Przejście do firmy KM-Net

SKO

konsultacje17 lipca br. odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta ws. projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Zakliczyna. Konsultacje prowadzone są w ramach programu „Szkoła Świadomego Planowania Przestrzennego”. Obok lipcowego spotkania są to spotkania-warsztaty przeprowadzone 12 czerwca w ratuszu oraz ankieta on-line na stronie Urzędu Miejskiego. Otwarte konsultacje społeczne w poniedziałek 17 lipca moderowali konsultanci: Anna Hejda i Cezary Ulasiński - prezes Centrum Doradztwa Strategicznego w Krakowie. W spotkaniu wzięła udział projektantka Małgorzata Przybysz-Ławnicka wraz z asystentami. Magistrat reprezentowali burmistrz Dawid Chrobak, jego zastępca Dawid Drukała, sekretarz gminy Janusz Krzyżak i inspektor Urzędu Miejskiego Krystyna Krupska. Koordynatorzy akcji konsultacyjnej odnotowali 88 wypełnionych ankiet on-line z konkretnymi wnioskami.

loga1Kolejne pojawiły się podczas ratuszowego spotkania. 75 proc. ankietowanych poparła proponowane w projekcie miejscowego planu rozwiązania. Dyskusja dotyczyła głównie projektowanego układu dróg w proponowanych przez projektantkę strefach. Najwięcej pytań dotyczyło nowego układu szlaków w obrębie ulic Zielonej i Korczyńskiego oraz w pobliżu Zakliczyńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Ponadto pojawił się postulat wyznaczenia strefy pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Sobieskiego i wojewódzkiej drodze nr 975 w kierunku Bieśnika. Kilku rozemocjonowanych właścicieli działek wniosło zastrzeżenia do projektu planu, sprzeciwiając się głównie przedstawionej koncepcji nowych dróg. Wszystkie wnioski moderatorka skrzętnie odnotowywała, zostaną upublicznione po sporządzeniu raportu na portalach samorządowym i ZCK oraz w kolejnym wydaniu Głosiciela.

Jaki jest scenariusz na najbliższe miesiące? Pod koniec lipca br. zostanie sporządzony projekt planu miejscowego dla Zakliczyna po rozpatrzeniu wniosków, które wpłynęły. Pod koniec roku 2017 projekt planu zostanie przedstawiony do zaopiniowania Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (organu doradczego powołanego zarządzeniem przez burmistrza miasta) oraz inne niezbędne uzgodnienia m.in. z Konserwatorem Zabytków, RDOŚ, Państwową Strażą Pożarną, Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Na przełomie stycznia i lutego 2018 roku nastąpi wyłożenie projektu do publicznego wglądu na okres co najmniej 21 dni. W tym czasie będzie zorganizowana dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami. Po czym nastąpi nie krótszy niż 14-dniowy okres wnoszenia uwag dotyczących projektu planu przez osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Uwagi do projektu może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu, wyłożonym do publicznego wglądu. Uwagi do projektu planu należy wnieść na piśmie w terminie określonym w ogłoszeniu. W marcu 2018 r. nastąpi rozpatrzenie uwag, które wpłynęły w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. W tym samym miesiącu nastąpi wprowadzenie zmian do projektu planu miejscowego wynikające z rozpatrywanych uwag, a następnie, jeżeli okaże się to konieczne, ponowne uzgodnienia. W czerwcu przyszłego roku Rada Miejska zapozna się z projektem planu miejscowego wraz z listą nieuwzględnionych uwag.

- Chcemy, wprowadzając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla miasta Zakliczyna, ułatwić mieszkańcom inwestowanie na swoich nieruchomościach, zwłaszcza w kontekście obecnych trudności w uzgadnianiu inwestycji z Konserwatorem Zabytków. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby wysłuchać głosy mieszkańców i w miarę możliwości wprowadzić je w życie. Dlatego chciałbym przeprowadzić po wakacjach kolejne otwarte konsultacje z mieszkańcami po uwzględnieniu w planie uwag zgłoszonych na spotkaniu, które odbyło się 17 lipca br. oraz uwag zgłoszonych na piśmie do Urzędu Miejskiego. Jeżeli będzie taka konieczność, to termin przyjęcia przez Radę Miejską projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyznaczony na czerwiec 2018 r. zostanie przedłużony. Chciałbym, aby plan miejscowy został wprowadzony w życie przy pełnej akceptacji mieszkańców miasta Zakliczyna - twierdzi burmistrz Dawid Chrobak.

Na koniec zebrania burmistrz Dawid Chrobak poinformował o konieczności zmiany nazwy ul. 17 Stycznia (dzień wkroczenia do Zakliczyna Armii Czerwonej) zgodnie z obligatoryjnym przepisem art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów. Nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Brak reakcji ze strony samorządu skutkowałby podjęciem stosownego zarządzenia zastępczego o zmianie nazwy przez wojewodę. Decyzja o nowej nazwie ulicy zostanie podjęta przez Radę Miejską w Zakliczynie (Rada Miejska na ostatniej sesji podjęła już uchwałę o nadaniu tejże ulicy nazwy patrona, tj. Spytka Jordana, założyciela miasta - przyp. red.). Na koniec spotkania włodarz gminy omówił po raz kolejny założenia programu rewitalizacji Rynku, samorząd gminy otrzymał pozwolenie na rewitalizację centrum miasta w czerwcu br. a wniosek o dofinansowanie zadania na kwotę 7,3 mln zł został złożony do Urzędu Marszałkowskiego. Łączny koszt zadania to kwota 9,8 mln zł.

 Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP
 Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP
 Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP
 Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP  Konsultacje ws. MPZP
 Konsultacje ws. MPZP   

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.