kazsp

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

trzymajaNiebawem nadejdzie pierwszy tzw. długi, tegoroczny weekend, podczas którego przypadają ważne rocznice i święta państwowe. Przypomnę, że 1 maja to święto pracy, choć nie tak hucznie obchodzone jak onegdaj, to jednak nadal dzień ustawowo wolny od pracy, 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto wprowadzone na mocy ustawy w 2004 roku, tego samego dnia mamy też mniej znany Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto obchodzone od 2002 roku. No i 3 maja Święto Narodowe Trzeciego Maja – w tym roku 227 rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji. Tego dnia chodzimy również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To święto ma genezę w wydarzeniu z 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, kiedy to przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby, w których m.in. zobowiązywał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną. Z tej okazji wraz z burmistrzem Dawidem Chrobakiem pragniemy zaprosić na kulturalne i patriotyczne wydarzenia w Zakliczynie.

 


proclasica29 kwietnia w Sali im. S.W. Jordana w ratuszu o godzinie 17 – tej rozpocznie się program artystyczny pod tytułem „Śpiewnik polski w Strasznym dworze”. To projekt artystyczny Fundacji Dariusza Stachury „Canto pro classica” przy wsparciu Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego oraz Fundacji PKO Banku Polskiego na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych poprzez udostępnianie mieszkańcom kultury wysokiej, wyrabianie w społeczności potrzeby i chęci wspólnego świętowania. Zapraszamy na najpiękniejsze arie z opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki, a także pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i innych polskich mistrzów oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków wykonają z towarzyszeniem chóru i orkiestry kameralnej tenor Dariusz Stachura oraz soliści. Wykonawcy wystąpią w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, zostanie przygotowana scenografia nawiązująca do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a pojemność Sali im. S.W. Jordana ograniczona.

 

Nie 1 maja, ale 17 maja odbędzie się już po raz siódmy Charytatywny Koncert Piosenki Przedszkolnej "To dla Ciebie" organizowany przez Przedszkole Publiczne w Zakliczynie. Na scenie Sali im. S.W. Jordana w ratuszu wystąpią oczywiście przedszkolaki z Zakliczyna, Lusławic i Siemiechowa. Początek koncertu o godzinie 13:00.
dlaniepodległej

3 maja – 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja . O godzinie 9:30 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Idziego opata z oprawą muzyczną Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice”. Nasza Orkiestra obchodzi w tym roku jubileusz 25 – lecia działalności i jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, nie ma ważnych wydarzeń patriotycznych w gminie Zakliczyn, w których Orkiestra nie brałaby udziału. 2 maja ceniony w Małopolsce Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna działający przy ZCK pod kierunkiem Adama Pyrka, będzie gościł w Żabnie, gdzie wystąpi w koncercie „Śpiewamy dla Niepodległej” – wydarzeniu, które rozpocznie się o godzinie 17:00, organizowanym przez Powiat Tarnowski z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jako jeden z projektów realizowanych w ramach 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 3 maja Chór Wielopokoleniowy z Zakliczyna będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć o godzinie 16:30 w koncercie pieśni Maryjnych i patriotycznych, który odbędzie się w Grocie Matki Bożej z Lourdes w Klasztorze OFM w Zakliczynie.

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach.

 

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych