tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

koronawiMinisterstwo Zdrowia podało wczoraj wieczorem, że potwierdzono zakażenie koronawirusem u 5205 osób, 159 pacjentów zmarło, a 222 osoby już wyleczono w naszym kraju. Liczba wykonanych testów w Polsce zbliża się do 100 tysięcy. W środę potwierdzono zarażenie koronawirusem u 357 osób, zmarło 30 osób. Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do Małopolski 9 marca 2020 roku. Od tego czasu koronawirus powodujący chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się po całym województwie małopolskim. Do 8 kwietnia w Małopolsce potwierdzono 398 przypadków zarażeń koronawirusem, w tym 9 ofiar śmiertelnych choroby COVID-19. Spośród osiemnastu nowych przypadków koronawirusa w Małopolsce odnotowanych 8 kwietnia, dziesięć dotyczy kobiet, a osiem mężczyzn. Zainfekowani SARS-CoV-2 mają od 24 do 75 lat i są z Krakowa (6 osób), Nowego Sącza (1 osoba), powiatu limanowskiego (4 osoby), wielickiego (4 osoby), nowosądeckiego (1 osoba), suskiego (1 osoba) i dąbrowskiego (1 osoba). 11 osób z tej grupy przebywa w izolacji, a pozostałe są hospitalizowane. Najwięcej zarażonych koronawirusem jest w Krakowie – 114 osób, potem w powiecie wielickim – 64 osoby i w powiecie brzeskim – 43 osoby. W powiecie tarnowskim mamy 7 zarażonych. W gminie Zakliczyn w kwarantannie domowej przebywa 99 osób. Więcej objętych izolacją domową jest w gminach; Tarnów – 152, Tuchów -134 i Wojnicz – 137. W mieście Tarnowie w kwarantannie przebywają 404 osoby.

 

 

Prognozy polskie i amerykańskie

 

W Polsce szczyt zakażeń wirusem SARS-CoV-2, sięgający dziewięciu tysięcy przypadków, prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, w okolice 25 kwietnia. Może być on łagodniejszy, niż wcześniej zapowiadano - wynika z najnowszej prognozy przygotowanej przez spółkę ExMetrix. Jest to zbieżne z prognozą amerykańskiego ośrodka badawczego The Institute for Health Metrics and Evaluation, którego analizami posługuje się Biały Dom. Według modelu statystycznego amerykańskiego Instytutu szczyt epidemii koronawirusa mierzony największą liczbą ofiar śmiertelnych przypadnie w Polsce na 24 kwietnia. The Institute for Health Metrics and Evaluation jest jednostką badawczą Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seatle.

 

Polacy doceniają prof. Szumowskiego

 

Koronawirus w Polsce to potężne wyzwanie dla ministra zdrowia, a Polacy doceniają jego wysiłki. Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, że Łukasz Szumowski cieszy się największym zaufaniem wśród osób publicznych.

 

Nie żyje ceniony tarnowski artysta – malarz

 

matras7 kwietnia, w wieku 84 lat zmarł Jan Matras – znany tarnowski malarz. Jan Matras, urodził się 12 lipca 1935 roku. Uprawiał malarstwo olejne, pastele, jednak najbardziej ulubioną formą malarstwa Matrasa była akwarela. Plonem malarskim Jana Matrasa jest ponad 5 000 prac. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Przez wiele lat był członkiem grupy „TA” malarzy tarnowskich działającej przy Domu Kultury Zakładów Azotowych, a także członkiem oraz inicjatorem powstania grupy „Lemat”, w której skład wchodzili Jerzy Martynów, Tadeusz Pecka i Wacław Onak. Był wykonawcą licznych niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie. W 2015 roku w lutym w Galerii „Poddasze” ZCK w zakliczyńskim ratuszu gościliśmy jego wystawę pod tytułem „Malarstwo”. Wernisaż z udziałem artysty odbył się 13 lutego 2015 roku.
Pogrzeb śp. Jana Matrasa, w związku ze stanem epidemii, odbędzie się w gronie najbliższej rodziny.

 

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych