teatr

 

spala1Małopolska podbiła serca gości swoimi smakami, muzyką ludową, wyjątkowymi warsztatami sztuki ludowej i wieloma innymi atrakcjami. Tak w skrócie można opisać udział Województwa Małopolskiego w Dożynkach Prezydenckich w Spale. Nasz region, w tym wyjątkowym dla wszystkich rolników wydarzeniu, reprezentowała Anna Pieczarka z zarządu województwa oraz Iwona Gibas, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W Spale obecni byli również Rafał Stuglik, przewodniczący komisji kultury SWM i Rafal Kosowski, radny SWM.

spala2Podczas dwudniowych uroczystości zorganizowano konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, występy zespołów ludowych, kiermasze, zabawy dla dzieci i Miasteczko Regionów, w którym mogły zaprezentować się wszystkie województwa.

Nasze stoisko zostało wystylizowane na wzór zalipiańskiej chaty. Odwiedzający mogli podziwiać nie tylko niezwykłe wnętrza, ale także wziąć udział w warsztatach malowania zalipiańskich motywów, które prowadziły malarki z tej wsi.

Przez dwa dni goście pawilonu mogli brać udział w pokazach gotowania oraz posmakować miodów z gospodarstwa pasiecznego „Rój”, tłoczonych na zimno soków z Tłoczni Pawłowscy, Pstrąga Ojcowskiego oraz wód Piwniczanka i Kinga Pienińska i wina z Winnicy Dąbrówka z Dąbrówki Szczepanowskiej. Koło Gospodyń Wiejskich "Kryspinianki" z Kryspinowa przygotowało maczankę krakowską na kukiełce lisieckiej i rosół galicyjski. Koło gospodyń wiejskich z Jonin przyrządziło jonińskie pierogi z kapustą, dziczyzną i prawdziwkami oraz zupę białą - fasola na dziczyźnie.

Degustacje i wyjątkowe wnętrze oraz atrakcje przygotowane dla uczestników dożynek wyróżniały Małopolskę na tle innych regionów, co docenili goście wydarzenia, którzy wyjątkowo licznie odwiedzili nasze stoisko.

Wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa wziął udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Taniec i śpiew wokół wieńca wykonały Kapela Ludowa Siemiechowianie (gmina Gromnik) oraz Zespół Folklorystyczny "Gwoździec" z gminy Zakliczyn.

- Stoisko Małopolski podczas tegorocznych dożynek cieszyło się największą popularnością. Nasi goście mogli na żywo zobaczyć zalipiańską chatę, wziąć udział warsztatach malarskich, czy zakosztować regionalnych produktów. Dożynki w Spale były okazją do promocji naszego regionu, która została znakomicie wykorzystana - przyznała Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.

Historia dożynek sięga czasów średniowiecznych, ale w szczególny sposób Spałę w 1927 roku uhonorował prezydent Ignacy Mościcki, nadając świętu – poprzez swój patronat – wymiar państwowy. Od 2000 roku (po 62 latach przerwy) dożynki w Puszczy Pilickiej świętowali prezydenci Polski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

- Województwo Małopolskie reprezentowali m. in. Grupa Wieńcowa z Poręby Radlnej, Zespół Folklorystyczny „Gwoździec”, Kapela Ludowa „Siemiechowianie” oraz dwa Koła Gospodyń Wiejskich - z Jonin i Kryspinowa - mówi Janusz Cierlik, choreograf „Gwoźdźca”. - W pierwszym dniu Prezydenckich Dożynek odbył się Ogólnopolski Konkurs Wieńca Dożynkowego. Jest to jedyny w Polsce konkurs, w którym oprócz wieńca ocenie jest poddawane jego ośpiewanie (obrzęd). Obrzęd dożynkowy dla najpiękniejszego wieńca Małopolski z Poręby Radlnej został wykonany przez Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” z towarzyszeniem Kapeli Ludowej „Siemiechowianie”. Zajęliśmy wysokie, czwarte miejsce (na 16 województw) - co daje pewną satysfakcję - cieszy się pan Janusz.

W niedzielę przedstawiciele województwa małopolskiego uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kaplicy polowej Armii Krajowej. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Ceremoniał dożynkowy uświetnił występ zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.

 Dożynki Prezydenckie w Spale  Dożynki Prezydenckie w Spale  Dożynki Prezydenckie w Spale
 Dożynki Prezydenckie w Spale  Dożynki Prezydenckie w Spale  Dożynki Prezydenckie w Spale
 Dożynki Prezydenckie w Spale  Dożynki Prezydenckie w Spale  Dożynki Prezydenckie w Spale
 Dożynki Prezydenckie w Spale   

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.