzimy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiadujemy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiamy krajobrazy. Szczególną uwagę zwraca prezentacja „100 Polaków zasłużonych dla świata”, dzięki której – poznając biografie naszych wybitnych rodaków – możemy dowiedzieć się, w jaki sposób ich wynalazki, odkrycia i przemyślenia wpłynęły na świat.

 

Historia i nowoczesność

 

Informacje historyczne zaprezentowane zostały z wykorzystaniem nowoczesnych form multimedialnych i interaktywnych. Dzięki temu wystawa jest atrakcyjna dla widzów w każdym wieku. W przekazach multimedialnych wykorzystano bogate materiały pochodzące z archiwów, bibliotek i muzeów (Filmoteka Narodowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, Polska Agencja Prasowa, agencje fotograficzne). Znaczna część prezentowanych zbiorów na co dzień nie jest udostępniana.

Dzięki kioskom informacyjnym z dotykowymi ekranami każdy może wybrać najbardziej dla siebie interesującą ścieżkę tematyczną, rozwijając poszczególne wątki informacyjne według własnej koncepcji. Ustawiony w ramach wystawy specjalny stół interaktywny przybliża życie ludzi i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na budowanie Polski niepodległej.

Holograficzne urządzenia pozwalają zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy. Z kolei w piramidzie holograficznej ukazane zostały symbole polskiej tożsamości narodowej, będące skarbami wielowiekowej historii Rzeczypospolitej i trwałymi elementami naszego dziedzictwa.
W najdrobniejszych szczegółach można obejrzeć: włócznię świętego Maurycego, czyli pierwsze historyczne insygnium władzy, używane przez władców Polski z dynastii Piastów, pieczęć Kazimierza Wielkiego, buławę marszałkowską Józefa Piłsudskiego, monstrancję ojca Klemensa Augustyna Kordeckiego – przeora klasztoru na Jasnej Górze, chorągiew Tadeusza Kościuszki ofiarowaną naczelnikowi przez krakowian, a także jedną z dwóch pośmiertnych masek Fryderyka Chopina. Dzięki nowoczesnej technice obiekty te zostały zgromadzone w jednym miejscu, stanowiąc niezwykły zbiór narodowych eksponatów.

Nowoczesna technika (holobox) umożliwia również projekcję trójwymiarowych obiektów „zawieszonych” w przestrzeni. W ten sposób zaprezentowane zostały na przykład osiągnięcia polskiego wzornictwa: drewniane zabawki Zofii Stryjeńskiej, meble Adolfa Szyszki-Bohusza i Andrzeja Pronaszki, serwisy, lampy oraz inne wspaniałe przedmioty, zdobywające laury na światowych wystawach, a zaprojektowane przez najlepszych artystów i projektantów II Rzeczypospolitej. Warto zaznaczyć, że hologramy same w sobie stanowią ciekawe nawiązanie do głównej narracji wystawy, ponieważ teoretyczne podstawy technologii holograficznej już w 1920 roku opracował nasz rodak Mieczysław Wolfke. Wszystkie aplikacje multimedialne można łatwo i intuicyjnie obsługiwać.

 

Multimedia i tradycja

 

Na tle multimedialnego przekazu szczególnego znaczenia nabiera wyjątkowo ważny eksponat, prezentowany w Muzeum w sposób tradycyjny. To Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie i symbol państwowy. Do końca trwania I Rzeczypospolitej order ten przyznawali królowie, którzy w czasie koronacji występowali z jego insygniami tego odznaczenia. W 1990 roku ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, przekazał wolnej Polsce insygnia władzy legalnego polskiego rządu, w tym Order Orła Białego.

Osoby zwiedzające ekspozycję mogą własnoręcznie wykonać pamiątkę z wystawy, odbijając na przygotowanych kartach pieczęcie z wizerunkami pięciu orłów: piastowskiego, Jagiellonów, królów elekcyjnych, II Rzeczypospolitej i współczesnego, co pogłębia wiedzę na temat historii godła narodowego Polaków. Pamiątką z wizyty w Mobilnym Muzeum Multimedialnym jest również zdjęcie wykonane w znajdującej się w muzealnej przestrzeni fotobudce. Swoje zdjęcie z wizerunkiem Ojców Niepodległości umieścić można na własnym profilu w mediach społecznościowych, przyłączając się w ten sposób do szerokiego grona Polaków celebrujących rocznicowe obchody.

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstała okolicznościowa Księga, w której swój podpis złożyć mogą wszyscy obywatele chcący uczcić stulecie odrodzenia państwa polskiego. Każda osoba zwiedzająca wystawę będzie miała możliwość umieszczenia podpisu w Księdze.

Mobilne Muzeum Multimedialne zostało przygotowane i zrealizowane przez TOProduction Kompanię Artystyczno-Promocyjną, specjalizującą się w realizacji spektakularnych przedsięwzięć i wyjątkowych kreacji wykorzystujących najnowocześniejsze formy przekazu. Szczegółowych informacji o projekcie udziela Krzysztof Budziński – koordynator trasy przejazdu Mobilnego Muzeum Multimedialnego: tel. +48 501-189-387, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Strona internetowa Mobilnego Muzeum Multimedialnego: https://mmm2018.pl/ Zachęcamy do zapoznania się z krótkim klipem video oraz zdjęciami z Mobilnego Muzeum Multimedialnego: https://mmm2018.pl/multimedia

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.