ksujm

Przejście do firmy KM-Net

olszser1

olszwywoz

nitus3

mszadomoslawicka22 października 2017 r., uroczystym nabożeństwem w kościele w Domosławicach uczczona została 10. rocznica nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera miejscowemu Zespołowi Szkół i Przedszkola. Był też drugi jubileusz: 5-lecie utworzenia w ramach Zespołu pierwszej w regionie Szkoły Muzycznej I stopnia. Toteż podczas liturgii nie zabrakło odświętnej oprawy muzycznej, której osią była – przygotowana specjalnie na jubileusz – Msza domosławicka. 5 części stałych w języku polskim na baryton solo, chór, organy i smyczki skomponował Grzegorz Majka, który – prócz działalności twórczej – jest także nauczycielem przedmiotów teoretyczno-muzycznych w domosławickiej szkole.

 


W warstwie muzycznej jest Msza domosławicka utworem klasycyzującym, w którym prosta, belkantowa melodyka osadzona została w harmonii kalejdoskopowej, kolorystycznej. Jubileuszowego wykonania dokonali wspólnie uczniowie (chór z udziałem klas wokalno-aktorskich) oraz nauczyciele: Stanisław Duda – baryton, Iwona Karwacka – organy, Aleksandra Czajor, Natalia Ogorzelska, Grażyna Zubik, Małgorzata Woźniak – skrzypce, Ewa Borcz – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela. Chór przygotowały (oraz wsparły wokalnie) Agnieszka Pamuła i Weronika Święch, całością zaś zadyrygował Waldemar Groń. Wyjątkowej spójności nadała całej liturgii homilia mocno osadzona w bogactwie myśli patrona szkoły, Józefa Tischnera.

 

Uroczystość głęboko poruszyła serca wielu obecnych. Nie zabrakło głosów wzruszenia; oto jeden z nich: Było pięknie! Aż ciężko mi opisać co czuję! Mam wrażenie, że ta Msza sprawiła, iż cały dzisiejszy dzień był po prostu dobry, wszystko wokół wydawało mi się przepełnione miłością, ciepłem i dobrem! Jakby przypomniała mi, że istnieje coś takiego jak wrażliwość. Niesamowite.

 

Refleksję powyższą zanotowała „na gorąco” jedna z pierwszych absolwentek SM w Domosławicach, dziś już wkraczająca w dorosłość uczennica tarnowskiego liceum. Dlatego warto zwrócić w tych słowach uwagę na coś więcej, niż tylko recenzję z wykonania utworu. To przede wszystkim świadectwo szlachetnej formacji, jaka staje się udziałem każdego, kto czas swego wzrastania wiąże z tischnerowską szkołą w Domosławicach. Zaś wrażenia z wysłuchania Mszy domosławickiej niebawem będą mogli podzielić bądź zweryfikować także wszyscy ci, którzy zechcą wybrać się do Bochni. Wykonanie utworu w tamtejszym kościele św. Pawła Apostoła odbędzie się wkrótce.

msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza msza
msza msza  

 

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych