Baner festiwalu

 

koronawiW Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Z powodu przekroczenia bariery 10 tys. nowych przypadków dziennie i wzrostu liczby zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca. Ponadto   zostaje wprowadzony zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą maseczki, które najlepiej chronią  przed zarażeniem.

 

 

 

W województwie warmińsko-mazurskim, gdzie sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, od 27 lutego zaostrzone zostały zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Ponownie zamknięte zostają hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej.

Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych sąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

 

Obowiązujące zasady do 14 marca

  • Zakrywanie ust i nosa jedynie maseczką – od 27 lutego
  • Od 1 marca do 14 marca:

Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
Stoki otwarte.
Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
Siłownie dalej zamknięte.
Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

 

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzone zostają dotychczasowe zasady bezpieczeństwa od dnia 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną: hotele, galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.

Skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - DDMA+W, czyli:

  1. Dystans
  2. Dezynfekcja
  3. Maseczka
  4. Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  5. Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

żródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przedluzamy-zasady-bezpieczenstwa-do-14-marca

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.