Baner festiwalu

 

ratusztuchowWydawało się, że tylko Śląsk ma problemy z koronawirusem, który bardzo dobrze czuje się w kopalnianym środowisku, tymczasem niedaleko nas – w Tuchowie zaraza z Wuhan zaatakowała z pomnożoną siłą. Zaskoczenie wielkie, bo od początku ogłoszenia stanu epidemii w Polsce, w Tuchowie nie było ani jednego potwierdzonego przypadku zarażenia COVID-19. Najprawdopodobniej koronawirus został „przywieziony” do Tuchowa przez trzech redemptorystów, którzy przebywali na rekolekcjach w Kościelisku. W rekolekcjach uczestniczyła również osoba z Niemiec, która dopiero po wszystkim dowiedziała się, że jest chora. Później sytuacja potoczyła się już błyskawicznie. Wykonywane kolejno testy u redemptorystów potwierdzały, że ci nieświadomie zarażali się między sobą, a od nich chorobę „przejmowali" wierni, którzy uczestniczyli w sprawowanych przez zakonników nabożeństwach lub mieli z nimi styczność, a także zakonnice i pensjonariusze z sąsiadującego z klasztorem Domu Pogodnej Jesieni. Kwarantanną 10 czerwca objętych było ponad pół tysiąca osób, które były na mszach świętych sprawowanych przez redemptorystów. Od potencjalnie zarażonych pobierane są systematycznie wymazy, zgodnie z wytycznymi Sanepidu, na obecność COVID-19.

 

W czasie gdy Polska się odmraża ze stanu epidemii, Tuchów wręcz przeciwnie; kwarantanną lub nadzorem epidemicznym objętych jest w Tuchowie i okolicy już ponad tysiąc osób, a na tym prawdopodobnie się nie skończy. W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, w Tuchowie zamknięty został urząd miejski oraz wszystkie podlegające mu instytucje – kulturalne, oświatowe i sportowe. Z zachowaniem nadzwyczajnych środków ostrożności odbyły się egzaminy maturalne w tuchowskim liceum i technikum.

 

Konsekwencją pojawienia się ogniska COVID-19 w tuchowskim klasztorze jest zamknięcie sąsiadującego z nim sanktuarium maryjnego. - Na razie nie wiadomo kiedy można będzie powrócić do odprawiania nabożeństw w kościele. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski nie odbędzie się w lipcowym terminie – mówi ojciec Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

 

dktuchowW trakcie stanu epidemii wraz z dyrektorem Piotrkiem Kanią z Borzecina założyliśmy Pogórzańskie i Przedgórzańskie Forum Kultury do którego przystąpili też dyrektorzy placówek samorządowych z Dąbrowy Tarnowskiej, Żabna, Czchowa, Iwkowej, Radłowa i Tuchowa. Wymieniamy się na tym Forum informacjami dotyczącymi działalności naszych placówek i działań podejmowanych w czasie epidemii - Miałem uruchamiać wszystkie działania związane z kulturą od poniedziałku – napisał do mnie Janusz Kowalski dyrektor tuchowskiego Domu Kultury - mamy wysyp wirusa i wszystko się posypało.

 

Sytuacja w Tuchowie ma też wpływ na sąsiednie gminy: Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Skrzyszów i gmina wiejska Tarnów gdzie również częściowo zamknięte zostały szkoły, przedszkola, placówki kulturalne oraz mocno ograniczona została działalność urzędów.

 

Porody w Tuchowie odbywają się planowo. Przed planowymi porodami i cięciami cesarskimi przyszłe mamy będą miały wykonane testy na koronawirusa. Jak podano w komunikacie Centrum Zdrowia Tuchów:
Nie ma powodów do niepokoju. W szpitalu nie odnotowano żadnych zakażeń. Obowiązujące procedury mają charakter prewencyjny i zostały wprowadzone w trosce o zdrowie Pacjentów oraz Personelu Centrum Zdrowia Tuchów.

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.