Baner festiwalu

 

koronawiMinisterstwo Zdrowia podało we wtorek po południu, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 263 Polaków, odnotowano 21 zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. W Polsce jest 9856 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i wszystko wskazuje na to że dzisiaj przekroczymy granicę 10 tysięcy. Dotąd zmarło 401 chorych, a 1297 osób zostało wyleczonych. Do 21 kwietnia 2020 roku w Małopolsce potwierdzono 707 przypadków zakażeń koronawirusem oraz 20 ofiar śmiertelnych COVID - 19.

 

W dzisiejszym raporcie przeczytacie:

 

- Miesiąc po pożarze
- Kultura w sieci
- Małopolska zamraża programy grantowe

- Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn w sprawie handlu na płycie Rynku w Zakliczynie oraz Targowisku “Mój Rynek”

 

 

Miesiąc po pożarze

 

ratuszpoMija miesiąc od pożaru dachu ratusza, który wybuchł w nocy z 21 na 22 marca i są już bardzo dobre wieści. Dach i jaskółka zostały już odbudowane, instalacja elektryczna w większości obiektu została zregenerowana, w dniu wczorajszym została ponownie przyłączona do użytku instalacja gazowa. W tak zwanym międzyczasie siedziba ZCK została uporządkowana, śmieci po pożarze wywiezione, teraz trzeba osuszyć i pomalować ściany. Restauracja „Rynkowa” staraniem Najemcy już została odświeżona (przeprowadzono gruntowne malowanie). Szybkie decyzje burmistrza Dawida Chrobaka oraz jego służb, a także praca firm wykonujących roboty i pracowników ZCK dają bardzo dobry rezultat. Niebawem ratusz będzie gotowy do normalnej działalności.

 

Kultura w sieci

 

Zakliczyńskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie ”Klucz” złożyły wnioski do programu grantowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „Kultura w sieci”. Jeśli nasze wnioski znajdą uznanie komisji konkursowej, to zrealizujemy projekt Stowarzyszenia „Klucz” pod nazwą „E-powieść” – czyli 10 filmów o interesujących miejscach i postaciach związanych z gminą Zakliczyn, które będą udostępniane na kanale you tube portalu Zakliczyninfo. Z kolei ZCK złożyło wniosek na warsztaty fotograficzne, taneczne i sztuki, które również zaplanowaliśmy do przeprowadzenia w formie one-line.

etnopolska logaPrzypomnę też, że już w tym roku otrzymaliśmy grant w wysokości 38 000 zł z programu EtnoPolska na projekt Stowarzyszenia „Klucz” pod tytułem „Czerpiąc z Tradycji” oraz grant w wysokości 43 000 zł na projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury pod nazwą „Zakliczyński Matecznik Kultury Ludowej.”
Projekty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020
logoministerstwoStowarzyszenie „Klucz” otrzymało dofinansowanie 37 000 zł na realizację projektu „ZUL – Szkoła dla Życia” oraz dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na realizację projektu „Mistrz i Uczeń – Heligonka.”
Projekty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

W sumie na cztery projekty grantowe otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 138 000 zł.

 

Małopolska zamraża programy grantowe

 

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Województwa Małopolskiego nie będzie stać na realizację tegorocznych edycji programu programów grantowych, w tym Mecenatu Małopolski i Mecenatu BiS, do których złożyliśmy wnioski ze Stowarzyszenia „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury. Pod znakiem zapytania są też inne programy grantowe, m.in. Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego czy Małopolskie remizy. Powodem jest koronawirus, a dokładnie rzecz ujmując mniejsze niż planowano jeszcze kilka tygodni temu, dochody budżetu województwa małopolskiego, które według szefa Komisji Finansów i Budżetu Województwa Małopolskiego Wojciecha Skrucha mogą sięgnąć nawet kilkaset milionów złotych. Na razie te programy są w „zawieszeniu” – stosowne uchwały w tej sprawie podjął Zarząd Województwa.

 

Komunikat Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn w sprawie handlu na płycie Rynku w Zakliczynie oraz Targowisku “Mój Rynek”

 

Od dnia 22 kwietnia 2020 r. do odwołania dopuszcza się prowadzenie działalności handlowej wyłącznie w zakresie sprzedaży płodów i produktów rolnych, żywności oraz artykułów spożywczych na Targowisku na płycie Rynku w Zakliczynie i Targowisku Targowica „Mój Rynek” przy ulicy Grabina w Zakliczynie.

 

W przypadku Targowiska Targowica „Mój Rynek” handel może odbywać się na całym terenie targowiska.

 

szkicrynkuW przypadku Targowiska na płycie Rynku handel może odbywać się w wyznaczonej południowej części Rynku. Obszar Targowiska poza ww. terenem, pozostaje zamknięty dla jakiejkolwiek działalności handlowej – patrz plan Rynku z wyznaczonym terenem handlu.

 

Sprzedaż płodów i produktów rolnych, żywności oraz artykułów spożywczych, może odbywać się pod warunkiem:

 

– stosowania się przez sprzedających do rekomendacji określonych przez Główny Inspektorat Sanitarny „zalecane działania zapobiegające zagrożeniu epidemiologicznemu COVID – 19″,

– respektowania zasady, że w obrębie jednego punktu handlowego możne znajdować się maksymalnie 4 klientów,

– zachowania odstępów pomiędzy osobami, odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca co najmniej 1,5 metrów,

– respektowania zakazu samoobsługi – towar podaje wyłącznie sprzedawca,

– zakrywania ust i nosa oraz noszenia rękawiczek na targowisku przez sprzedających i kupujących (sprzedający musi ponadto posiadać płyn dezynfekcyjny, którym na bieżąco będzie dezynfekował stoisko),

– dezynfekowania rąk przy wejściu na teren targowiska przy użyciu płynu dezynfekującego,

– respektowania zaleceń i stosowania się do wytycznych obsługi targowiska.

 

Apeluje się jednocześnie do sprzedawców i klientów o zapewnienie i stworzenie takich warunków przy dokonywaniu sprzedaży, aby zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

(-) Dawid Chrobak

 

 

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.