tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

koronawiNiestety, zaledwie po trzech tygodniach od potwierdzenia pierwszego zakażonego w Polsce koronawirusem SARS-CoV-2, wczoraj liczba zakażonych przekroczyła 1000. Koronawirus jest już bardzo blisko nas, o czym informuję poniżej. Wzrasta liczba zgonów spowodowanych chorobą Covid – 19 wywoływana przez koronawirusa. Rząd RP reaguje zaostrzając przepisy stanu epidemii w kraju.

 

Zasady Bezpieczeństwa

 

 

ograniczenieWprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

 

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

 

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

 

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 

dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi.

 

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

 

Zakłady pracy

 

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

 

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii

 

Koronawirus jest bardzo blisko

 

Najpierw była informacja o zakażeniu koronawirusem mieszkańców Tarnowa, teraz wiemy, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 młodego mężczyznę z powiatu tarnowskiego - to 29-letni mieszkaniec gminy Wierzchosławice, który objęty był kwarantanną domową. Gdy okazało się, że jest zarażony, został przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Późnym wieczorem dotarła do mnie informacja, że wśród zarażonych jest młoda mieszkanka powiatu tarnowskiego (z południowej części powiatu). Kobieta również została przewieziona do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, a jej stan określany jest jako dobry.

 

W kwarantannie domowej w powiecie tarnowskim przebywa około 700 osób.

 

Test potwierdził zakażenie koronawirusem młodej kobiety – to studentka z Wojakowej, z gminy Iwkowa w powiecie brzeskim.

 

Przewidujemy, że zdecydowany przyrost zachorowań, związanych z zakażeniami poziomymi, może wystąpić na przełomie marca i kwietnia. Tak naprawdę, to co się będzie działo, jest uzależnione od zachowania nas samych – powiedziała w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

 

Odczyt wodomierzy w gminie Zakliczyn

 

W związku z potencjalnym zagrożeniem zakażenia koronawirusem, Urząd Miejski w Zakliczynie zawiadamia, że odczyty wodomierzy u mieszkańców Gminy Zakliczyn zostają odwołane. Jednocześnie prosimy mieszkańców o podawanie stanu wodomierza telefonicznie lub drogą elektroniczną. W przypadku niepodania stanu wodomierza zostanie naliczone średnie zużycie na dzień 31 marca 2020 r.

Nr telefonu 14 632 64 57 lub 14 632 64 60
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zawieszone kursy na linii komunikacyjnej nr I Paleśnica – Wróblowice

 

Informujemy, że w dniach od 26 do 10 kwietnia 2020 r. nie będą kursowały busy na gminnej linii komunikacyjnej nr 1 Paleśnica – Wróblowice. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Infolinia dla Seniorów

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik uruchomił specjalną infolinię dla Seniorów – z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w tych trudnych chwilach. Dzwoniąc na infolinię, osoby starsze mogą uzyskać rzetelne informacje, zalecenia i wskazówki, jak odnaleźć się w obecnej sytuacji.

 

Numer telefonu 12 392 11 10 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00.

 

Jednocześnie informujemy, iż należy skontaktować się z placówką GOPS w Zakliczynie, gdy pojawi się:

1. kwestia dotycząca udzielania pomocy osobom starszym należąca do zadań realizowanych przez gminne ośrodki pomocy społecznej
2. lub inne sprawy, które należą do zadań gmin.

 

Osoby starsze potrzebujące pomocy prosimy o kontakt telefoniczny z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zakliczynie, tel. 14 665 22 75, 14 666 42 75, 14 665 22 63 (w dni robocze w godzinach pracy ośrodka od 7.30 do 15.30). W dni wolne od pracy i po godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakliczynie telefon kontaktowy pracownika dyżurującego: 796 282 199.

 

Przypominamy, że osoby starsze powinny pozostawać w domu i ograniczyć do niezbędnego minimum wizyty w miejscach szczególnie uczęszczanych tj. sklepach i aptekach.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych