ksujm

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

zyczeniazckDziś dzień wigilii Bożego Narodzenia, w tym roku przypadający w dzień świąteczny, w niedzielę, wszak sama wigilia nie jest świętem kościelnym, ani państwowym. W polskiej tradycji ten jedyny w swoim rodzaju dzień rozpoczyna świętowanie Narodzenia Pańskiego wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki symbolizującej Gwiazdę Betlejemską. Według tradycji ludowej wciąż żywej na Kielecczyźnie, w latach, gdy 24 grudnia wypada w niedzielę, wigilia nie może być obchodzona, ponieważ „niedziela nie przyjmuje postu”. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządza się już w sobotę 23 grudnia, a Boże Narodzenie świętuje się przez trzy dni. Symbolem wigilii jest zwyczaj przełamywania się opłatkiem i jednocześnie składanie sobie życzeń. Tą wirtualną drogą niech mi wolno będzie przełamać się opłatkiem z wszystkimi, szczególnie z tymi spośród Was, z którymi tylko tak jest to możliwe. Przełamuję się opłatkiem z czytelnikami Zakliczyninfo w kraju i zagranicą, z wszystkimi korespondentami portalu Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

Dobiegający rok był dobrym rokiem dla Zakliczyńskiego Centrum Kultury i działającego przy Centrum Stowarzyszenia „Klucz”. Razem z pracownikami ZCK oraz Zarządem „Klucza” i oddziałami tej najliczebniejszej, działającej w sferze społeczno-kulturalnej organizacji pozarządowej w gminie Zakliczyn, wykonaliśmy wiele projektów wymagających sporo wysiłku – czasami żmudnej i niewidocznej w błysku reflektorów pracy. Tych projektów nie realizowalibyśmy, gdyby nie granty uzyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu Województwa Małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego i Gminy Zakliczyn, czy ostatnio z Biura „Niepodległa” i MOWES.

 

Rok 2017 kończymy zrealizowanymi pracami modernizacyjnymi w ratuszu, przede wszystkim przebudowaną salą im. S.W. Jordana, która jest wizytówką miasta Zakliczyn (przed modernizacją była raczej powodem do wstydu). Poszerzyliśmy ofertę edukacji kulturalnej – powrócił do życia po kilku latach przerwy zespół tańca nowoczesnego „Vision”, zrealizowaliśmy Festiwal Kultury Regionów, współdziałamy, wspierając się wzajemnie, ze Szkołą Muzyczną w Domosławicach, współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami w realizacji różnych przedsięwzięć społecznych. Mijający rok, to również początek ważnych projektów z zakresu szeroko rozumianego obszaru ochrony dziedzictwa, a mianowicie jest to inauguracja 3 – letniego programu Matecznika Tradycji w Zakliczynie i Gwoźdźcu oraz Szkoły Tradycji w Zakliczynie i Faściszowej w ramach programu Małopolska Szkoła Tradycji realizowanego ze środków unijnych wspólnie z MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

 

Dziękuję za decyzje sprzyjające modernizacji i rozwojowi kultury burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi, radnym Rady Miejskiej w Zakliczynie, samorządowi powiatowemu i wojewódzkiemu, partnerom merytorycznym, finansowym ZCK i Stowarzyszenia „Klucz” , sponsorom, współpracownikom i odbiorcom naszej oferty. Staramy się dzielić z informacjami poprzez wydawane przez Zakliczyńskie Centrum Kultury media informacyjne; portal Zakliczyninfo i miesięcznik Głosiciel.

 

Za wszystko co wydarzyło się w mijającym roku dziękuję i zapraszam do wspólnych projektów w nadchodzącym, 2018 roku. Dziękuję za wszystkie życzenia i piękne kartki i zaproszenia, które nadesłaliście na nasz adres, również za piękne ozdoby i stroiki świąteczne przyniesione nam wraz z życzeniami.

 

Ze świątecznym pozdrowieniem; Kazimierz Dudzik – dyrektor ZCK i prezes Stowarzyszenia „Klucz”

Adam Czaplak

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych