tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

koronawiNiedziela nie była dobrym dniem na froncie informacji walki z koronawirusem w Polsce i w naszym regionie. Liczba zarażonych w sobotę (224) była zdecydowanie niższa niż w czwartek i piątek.  Mogło wydawać się, że taka tendencja się utrzyma, tymczasem w niedzielę przed godziną 18 – tą zobaczyliśmy, że to jest rekordowy dzień w dotychczasowej statystyce – 475 nowych przypadków. Do niedzielnego wieczoru na Covid – 19 zmarło w naszym kraju 94 osoby, zaś za wyleczonych uznano 134 osoby, w tym jedna osoba w województwie małopolskim. W niedzielę w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 327 osób. Liczba śmiertelnych ofiar w Małopolsce wynosi 7 - w niedzielę zmarł 84-letni mieszkaniec Krakowa, który był hospitalizowany w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz 41-letnia mieszkanka powiatu wadowickiego, która była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

 

 

Ważna opinia Prymasa Polski

 

abppolakPrymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z Radiem Plus został zapytany, czy katolicy powinni w Wielkanoc pozostać w domach i nie iść do kościoła. Oto co odpowiedział.
- Pięknie pan minister Szumowski powiedział, że to są święta życia. Dlaczego więc mamy, idąc w ten sposób na przekór, czynić z tych świąt święta śmierci? - powiedział abp Polak. Poprosił wiernych, aby święta przeżyli w domach i skorzystali z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy. Pokusa, żeby temu się przeciwstawiać, żeby nie słuchać zakazów, które są, żeby je łamać, żeby mówić „nic mi się nie stanie”, jest najpierw pokusą przeciwko naszemu człowieczeństwu. Jeżeli jest to robione z rozmysłem i ze świadomością, to jest naruszanie piątego przykazania Dekalogu, w którym jesteśmy przecież obowiązani dbać i strzec życia nie tylko innych, ale też własnego. A przez nasze własne życie, przez to, żebyśmy sobie nie szkodzili, mamy nie szkodzić innym – powiedział abp Wojciech Polak.

 

Sołtys Bieśnika ogłasza

 

Szanowni mieszkańcy Bieśnika; razem z przewodniczącym KGW Bieśniczanie na tablicach ogłoszeń rozwiesiliśmy informacje co do odbioru maseczek ochronnych. Maseczki można odbierać, oczywiście bezpłatnie, u Sołtysa Bieśnika tel. kontaktowy 739-479-035. Ogłoszenie to dotyczy także mieszkańców sąsiadujących miejscowości. Do tej pory rozdaliśmy ponad 250 maseczek. Jeżeli ktoś jest w potrzebie, jeśli chodzi o maseczki, to służymy pomocą. Po za tym starajmy się żyć i funkcjonować normalnie. Kilka wspomnień z tego tygodnia; było zimno, trochę pozostałego śniegu na stokach narciarskich, ogólnie praca w górach to przyjemność. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 

Respiratory od samorządu wojewódzkiego

 

W sobotnim raporcie pisałem o zbiórce na respirator dla Szpitala w Tuchowie, którą zorganizowały władze gminy Tuchów na portalu zrzutka.pl. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył milion złotych z rezerwy kryzysowej na zakup 13 nowych respiratorów. Zespół zadaniowy pod nadzorem szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie i Urzędu Marszałkowskiego będzie rozdzielał ten sprzęt pośród najbardziej potrzebujących placówek.

 

Fatalna wieść dla wielu dzieci i ich rodziców w Małopolsce

 

Z powodu zakażenia koronawirusem wśród personelu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu zamknięto oddział intensywnej terapii. Decyzja o zamknięciu oddziału została podjęta w sobotę wieczorem i była efektem pozytywnych testów na koronawirusa wśród kilku członków personelu szpitala. Wszyscy pracownicy i pacjenci placówki natychmiast zostali poddani testom i mimo, że u nikogo więcej nie stwierdzono zakażenia, personel i dzieci będą poddani kwarantannie przez 14 dni. Szpital w Prokocimiu nie przyjmuje nowych pacjentów.

 

Voyagerem nie pojedziesz

 

Spółka Voyager od 3 kwietnia 2020 roku zawiesiła wszystkie 300 kursów autobusów, które do niedawna codziennie jeździły po Małopolsce. - Autobusy są już wyrejestrowane, zezwolenia są wygaszane i kończymy. Ze smutkiem trzeba to przyznać, ale poddaliśmy się koronawirusowi. Samo zastrzeżenie, że co drugie siedzenie musi być wolne powoduje to, że aspekt ekonomiczny wykonywania takich przewozów przestaje mieć sens. Natomiast samo zagrożenie dla pasażerów w środku, którzy przebywają ze sobą w trasie np. kilka godzin, powoduje u mnie dreszcz przerażenia. Dlatego wolałem podjąć brutalną decyzje, ale moim zdaniem słuszną - zaprzestania gromadzenia ludzi w autobusie - podkreśla właściciel firmy w rozmowie z Radiem Kraków. Zdaniem prezesa Voyagera Kamila Wojtarowicza, przewoźnicy będą mogli wrócić do normalniej pracy dopiero we wrześniu.

 

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

 

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych