Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

014Niedziela 29 stycznia br. obfitowała w artystyczne wydarzenia. Zakliczyńskie Centrum Kultury przygotowało dwa spotkania: z fotografią i muzyką. W Galerii Poddasze o godz. 17 o swoich przeżyciach związanych z pobytem w Sarbinowie Morskim w maju ubiegłego roku, podczas turnusu rehabilitacyjnego wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej, opowiadała red. Joanna Dębiec, naczelna Czasu Czchowa, mama niepełnosprawnej córeczki Darii i dwóch synów. „Nie bójmy się osób niepełnosprawnych” - apelowała pani Joanna, przekonując, że są one piękne, radosne, otwarte na drugiego człowieka, tak samo pragną miłości i zainteresowania. Autorce zdjęć, niektórych w konwencji czarno-białej („bo te portrety mocno przemawiają do świadomości odbiorcy”), towarzyszyła prezes Stowarzyszenia „W stronę tęczy” - Bożena Wiewióra, która okazała swoją nieocenioną pomoc przy organizacji premierowej ekspozycji zdjęć w ubiegłym roku w Brzesku.

Ratuszowa prezentacja fotografii reportażowej czchowskiej dziennikarki i socjolog „Z odwagą, miłością, bez lęku…” traktuje o niezwykłych relacjach pomiędzy światem dotkniętych przez los dzieci a ich dorosłymi opiekunami w niezwykłych okolicznościach przyrody.
- Ta wystawa, łącząca piękno świata z pięknem człowieka, tym często uwięzionym w niedoskonałym ciele, umyśle, powstała, by zarówno jej bohaterowie, jak i ci, którzy całe życie borykają się z niepełnosprawnością, czy jakąkolwiek innością kogoś bliskiego, lub swoją własną, poczuli się wyjątkowi, piękni, wrażliwi. Bo dziecko dla każdego rodzica - to cały jego świat. Chodzi o to, by do słów „z odwagą”, z „miłością, doszły „bez lęku” - przed nieznanym jutrem, przed niezrozumieniem, odrzuceniem… - zapewnia pani Joanna. - Trudno jest wykonać dobre zdjęcie osobom niepełnosprawnym, trzeba wiele cierpliwości, wrażliwości i uwagi.
Patrząc na fotogramy jej autorstwa, można śmiało przyznać, że autorce udało się uchwycić te ulotne chwile, które zostały w tej ekspozycji tak umiejętnie uwiecznione.

Drugą odsłoną niedzielnego popołudnia, tuż po wernisażu, był koncert „Gore gwiazda” w Sali im. Spytka Jordana w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie pod opieką Bogusława Wróbla - nauczyciela, muzyka, kompozytora, aranżera i akustyka w jednej osobie, oraz zaproszonych artystów. Grupa dała w okresie świątecznym kilka koncertów kolędowych dla młodzieży szkolnej i dorosłych. Kulminacją występów był ratuszowy koncert.
- Zespół istnieje od wielu lat przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie i skupia uzdolnioną muzycznie młodzież. Tradycyjnie co roku występuje przed swoimi rówieśnikami w koncercie wigilijnym. W obecnym roku koncerty odbywały się w ratuszu. W sumie zespół zagrał sześć koncertów dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, wystąpił także podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz wigilii dla seniorów w Szkole Podstawowej w Faściszowej - mówi Bogusław Wróbel, autor nieszablonowych aranżacji kolęd i pastorałek oraz wykonawca partii klawiszowych. - Niedzielny koncert był dziewiątym już koncertem granym w ciągu miesiąca. W cyklu koncertów z zespołem występowali także Ewa Cetera, Maja Świderska oraz Dawid Dubajka.
W finałowym koncercie „Gore Gwiazda”, przy pełnej widowni, wystąpili:
Śpiew: Kacper Nagel, Marcelina Zapart, Maria Kusiak, Aleksandra Kurek, Joanna Zielonka, Katarzyna Krzyżak, Emilia Majewska, Magdalena Bil.
Instrumenty perkusyjne: Stanisław Kusiak.
Gitara basowa: Grzegorz Wąsik.
Instrumenty klawiszowe i aranżacja: Bogusław Wróbel (opiekun zespołu).
Oświetlenie: Jakub Pliszka.
Słowo (fragmenty Ewangelii): Kamil Jaszczur.
Koncert ten, po raz kolejny, wysłuchał z uwagą burmistrz Dawid Chrobak, który nie szczędził zespołowi i opiekunom pochlebnych słów. Obecnie zespół uczestniczy w projekcie „Śladami Jana Pawła II” – realizowanym przy ZSPiG w Zakliczynie, którego efektem będzie kolejny koncert. Czekamy z niecierpliwością!

koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy
koledy koledy koledy

 

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.