tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

koronawi3 266 zdiagnozowanych, zarażonych osób w Polsce – w tej liczbie ponad 500 pracowników służby zdrowia. 65 osób przegrało walkę o życie. W Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 258 osób, pięć osób zmarło. W grupie 23 potwierdzonych w piątek zakażeń jest 10 osób z powiatu limanowskiego, trzy z Krakowa, dwie z powiatu krakowskiego oraz jedna z wadowickiego. Zarażeni mają od 9 do 78 lat. COVID-19 był przyczyną śmierci 84-letniego mężczyzny z powiatu wielickiego, który zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W subregionie tarnowskim po 20 przypadków zarażenia koronawirusem stwierdzono w powiatach brzeskim i bocheńskim, 6 w powiecie dąbrowskim, 4 w Tarnowie oraz 1 w powiecie tarnowskim.

 

 

Diagnostyka wykonuje testy

 

Krakowska, prywatna firma Diagnostyka jako pierwsza w kraju rozpoczęła wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Laboratoria firmy znalazły się na liście Ministerstwa Zdrowia. Wykonują już 600 testów na dobę. Jak informuje prof. dr n. med. Jakub Swadźba, prezes zarządu laboratoriów medycznych Diagnostyka, testy wykonywane są zgodnie z wytycznymi WHO. Aktualnie wykonujemy badania dla kilkudziesięciu szpitali i placówek medycznych, na mocy podpisanych umów. Współpraca z Ministerstwem Zdrowia, władzami wojewódzkimi oraz regionalnymi SANEPID-ami przebiega bardzo sprawnie – wymieniamy informacje, raportujemy wyniki, wspólnie pracujemy nad tym, aby nasze codzienne działania przyczyniały się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia, a tym samym bezpieczeństwa nas wszystkich – informuje prof. Swadźba.

 

Zrzutka na respirator dla Szpitala w Tuchowie

 

Zorganizowały ją władze gminy Tuchów na portalu zrzutka.pl. Postanowiły one zaprosić mieszkańców Pogórza, sympatyków, byłych i przyszłych Pacjentów miejscowej spółki medycznej do wspólnego włączenia się w akcję zakupu urządzenia, potrzebnego do ratowania życia w czasie pandemii. W opublikowanych materiałach wskazują, dlaczego sprzęt jest potrzebny.

 

Zbiórkę można wspierać pod adresem: https://zrzutka.pl/8wmh82#dziekujemy

 

RespiratorSzpital postanowiły wesprzeć gminy Tuchów, Gromnik, Ciężkowice i Pleśna, które przygotowują się do zakupu kolejnego respiratora. To jednak wciąż za mało, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Dlatego uruchomiono zbiórkę. Respirator pomaga oddychać chorym podczas niewydolności oddechowej związanej z chorobą COVID -19. Średnio pacjent korzysta z takiego sprzętu przez trzy tygodnie. Dlatego tak ważne jest posiadanie respiratorów – tłumaczy lek. Semir Smida ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Tuchów.

 

Nowy program dotacyjny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Kultura w sieci to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 15 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest z jednej strony wsparcie lokalnych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych, działających w sektorze kultury, oraz złagodzenie skutków ograniczenia ich działalności, z drugiej – zwiększenie powszechnego dostępu obywateli do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

 

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach od 9 do 14 kwietnia

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od 9 do 14 kwietnia w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych