Kliknij aby oglądnąć

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

paniGdzie zakopany jest „zakliczyński totem”, chroniący od wieków miasto od nieszczęść? Czyj duch straszy w „Domu pod Wagą”? W jaki sposób Spytek Wawrzyniec Jordan zakładał miasto Zakliczyn? Gdzie pochowani są zmarli od ran wracający z Odsieczy Wiedeńskiej polscy husarze? Z jakich rzemiosł słynął niegdyś Zakliczyn? – to tylko część „zakliczyńskich niesamowitości”, które zostały poruszone podczas wykładu inaugurującego III Trymestr Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego, który odbył się 2 października w Sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu.

Stało się już tradycją, że każdy wykład, warsztat i wycieczka cieszy się wśród uczestników – studentów Zakliczyńskiego Uniwersytetu Ludowego - ogromnym powodzeniem. Dlatego też nie zdziwiło nas duże zainteresowanie wykładem zatytułowanym: „Zakliczyn – powstanie i rozwój miasta (XVI–XX w.)”, wygłoszonym przez znakomitą panią historyk, literat i znawczyni Ziemi Zakliczyńskiej – mgr Ewę Jednorowską, którego treści każdy słuchał niemalże z zapartym tchem, przenosząc się w myślach do XVI czy XVII wieku, kiedy to Zakliczyn był znakomicie rozwijającym się miastem handlowym. Osadą słynącą nie tylko z cotygodniowych targów i odbywających się kilka razy do roku jarmarków, ale również z wielu prężnie działających cechów rzemieślniczych. Wtedy to szybko rozwijające się miasto i jego mieszkańcy byli dla innych miasteczek niebywałą konkurencją. Co szczególnie napawa dumą.

Natomiast zorganizowany po przerwie panel dyskusyjny pobudził wśród uczestników barwne wspomnienia o dawnym życiu w mieście i jego mieszkańcach. Było mnóstwo ciekawych i strasznych historii, nie brakło nawet opowieści o duchach i zjawach. Wszystko to wprowadziło studentów w rytm lokalnych dziejów, co było bardzo pomocne w zrozumieniu kolejnego wykładu.

Drugi z wykładów, który odbył się 11 października br. dotyczył z kolei tematu etnografii Ziemi Zakliczyńskiej. Ale o tym już w kolejnym artykule.

mkProjekt pod nazwą Zakliczyński Uniwersytet Ludowy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowanego przez stowarzyszenie "Klucz" przy współpracy z Zakliczyńskim Centrum Kultury.

 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  ZUL
 ZUL  ZUL  

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych