Przejście do firmy KM-Net

olszser1

owywoz

nitus3

Czytaj więcej: Mikołajkowy turniej piłkarskiej akademiiZakliczyńska Akademia Piłkarska „English Football” zorganizowała w niedzielę 3 grudnia br. mikołajkowy turniej futsalu. W hali sportowej gościnnej Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich rywalizowały trzy ekipy skrzatów AP „EF” i jedna gościnnie z Czchowa. Zawodnikom Akademii Sportu „Future” towarzyszyli rodzice i trener Patryk Bodziony (akademia ta prowadzi również zajęcia w Gródku nad Dunajcem).

Czytaj więcej: Spytek Wawrzyniec Jordan byłby zachwycony…W sobotę 25 listopada br. na ratuszowej scenie zaprezentowali się znakomici artyści. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprosiło melomanów w Zakliczynie na Wieczór Koncertowy pod honorowym patronatem Starosty Tarnowskiego w wykonaniu Strauss Ensamble z pianistą Arturem Jaroniem. Partie solowe mistrzowsko wykonali: sopranistka Hanna Samson i tenor Łukasz Gaj (na co dzień dyrektor Centrum Paderewskiego).
Koncert połączony z promocją najnowszego wydawnictwa Centrum Paderewskiego, i kolejnego już o tej tematyce, autorstwa dr. Franciszka Pulita, znawcy biografii mistrza Paderewskiego, pt. „Obrońca wolności – I. J. Paderewski”. Książkę można było nabyć po koncercie. O tym, co zawiera, opowiadał ze sceny autor publikacji. Utwory wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora, a także polityka i męża stanu (piastował funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych) wykonał brawurowo Artur Jaroń.

Czytaj więcej: Inauguracja obchodów stulecia odzyskania niepodległości pod patronatem Ministra KulturyZakliczyńska Pieśń Niepodległości zabrzmiała dumnie w dopiero co odnowionej ratuszowej Sali im. Spytka Jordana, która nabrała nieprzeciętnego błysku. Tym wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym zainaugurowano gminne obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn Klucz skutecznie aplikowało o dofinansowanie projektu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Patronat honorowy nad zakliczyńskim wydarzeniem objęli: prof. Piotr Gliński – Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dawid Chrobak – Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

Czytaj więcej: „A to Polska właśnie…”Społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie obchodziła Święto Szkoły w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. W tym uroczystym dniu Jacek Malczewski został włączony w poczet wybitnych postaci, eksponowanych w Galerii Wielkich Polaków umieszczonej w holu Zespołu. Laudację wygłosił dyr. Adam Zawada ze Szkoły Podstawowej im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej. Aktu odsłonięcia tablicy (z biografią i wizerunkiem artysty, tworzącego w latach międzywojennych w dworze lusławickim) dokonał Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Nieco wcześniej włodarze powiatu i miasta nagrodzili wyróżniających się uczniów i ich opiekunów w konkursie "Zakliczyn - moja mała ojczyzna" oraz najzdolniejsze dziewczęta legitymujące się najwyższą średnią ocen, które otrzymały stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2017/18. Są to: Natalia Pawłowska z Liceum Ogólnokształcącego oraz Katarzyna Matras z Technikum Zawodowego. Uczennice te znalazły się w gronie prymusów, wyróżniających się „szczególnymi osiągnięciami na polu naukowym, artystycznym oraz sportowym, ponadto wyróżniających się szerokimi zainteresowaniami i aktywnie uczestniczących w życiu szkoły” - jak określają kryteria naboru. Uroczysta gala z udziałem naszych stypendystek odbyła się 8 listopada br. w siedzibie Kuratorium Oświaty w Krakowie. Stosowne dyplomy wręczyła uczennicom ZSP Barbara Nowak - Małopolska Kurator Oświaty.

Czytaj więcej: Kultywowanie bezcennych wartości99. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zapoczątkowane zostały w latach międzywojennych, kiedy to najpierw nowo tworzona administracja państwowa, a następnie uczniowie szkół czcili pamięć poległych legionistów w wolnym i niepodległym kraju, w ustanowionym przez ówczesny Sejm dniu wolnym od pracy i nauki. W PRL-u nie było przyzwolenia na organizację niepodległościowych obchodów, dopiero w roku 1988 w pamiętnej inscenizacji na zakliczyńskim Rynku w reżyserii śp. Stefana Ściborowicza (z jego charakterystyczną rolą marszałka Piłsudskiego) przywrócono w Zakliczynie publiczną pamięć o wolnej i suwerennej Polsce roku 1918.

Czytaj więcej: Barwna parada świętych ulicami miasta„Dołącz się! Zróbmy raban!”. Tak apelowali w mediach organizatorzy pierwszego Korowodu Świętych. Wydarzenie przygotowała franciszkańska parafia pw. Matki Bożej Anielskiej przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich i parafialnej Oazy Rodzin.
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych od godziny 16 w holu szkoły przy ul. Malczewskiego odbywała się rejestracja uczestników Korowodu. Jako jeden z pierwszych pojawił się o. proboszcz Nataniel Marchwiany… z kaszkietem i fajką w zębach, który wcielił się w postać młodego, zmarłego w wieku 24 lat, bł. Pier Giorgio Frassati’ego, z rodu włoskich (i polskich) dyplomatów. (Co ciekawe, błogosławiony Piotr Jerzy cenił sobie też dobre cygara, górskie wędrówki, ale nade wszystko służył ubogim, oddawał im ostatni grosz, wspomagał ofiarnie w wielu potrzebach).

Czytaj więcej: Różańcowe Pospolite Ruszenie„Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”

Tymi słowami 100 lat temu Maryja prosiła dzieci w Fatimie o modlitwę. Ale jeszcze wcześniej, bo 140 lat temu miało miejsce podobne objawienie Matki Bożej na ziemiach polskich, a dokładniej w Gietrzwałdzie na Warmii, w którym to Maryja prosiła o codzienny Różaniec.
W rocznicę tych wydarzeń, a zarazem w I sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej, 7 października miało miejsce niecodzienne, wręcz historyczne wydarzenie pod nazwą „Różaniec do Granic”. Akcja ta przekroczyła granice Polski i rozprzestrzeniła się na cały świat - jak grzyby po deszczu pojawiały się kolejne kościoły stacyjne za granicami naszego kraju, przeważnie tam, gdzie mieszkała społeczność polska. Modlono się w wielu miejscach; w bazie wojskowej w Bagram w Afganistanie, w Sanktuarium Maryjnym w Akicie na wyspie Honsiu w Japonii oraz za kołem podbiegunowym. Różaniec odmawiany był nie tylko w Europie, ale również na innych kontynentach. W samej Polsce ponad milion osób uczestniczyło w spontanicznej akcji modlitewnej, w której modlono się w sposób szczególny o pokój na świecie. Warto również zaznaczyć, iż parafie organizowały nabożeństwa także dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli wyjechać do przygranicznych kościołów stacyjnych na nabożeństwo.

Czytaj więcej: Patriotyczny mityng na Mogile, w Dniu Papieskim…73. rocznicę krwawego starcia wojsk niemieckich z pacjentami partyzanckiego punktu sanitarnego w lasach stróskich obchodzono jak co roku na Mogile z pietyzmem i refleksją. O heroizmie żołnierzy Armii Krajowej poległych w nierównej walce mówił Burmistrz Zakliczyna. Do bohaterstwa wielkich postaci przyrównał tę ofiarę „leśnych” ks. proboszcz Paweł Mikulski z parafii pw. św. Idziego w swojej wzniosłej homilii, wygłoszonej w XVII Dniu Papieskim pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Ta nadzieja dotyczy także pragnienia, by podobne wydarzenia, jakie rozegrały się przy budce gajowego, nigdy nie miały już miejsca.

Czytaj więcej: 200 lat zakliczyńskiego kaganka oświatyW roku 1817 Justyna Lanckorońska założyła w Zakliczynie przy obecnej ulicy Mickiewicza, pod numerem 35, szkołę trywialną (trójklasową), zapewniając utrzymanie i budynku szkolnego, i nauczycieli (tu mała dygresja: zakliczynianin prof. Marek Mietelski, pianista zamieszkały w Krakowie, właściciel wspomnianego zabytkowego obiektu z zegarem słonecznym uważa, że w jego domu mieściła się jedynie szkoła parafialna, a następnie organistówka).

200 lat historii zakliczyńskiej placówki oświatowej uczczono najpierw Eucharystią w kościele pw. św. Idziego. Mszy św. przewodniczył ks. infułat dr Adam Kokoszka. Dostojnikowi tarnowskiej Kurii Diecezjalnej towarzyszyli miejscowi duchowni: ks. prałat Józef Piszczek, ks. proboszcz Paweł Mikulski, o. gwardian Nataniel Marchwiany - proboszcz parafii pw. MB Anielskiej i o. Stanisław Wojtas - proboszcz parafii pw. św. Mikołaja biskupa w Brzozowej, swego czasu katecheta w zakliczyńskiej podstawówce. W trakcie nabożeństwa harcerze złożyli zapalony znicz pod tablicą nagrobną Lanckorońskich na froncie kościoła. Społeczność szkolna złożyła też inne dary, m. in. bochen chleba od dyrekcji. Okrasę muzyczną zapewniła Oaza Rodzin działająca przy franciszkańskiej parafii.

Czytaj więcej: Pierwsza pomoc na wagę życiaSamarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z należącą do federacji Ochotniczą Strażą Pożarną w Zakliczynie przeprowadziła na Rynku spektakularną akcję propagującą pierwszą pomoc. Flash Mob jednocześnie odbywa się w 10 krajach europejskich należących do Samaritan International, punktualnie w południe naszego czasu poszła w świat transmisja z zakliczyńskiej akcji. Zasady udzielania pierwszej pomocy wyjaśniali druhowie z prezesem OSP Maciejem Gofronem, druhną Agnieszką Martyką, oraz dyrektor zarządzająca SFOP Barbara Żychowska.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl