Baner festiwalu

 

pomagaja- Dzień dobry. Panie Dyrektorze kilka dni temu na stronie Onetu i na FB ukazała się informacja, że trwa zbiórka na pomoc żywnościową dla najuboższych mieszkańców Tajlandii, którą zainicjowali i koordynują Pani Katarzyna Mróz i jej brat Amadeusz Sarnecki przy współpracy lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców naszej gminy wspiera tą akcję finansowo i może warto o tym napisać – takiego meila dostałem w piątek od pani Moniki Kulak. Zobaczyłem o co chodzi i odpisałem pani Kulak, że postaram się napisać.

 

 

Na rzeczonym ogólnopolskim portalu red. Ewa Raczyńska popełniła artykuł pod tytułem - Polak mieszkający w Phuket: "Sytuacja Tajlandczyków jest dramatyczna, wielu głoduje." Taki przeciętny czytelnik dowiaduje się o sytuacji w tym kraju w dobie pandemii. Tajlandia 26 marca wprowadziła stan wyjątkowy ze zdecydowanie większymi obostrzeniami niż ma to miejsce u nas w rygorach stanu epidemii. Tak na przykład od 3 kwietnia w całym kraju obowiązuje godzina policyjna, co oznacza, że między 22:00 a 4:00 godziną mieszkańcy Tajlandii nie mogą wychodzić z domów – za złamanie tego nakazu można trafić nawet do więzienia. Bardzo utrudnione jest przemieszczanie się z miasta do miasta. Dowiadujemy się też z artykułu że Polak - Amadeusz Sarnecki wraz ze swoją dziewczyną Narisą zainicjowali akcję pomocy dla tych, którzy najbardziej odczuli skutki pandemii. Warto wiedzieć, że Tajlandia nie należy do tzw. Tygrysów Azjatyckich, a głównymi źródłami dochodu są tutaj rolnictwo i turystyka. Tajlandię odwiedza grubo ponad 30 mln turystów rocznie, czyli mniej więcej połowę z tego ile liczy mieszkańców kraj. Amadeusz przyjechał do Tajlandii tuż przed wybuchem pandemii. Zatrzymał się w Kamali na wyspie Phuket, gdzie rok temu poznał Narisę. Tutejsza plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych na całej wyspie.

 

Skąd Amadeusz wziął się na drugim końcu świata ?

 

Zakliczynianin z ul. Browarki - Amadeusz już jako osiemnastolatek założył własną firmę i zajął się projektowaniem stron internetowych. Na co dzień pracuje zdalnie, co umożliwia mu podróżowanie i zwiedzanie różnych zakątków świata, ot na przykład do Dubaju czy rzeczonej Tajlandii. Praca na własny rachunek to taki rodzinny gen; siostry Agnieszka i Katarzyna też prowadzą swoje biznesy.
- Kiedy ogłoszono stan epidemii rozważałem możliwość powrotu do kraju lotem do domu organizowanym przez rząd, ale doszedłem do wniosku, że w Kamala życie i utrzymanie się jest tańsze niż w Polsce, a pracować mogę z każdej części świata, więc postanowiłem zostać – tłumaczył dziennikarce Onetu.
Obserwując co się dzieje w Tajlandii po wprowadzeniu stanu wyjątkowego spowodowanego pandemią, razem z Narisą postanowili działać. Rzecz w tym, że może nie sam koronawirus wyrządził tutaj szkody wielkie (liczba zakażeń jest relatywnie niska), ale zamknięci kraju spowodowało zapaść ekonomiczną, wszak Tajlandia żyje z turystyki. Ponadto w królestwie Tajlandii nie ma pojęcia emerytury w naszym rozumieniu. To dzieci mają na utrzymaniu starszych. Gdy brakło pracy dla tych pierwszych, brakło środków utrzymania również dla tych drugich. Amadeusz i Narisa zrobili zbiórkę pieniędzy wśród sąsiadów, znajomych. Uzbierali łącznie w przeliczeniu na polską walutę 600 złotych, za to ugotowali 250 obiadów i rozdali potrzebującym – rozeszło się w kwadrans.

 

Polacy pomagają

 

Postanowili akcję kontynuować tworząc na zrzutka.pl akcję „Rozdajemy jedzenie dla potrzebujących i biednych rodzin w Tajlandii” oraz na FB fanpage „Polacy pomagają”. W kraju koordynatorką akcji jest siostra Amadeusza - Katarzyna Mróz. Pani Katarzyna od lat angażuje się w pomoc charytatywną, wielokrotnie przygotowywała paczki w projekcie Szlachetna Paczka, wspierała różne zbiórki na rzecz ciężko chorych dzieci i prowadziła akcję "Podaruj dzieciom uśmiech" dla dzieci z Placówki "Przyjazny Dom" w Tarnowie.
W tej chwili na koncie akcji jest blisko 700 wspierających akcję i ponad 50 tys. zł na koncie. Akcja potrwa jeszcze co najmniej ponad 2 miesiące i każdy może do niej dołączyć: https://zrzutka.pl/v7hu5z

Dzięki uprzejmości administratora, dostaliśmy zgodę na pobranie zdjęć z strony „Polacy pomagają” i możemy je Państwu tutaj zaprezentować.

 

 pomagaja  pomagaja  pomagaja
 pomagaja  pomagaja  pomagaja
 pomagaja  pomagaja  pomagaja
 pomagaja  pomagaja  pomagaja

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.