swieta2020bm

 

piotrRozmowa z Piotrem Porębą - Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego Jordan Zakliczyn

 

- UKS Jordan pokusił się o przygotowanie szerokiej oferty dla adeptów tenisa stołowego spoza klubu. Przypomnijmy czytelnikom, co to za zawody?

- W sobotę 7 grudnia w hali sportowej w Szkole Podstawowej w Zakliczynie odbył się I Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy JORDAN. Patronat nad imprezą objął gospodarz obiektu pan Dyrektor mgr Józef Gwiżdż, zaś sędziowie klasy państwowej PZTS, to: Marek Jasielski i Franciszek Jasielski

- Ilu zawodników stanęło na starcie turnieju?

- W Turnieju wzięło udział 84 zawodników i zawodniczek z powiatów: bocheńskiego, brzeskiego i tarnowskiego. Turniej sfinansowany był częściowo z dotacji gminnej na „Realizację zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej w 2019 roku”, a przede wszystkim z darowizn członków UKS Jordan, a szczególnie pana Pawła Krakowskiego, który ufundował nagrody dla zwycięzców.

- Organizatorów wsparli wolontariusze?

- W organizacji i przebiegu turnieju uczestniczył Zarząd, pozostali członkowie UKS Jordan oraz rodzice wychowanków Klubu. W organizację Turnieju zaangażowali się również sympatycy Klubu, jak na przykład pani Danuta Oświęcimska.

- Obecność VIP-ów podniosła zapewne rangę imprezy...

- Swoją obecnością zaszczycili nas: - Radny Powiatu Tarnowskiego, a zarazem Dyrektor SP – Józef Gwiżdż, obecni byli Radny Powiatu Brzeskiego - Tadeusz Kanownik, - Radny Rady Miejskiej w Zakliczynie - Janusz Flakowicz, Przewodnicząca Miasta Zakliczyna - Ewa Bardon, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie - o. Nataniel Marchwiany oraz Redaktor Naczelny Głosiciela.

- Muszę przyznać, że impreza wzorowo zorganizowana, a ojciec gwardian w stroju biskupa z Miry nie do poznania, a przemiłe panie w żółtych koszulkach Jordana, serwujące łakocie dla uczestników b. uczynne. W jakich kategoriach rywalizowano, kto ostatecznie zwyciężył w zawodach o Puchar Dyrektora?

- Turniej był rozgrywany w czterech kategoriach: OPEN Zawodowiec, OPEN Amator, Młodzik, Żak.

Miejsca na podium:

OPEN Zawodowiec

1. Hełmecki Szymon

2. Szczepański Dominik

3. Mróz Jakub

OPEN Amator

1. Żaba Krzysztof

2. Rak Sebastian

3. Sikoń Mateusz

Młodzik

1. Kanownik Kajetan

2. Sikoń Maciej

3. Rachfał Maciej

Żak

1. Nagel Nikodem

2. Kiełbasa Andrzej

3. Tomkowski Dawid

- Spodziewał się Pan takiej frekwencji?

- Nie. Byłem bardzo zaskoczony taką ilością uczestników. Jest to nasz pierwszy, pilotażowy Turniej i ze względu na niewielką reklamę liczyłem na 20, może 30 uczestników. To, co zobaczyłem rano, przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

- Kto uczestniczył w zawodach?

- Dużą grupę startujących stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie. Pojawili się również uczniowie innych szkół z terenu naszej gminy oraz dorośli mieszkańcy gminy Zakliczyn. Dużym zaskoczeniem dla nas organizatorów było przybycie zawodników z ościennych gmin. Największą odległość pokonali, przyjeżdżając na Turniej, zawodnicy ze Starego Wiśnicza.

- Szkoła może pochwalić się sporym dorobkiem, wszak nasi tenisiści grywają w profesjonalnej lidze, zajmują wysokie miejsca w igrzyskach młodzieży i innych turniejach. Jakie perspektywy?

- Po ośmiu kolejkach ligowych nasza pierwsza drużyna (w składzie: Szymon Hełmecki, Mróz Jakub, Szczepański Dominik, Kornaś Bartłomiej, Gajda Rafał, Nagel Kacper, Martyka Bartłomiej, Zbylut Patryk) zajmuje 3 miejsce w 4 lidze – wschód w rozgrywkach organizowanych przez PZTS, a naszym celem jest awans do III ligi mężczyzn.

Drugi zespół występujący w V lidze państwowej (w składzie: Sikoń Maciej, Kras Nikodem, Krakowski Sebastian, Nagel Nikodem, Kobylarczyk Kacper, Nagel Kacper, Zbylut Patryk, Martyka Bartłomiej, Olszańska Patrycja), zajmuje po 5 kolejkach 4 miejsce. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedna z najmłodszych drużyn w całej lidze! Ponadto w drugim zespole pozwalamy grać wszystkim zawodnikom z licencją, ab zbierali cenne doświadczenie. Nie nastawiamy się tutaj na wynik, celem jest rozwój.

Oprócz rozgrywek ligowych nasi podopieczni uczestniczą w Wojewódzkich Turniejach Klasyfikacyjnych, Mistrzostwach Województwa, Polski oraz turniejach okolicznościowych. Praktycznie każdy weekend spędzają na zawodach. Do największych sukcesów naszego klubu w mijającym roku należą m.in.: w dn. 24 marca w Krakowie – Drużynowe Wicemistrzostwo Województwa Juniorów – (Hełmecki, Mróz, Kornaś, Szczepański). Awans do eliminacji międzywojewódzkich w Krościenku Wyżnym 30 marca - zajęliśmy tam III miejsce.

10 kwietnia w Nowym Targu – II miejsce w województwie w drużynowej licealiadzie (Hełmecki, Szczepański, Bardon) awans na Mistrzostwa Polski w Zielonej Górze (23-25 maja),a tam 8 miejsce w Polsce jako ZSP Zakliczyn.

17 kwietnia w Limanowej – III miejsce w województwie w drużynowych Igrzyskach Dzieci dla SP im. Lanckorońskich w Zakliczynie (Nagel Kacper, Kobylarczyk Kacper, Sierakowski Jacek).

25 maja w Radoczy odbyły się Mistrzostwa Województwa Ludowych Zrzeszeń Sportowych, zdobyliśmy tam pięć awansów do Mistrzostw Polski i trzy tytuły Mistrzów Małopolski:

Patrycja Olszańska – I miejsce - kadetki

Nagel Kacper – I miejsce - młodzicy

Szczepański Dominik – I miejsce – juniorzy

Sikoń Maciej – III miejsce – młodzicy

Bardon Piotr – awans bezpośredni

1-2 czerwiec IX miejsce w Polsce Nikodema Nagla w kategorii skrzatów w Turnieju ogólnopolskim w „PINGLA CUP” w Grodzisku Mazowieckim.

15 czerwiec – Skawina – Mistrzostwa Województwa skrzatów – III miejsce Nikodem Nagel.

13 -15 czerwiec – Brzeg Dolny – Mistrzostwa Polski LZS – udział pięciu naszych zawodników.

1 grudnia – Kraków – Finał wojewódzki TKKF – III miejsce w kategorii do 15 lat Nagel Kacper

8 grudnia – Kraków – Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Żaków IV miejsce Nikodem Nagel

To tylko kilka najważniejszych sukcesów tego roku. Oprócz zawodników z licencją w klubie ćwiczą zawodnicy klas IV - VIII, którzy dopiero uczą się rzemiosła tenisowego. Stworzyliśmy też grupę naborową wśród uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Zakliczynie w celu wyłuskania najzdolniejszych talentów tenisowych. Mamy nadzieję, że będą silnym wsparciem dla naszej drużyny a w przyszłości będą godnymi ambasadorami gminy Zakliczyn.

- Jaką rolę w krzewieniu tenisa stołowego spełniają trener Jordana, a jaką Zarząd Klubu i Dyrekcja Szkoły?

- Trenerem sekcji tenisa stołowego jest nasz Wiceprezes Pan Mateusz Malik, zawodnik I ligi słowackiej w klubie 1. PPC Fortuna Kežmarok, a jego drużyna jest liderem tej ligi. Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem zaraża swoich wychowanków. Bez niego nie istniałaby sekcja tenisa stołowego. Z wielką determinacją stara się od podstaw zbudować silną drużynę. Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że 99% zawodników sekcji, to wychowankowie naszego młodego trenera.

Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego „JORDAN” w składzie: Prezes Piotr Poręba, Wiceprezes Mateusz Malik, Sekretarz Halina Kochan, Agnieszka Nagel, Paweł Krakowski został wybrany rok temu. Nie mamy zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu klubu, ale rekompensujemy to swoim optymizmem i entuzjazmem. Pracujemy dla dobra wychowanków oraz dla społeczności lokalnej. Cały czas aktywnie szukamy źródeł finansowania działalności Klubu. Szukamy też sponsorów, którzy chcieliby nam pomóc rozwinąć skrzydła.

Natomiast Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie pan Józef Gwiżdż od wielu lat wspiera sekcję tenisa stołowego, która wcześniej działała pod innymi barwami. Udostępnia salę gimnastyczna oraz niezbędny sprzęt sportowy na treningi i mecze ligowe. Bez jego wsparcia, działalność i rozwój sekcji tenisa stołowego nie byłby możliwy.

- Klub wyciągnie zapewne wnioski przed kolejnymi zawodami? Jestem pod wrażeniem poziomu organizacyjnego i sportowego, jak wcześniej wspomniałem. Co wyszło świetnie, a nad czym trzeba jeszcze popracować?

- Myślę, że Turniej okazał się sukcesem dla naszego młodego Klubu i wejdzie na stałe do kalendarza lokalnych imprez sportowych. Wiemy już jak przygotować się do tak masowej imprezy. Ale musimy poprawić system zgłoszeń i przygotować się na większą ilość uczestników. Liczymy na dalsza przychylność Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie i władz Gminy Zakliczyn w propagowaniu tenisa stołowego.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Marek Niemiec

fot. Marek Niemiec i arch. UKS

 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce
 Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce Turniej tenisa w Lanckoronce

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.