Czytaj więcej: Boże Ciało w obiektywie Natalii MazgajZapraszamy do obejrzenia awizowanego fotoreportażu z wydarzeń Bożego Ciała w Zakliczynie w obiektywie Natalii Mazgaj. Na zdjęciach uroczysta Eucharystia na zakliczyńskim Rynku pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Andrzeja Jeża, Ordynariusza Diecezji, przekazanie relikwii św. Jana Pawła II obu zakliczyńskim parafiom, procesja do czterech ołtarzy, Akt Zawierzenia przez Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn przy pomniku św. Jana Pawła II - Patrona Zakliczyna, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i inne epizody tego świątecznego i słonecznego popołudnia.

Czytaj więcej: Zakliczyn z patronatem św. Jana Pawła II„Święty Janie Pawle II, strzeż nas wszystkich, ratuj nasze małżeństwa i rodziny i wyproś dla nich uzdrowienie. Niech dzieci w trwałych rodzinach znajdą bezpieczne warunki wrastania. Niech rodziny będą „Bogiem silne”. Wstawiaj się za młodym pokoleniem, aby znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości”.

To fragment Aktu Zawierzenia Miasta Zakliczyna i mieszkańców Ziemi Zakliczyńskiej św. Janowi Pawłowi II przez Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn.

Te podniosłe chwile miały miejsce w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej na Rynku w Zakliczynie oraz przy pomniku Papieża-Polaka na dziedzińcu zakliczyńskiego kościoła farnego. Rzesza mieszkańców i pielgrzymów spoza gminy oddała się modlitwie i uwielbieniu, wdzięczna za ten nadzwyczajny splendor. Na ręce burmistrza Dawida Chrobaka spłynęły gratulacje od najważniejszych osób w państwie.

Czytaj więcej: Przedszkolaki z wizytą u BurmistrzaW Dniu Dziecka na zaproszenie Burmistrza Dawida Chrobaka magistrat odwiedziły dzieci ze wszystkich publicznych przedszkoli i z Ochronki Sióstr Józefitek. Przedszkolaki złożyły kurtuazyjną wizytę Burmistrzowi Zakliczyna, który od rana czekał na miłych gości z koszem słodyczy. Była okazja zapoznać się z gabinetem włodarza gminy, a nawet zasiąść przy biurku na jego fotelu. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się Burmistrz Dawid Chrobak, jakie ma zadania, zamierzenia i marzenia, kiedy i gdzie zostanie wybudowane nowe przedszkole, jakiego patrona otrzyma Zakliczyn i dlaczego warto interesować się sprawami miasta i gminy. Dzieci z uwagą słuchały gospodarza gminy i gdy tylko nadarzyła się ku temu sposobność zadawały pytania, na które Burmistrz chętnie odpowiadał.

Czytaj więcej: Przewrócony krzyż powrócił na swoje miejsceW Wesołowie i okolicach aż huczało od tego karygodnego czynu, jakiego dopuścili się chuligani (nie mógł to być jeden osobnik ze względu na ciężar pomnika). Przewrócono zabytkowy krzyż z piaskowca z drugiej połowy XIX wieku. Redakcja Głosiciela na portalu ZCK jako pierwsze medium poinformowała o tym incydencie. Państwo Barbara i Zbigniew Jaszczurowie natychmiast powiadomili o sprawie policję, magistrat i inne służby, o czym pisaliśmy na stronie zakliczyninfo.pl.

Z racji delikatnej materii, z jaką mieli do czynienia, mimo pierwotnego zamiaru posadowienia na swoim miejscu postumentu własnymi siłami, po konsultacjach poprosili o pomoc magistrat i burmistrza, z racji zewidencjonowania krzyża w Gminnym Rejestrze Zabytków.

Czytaj więcej: Sielsko, anielsko u GancarkówPiątkowo-sobotnie śpiewogranie w Jamnej przyciągnęło do Chatki Włóczykija wielu miłośników piosenki turystycznej, w klimatach z krainy łagodności. To już ósma edycja koncertów uznanych bardów tego gatunku muzyki. Na scenie, po raz pierwszy amfiteatralnie ustawionej w kierunku pleneru przez niespokojnego ducha, wszędobylskiego Adama Gancarka, gazdy na gazdostwie w Jamnej, wystąpiło dziewięciu wykonawców. Wydarzenie ubogaciły jarmark turystyczny, rajd, warsztaty z dekupażu oraz wystawa fotograficzna. Można było nabyć festiwalowe gadżety i t-shirty z festiwalowym nadrukiem, w rozmiarach również dla maluchów. Dla zgłodniałych ruszt ze skwierczącym mięsiwem i oferta kuchni staropolskiej z żurkiem w chlebowej czarce i kwasem chlebowym na czele.

Czytaj więcej: Majówka na swoim…To już dwunasta Majówka Środowiskowego Domu Samopomocy. W Stróżach, na dziedzińcu Domu Pomocy Społecznej, bawiono się doskonale przy słonecznej pogodzie (kto by przewidział, że po południu nastąpi istne oberwanie chmury w mieście i liczne podtopienia). Goście majówki nie zawiedli i przybyli w gościnne progi DPS-u i ŚDS-u z dobrą nowiną. Zarówno gospodyni Małgorzata Chrobak, jak i Jacek Hudyma z Zarządu Powiatu oraz burmistrz Dawid Chrobak podkreślali w swoich wystąpieniach sukces negocjacji ze spadkobiercami majątku Dunikowskich w Stróżach. Samorządowcy są zadowoleni z kwoty odstępnego i tym samym kadra i podopieczni ośrodka mogą spać spokojnie. Pozostaje jedynie sformalizować notarialnie proces negocjacyjny. Do puli finansowej dorzuca się też nasz samorząd - jak poinformował włodarz gminy - wszak Dom Pomocy Spokojnej i ŚDS to nie tylko profesjonalne ochronki dla osób niepełnosprawnych, ale i ok. setka miejsc pracy.

Czytaj więcej: W poszukiwaniu autorytetu - ,,Śladami św. Jana Pawła II”W przeddzień 97. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w ratuszu podsumowano spektakularne przedsięwzięcie zorganizowane z rozmachem przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne ,,Compass” działające przy Gimnazjum w Zakliczynie. Projekt edukacyjny nosił nazwę „W poszukiwaniu autorytetów - ,,Śladami Świętego Jana Pawła II.

- Nasze działania skierowane były do wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. Głównym celem tego projektu, realizowanego już blisko rok, było ukazanie młodzieży Karola Wojtyły, jako człowieka i kapłana cieszącego się uznaniem wśród wielu pokoleń, jako kogoś, kto przeciera szlaki, jako osobę, za którą chce się podążać i ją naśladować - powiedziała na wstępie, witając uczestników gali, Irena Flakowicz, opiekunka młodzieży zrzeszonej w SKK-T „Compass”.

Czytaj więcej: Gminny Dzień Strażaka i Jubileusz OSP StróżeDruhowie gminnych jednostek uczcili swoje święto w Stróżach, gdzie miejscowi fajermani obchodzili 90. rocznicę powstania stróskiej straży ogniowej.

Świąteczne, sobotnie popołudnie rozpoczęto Eucharystią w tutejszej kaplicy pw. św. Jerzego z udziałem pocztów sztandarowych, samorządowców z burmistrzem Dawidem Chrobakiem, delegacji jednostek, Zarządu OSP Stróże i Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic. Mszę św. koncelebrowali ks. Paweł Mikulski - proboszcz parafii pw. św. Idziego w Zakliczynie i wikariusz parafii - ks. Mateusz Wójcik.

Czytaj więcej: „Hej strzelcy wraz” i inne utwory w paleśnickim konkursieW Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Powstańczej „Patrz Kościuszko na nas z nieba…” uczestniczyło pięć zespołów z gminnych szkół w Stróżach, Faściszowej, Filipowicach, Gwoźdźcu i Paleśnicy.

Konkurs przeprowadzono w paleśnickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Rywalizacja została poprzedzona programem artystycznym w wykonaniu gospodarzy. Gości powitała pani dyrektor Agnieszka Pomikło. Na widowni m. in. burmistrz Dawid Chrobak, uczestniczący w ceremonii rozdania nagród.

Czytaj więcej: Powalony krzyż w Wesołowie; komu przeszkadzał?!Redakcja Głosiciela otrzymała sygnał od zaniepokojonych czytelniczek. Okazało się, że zabytkowy postument z krzyżem w Wesołowie, w kierunku na „Górki”, został powalony. Zeźlone tym faktem panie nieśmiało wskazywały na właścicieli gruntu, na którym stoi, a raczej stał, obelisk, jakoby miałoby to im ułatwić sprzedaż działki.

Państwo Jaszczurowie zdecydowanie zaprzeczają.

Partner zakliczyninfo

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl