Baner festiwalu

 

koronawiW czwartek, 2 kwietnia 2020 roku poinformowano, że na świecie mieliśmy już milion przypadków zakażenia koronawirusem. Rośnie liczba zakażonych oraz ofiar koronawirusa w Polsce. W ostatnim, wczorajszym komunikacie Ministerstwa Zdrowia liczba potwierdzonych zakażeń w kraju wynosiła 2 946 osób i 57 ofiar śmiertelnych. W Małopolsce liczba zakażonych wynosiła 230. W niedziele Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku zgonu w województwie małopolskim z powodu koronawirusa, w czwartek o dwojgu następnych; to 61-letni mężczyzna z Krakowa i 87-letnia kobieta z Limanowej. Kwarantanną w Małopolsce objętych jest 17 tysięcy 294 osoby.

 

 

Gmina Zakliczyn szyje maseczki

 

Codziennie informuję o kolejnych inicjatywach szycia maseczek podejmowanych przez lokalną społeczność. Oprócz akcji Kingi Świderskiej i sołtysa Bieśnika Bogdana Mroza, należy wymienić Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Stróżach, które zakupiło materiał na produkcję maseczek ochronnych, a te szyte są na terapii zajęciowej w DPS Stróże. Panie z KGW w Faściszowej przyłączają się do szycia maseczek dla szpitali i zwracają się z prośbą o pomoc; jeśli ktoś posiada bawełniane materiały, gumki, tasiemki to proszą o dostarczenie do pani sołtys (i radnej Rady Miejskiej) Zofii Boczek. Szyją maseczki też osoby indywidualne. Szlachetna to postawa i godna naśladowania.

 

Zmiana kursów pasażerskich przewozów lokalnych na linii Zakliczyn Rynek – Dzierżaniny

 

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zakliczynie pojawiała się informacja o zmianie kursów busów na linii Zakliczyn – Dzierżaniny. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: https://www.zakliczyn.pl/aktualnosci/od-1-kwietnia-br-zmiany-kursow-na-linii-komunikacyjnej-nr-iii-zakliczyn-rynek-dzierzaniny/

 

 

Pożegnanie prof. Krzysztofa Pendereckiego

 

penderecki2 kwietnia w kościele pw. NMP Królowej Polski na krakowskiej Woli Justowskiej odprawiona została msza święta żałobna za duszę śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego. W nabożeństwie, celebrowanym przez ks. Prof. Roberta Tyrałę, uczestniczyła żona Profesora – Elżbieta, dzieci i wnuczka. Podczas mszy świętej rozbrzmiewała muzyka Krzysztofa Pendereckiego, Jana Sebastiana Bacha oraz polskie pieśni religijne. Odczytano listy kondolencyjne od prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. W godzinach popołudniowych urna z prochami prof. Krzysztofa Pendereckiego została złożona w bazylice św. Floriana. Uroczysty pogrzeb o charakterze państwowym odbędzie się po ustaniu epidemii koronawirusa – wówczas prochy wybitnego twórcy zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium św. Piotra i Pawła w Krakowie.

 

Z całego świata napływają kondolencje, m.in. list od papieża Franciszka, przywódców państw oraz świata kultury, również wpis kondolencyjny złożony w imieniu zakliczyńskiego środowiska kultury przez Dyrektora ZCK. Wpis kondolencyjny można złożyć pod tym linkiem: https://penderecki-center.pl/kondolencje

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.