11112020m

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

koronawiMinisterstwo Zdrowia podało po 17 – tej w Wielki Czwartek, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5574 osób, 174 pacjentów zmarło, a 284 osoby wyleczono w Polsce. 9 kwietnia w województwie małopolskim potwierdzono 34 nowe przypadki zachorowań. Według informacji Biura Prasowego Wojewody Małopolskiego chorzy są w wieku od 10 do 84 lat. Najwięcej zachorowań w Wielki Czwartek potwierdzono w powiecie bocheńskim - siedemnaście. Kolejne siedem zachorowań dotyczy mieszkańców Krakowa, pięć mieszkańców powiatu wielickiego. Poinformowano także od dwóch w powiecie myślenickim oraz po jednej w powiecie nowosądeckim, gorlickim i miechowskim. Łącznie w Małopolsce zakażone są już 434 osoby. Osiem przegrało walkę z wirusem.

 

Ponadto w dzisiejszym raporcie piszę:


- o aktualnych zasadach i ograniczeniach w Polsce, o których mówił premier Morawiecki 9 kwietnia,
- o przyjmowaniu (do dzisiaj) zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych,
- o transmisjach internetowych nabożeństw w parafiach zakliczyńskich i w Jamnej

 

Aktualne zasady i ograniczenia

 

zasadyOd 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

 

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

 

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów. Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

 

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia

 

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

 

Przedłużamy również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

 

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

 

ograniczenia w przemieszczaniu się;
zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
zamknięcie restauracji;
ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

 

Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

 

zamknięcie szkół i uczelni;
przedszkoli i żłobków;
zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

 

Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę - pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj);

obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

 

Do odwołania obowiązują:

 

ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

 

 

Do dzisiaj Urząd Miejski przyjmuje zgłoszenia

 

Urząd Miejski w Zakliczynie informuje o możliwości przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail urzędu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Numer telefonu urzędowego, pod którym zainteresowani mogą uzyskać informacje o sposobie przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych: 14 6326463.

Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 i 522), tj. z uwagi na ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz w związku informacjami o zamknięciu dla interesantów niektórych urzędów gminy i ograniczeniami w przyjmowaniu przez nie korespondencji, a jednocześnie biorąc pod uwagę bieg kalendarza wyborczego, stanowiącego załącznik do postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lutego 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 184), w tym m.in. w zakresie przyjmowania przez urzędników wyborczych za pośrednictwem urzędów gmin zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. art. 182 § 5 w związku z art. 9 § 1 i 3 Kodeksu wyborczego pełnomocnik komitetu wyborczego lub osoba przez niego upoważniona musi dokonać zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2020 r. w godzinach pracy urzędów gmin.

Sposób zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych oraz zasady powoływania tych komisji szczegółowo określa uchwała nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego (M. P. z 2019 r. poz. 267 i 771 oraz z 2020 r. poz. 249).

Jednakże w celu umożliwienia komitetom wyborczym i wyborcom we wskazanych na wstępie okolicznościach dokonania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, a także w celu zapewnienia możliwości przyjmowania tych zgłoszeń przez urzędy gmin, Państwowa Komisja Wyborcza, wyjaśnia, że:

1) w przypadku, gdy urząd gminy zapewniający obsługę urzędnika wyborczego jest nieczynny lub tryb jego pracy, w tym możliwość przyjmowania interesantów, został ograniczony, zgłoszenie kandydatów na członków komisji może zostać przesłane (najpóźniej do 10 kwietnia 2020 r. w godzinach pracy normalnego funkcjonowania urzędu) w formie skanu, za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nie jest przy tym wymagany podpis elektroniczny. W takim przypadku, oryginały zgłoszenia należy przesłać do urzędu tradycyjną pocztą (oryginalne dokumenty nie muszą zostać doręczone do czasu upływu terminu na dokonywanie zgłoszeń);

2) w przypadku wysłania zgłoszenia pocztą lub skanem za pośrednictwem poczty elektronicznej dopuszczalne jest:

uwierzytelnienie kopii upoważnienia pełnomocnika wyborczego do zgłoszenia kandydatów przez osobę zgłaszającą kandydatów, a nie przez pełnomocnika wyborczego,
potwierdzenie doręczenia do urzędu gminy zgłoszenia przez osobę przyjmującą zgłoszenie (urzędnik wyborczy, pracownik urzędu gminy) za pośrednictwem poczty elektronicznej (nie jest wymagany podpis elektroniczny);

 

 

Msze święte one-line

 

Parafia p.w. Św. Idziego opata w Zakliczynie

 

Zgodnie z dekretem Ks. Biskupa Ordynariusza wszystkie obrzędy Wielkiego Tygodnia odbywają się w kościele bez udziału wiernych. Uczestniczymy w nich przez przekaz internetowy. Przyjmijmy wszystkie te obostrzenia w duchu wiary i głębokiej pokory łącząc je z cierpieniem Pana Jezusa, by wypłynęło z nich większe dobro pogłębienia naszej duchowości. Patrząc na to wszystko w duchu wiary zróbmy w każdym w domu ołtarzyk postawmy na nim krzyż, połóżmy Pismo Św. zapalmy świece i w takiej atmosferze domowego kościoła gromadźmy się całymi rodzinami by się wspólnie modlić korzystając z przekazu na żywo z naszego kościoła.

 W Wielki Piątek przeżywamy pamiątkę męki i śmierci Pana Jezusa. 17.30 Droga Krzyżowa, a o godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej. Jest to szczególny dzień, w którym Jezus za każdego umiera na krzyżu. Przekaz z kościoła na żywo przez internet.
Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja. Do abstynencji od pokarmów mięsnych Kościół zachęca także w Wielką Sobotę do wieczornej liturgii.

W Wielką Sobotę nie ma adoracji w kościele, nie ma też poświęcenia pokarmów. Jednak nie rezygnujmy z przygotowania pokarmów świątecznych, które w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego głowa rodziny pobłogosławi w domu przy śniadaniu wielkanocnym.

Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpocznie się o godz. 19.00. Przekaz z kościoła na żywo przez internet.

W Niedzielę Wielkanocną Msze Św. o godz. 6.30; 8.15; 9.30; 11.00; i Msza Św. popołudniowa o godz. 16.00. Przekaz z kościoła na żywo przez internet.

W drugi dzień świąt, w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. o godz. 6.30; 8.15; 9.30; 11.00 i Msza Św. wieczorna już od tego dnia we wszystkie niedziele i święta o godz. 17.00, a w dni powszednie o godz. 18.00. Przekaz z kościoła na żywo przez internet.

 

Parafia i klasztor p.w. MB Anielskiej Franciszkanów w Zakliczynie

 

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne.

Zgodnie z dekretem Biskupa Tarnowskiego obrzędy Triduum Paschalnego będziemy odprawiać bez udziału wiernych. Zachęcamy wszystkich wiernych do czynnego udziału w liturgii transmitowanej z naszej świątyni przez Internet.

Wielki Piątek – Droga Krzyżowa o godz. 15:00. Liturgia na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00.
W sobotę Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 20:00.

 

Domu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej

 

Wyrazem odpowiedzialnej miłości wobec drugiego człowieka jest pozostanie w domu - dlatego też zapraszamy do uczestnictwa w jamneńskiej Liturgii on-line.

Wielki Piątek - 15:00 Droga Krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej - po Liturgii możliwość czuwania i adoracji on-line

 

 

Transmisje nabożeństw one-line możliwe są dzięki operatywności i uprzejmości zakliczyńskiej firmy KM-NET Marka Sobóla.

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych