Przejście do firmy KM-Net

SKO

Geneza współczesnych Dożynek Gminy Zakliczyn

dgzZa tak zwanych dawnych czasów były organizowane Dożynki w Gminie Zakliczyn, ale w czasach przemiany ustrojowej, nie tylko u nas, święto plonów nie było priorytetem gminnych kalendarzy imprez kulturalnych. Tradycja dożynek w gminie Zakliczyn przetrwała za sprawą przede wszystkim jednego człowieka.

Dożynki z firmą Ramix

wolawienPan Czesław Ramian prowadził w Zdoni z dużym rozmachem prywatny, rodzinny interes handlowy. Bez cienia przesady można napisać, że oprócz obrotu handlowego dla pana Czesława ważnym elementem był pierwiastek kulturowy, stąd koło placówki handlowej przy skarpie stała scena dla zespołów i do tańczenia. Kto nie pamięta festynów z firmą Ramix ? Najważniejszym i cieszącym się wielką popularnością przedsięwzięciem były Dożynki z firmą Ramix. Pan Czesław dbał o atrakcyjny program imprezy dożynkowej, aby była nie tylko muzyka lecz zgodnie z tradycją wieńce dożynkowe i zabawy dla publiczności. Jeden z takich wieńców firmy Ramix, który otrzymałem od pana Czesława trzymam w biurze do dziś jak talizman. ZCK (instytucja nazywała się wtedy Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego) wspierało w miarę możliwości swoich przedsięwzięcie Ramixu. – Ja tych dożynek uczyłem się wcześniej (za młodych lat) w Woli Stróskiej – mówił mi nie tak dawno temu Ramian – tam podpatrywałem jak to się robi, zapamiętałem i starałem się uchronić od zapomnienia. W ten sposób Czesław Ramian rzeczywiście uchronił tradycję dożynek.

Dożynki w Filipowicach

zolchawaNa ostatnie Dożynki z firmą Ramix przyjeżdżały już środowiska skupione wokół świetlic prowadzonych przez Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Gwoźdzcu, Woli i Filipowicach. To w Filipowicach świetlicowa Olchawa, strażacy z tamtejszej OSP i najmłodszy wówczas radny, a potem przewodniczący Rady Miejskiej Józef Wojtas z pomocą piekarni Lucynka zainaugurowali Dożynki Filipowickie w 2009 roku. Do Filipowic przyjeżdżały grupy wieńcowe z Woli Stróskiej i z Gwoźdźca i…. żeby poobserwować z Rudy Kameralnej. Tak to się ucierało kilka razy i wreszcie w 2012 roku odbyły się „oficjalnie” Dożynki Gminy Zakliczyn w Filipowicach. Starostami dożynek byli państwo Martykowie (rok wcześniej Olchawowie). Ze stałych bywalców dożynek: Filipowic, Gwoźdźca wypadła Wola Stróska, za to dołączyły grupy wieńcowe z Rudy Kameralnej, Charzewic, Słonej i Wesołowa. Sześć sołectw wzięło udział w pierwszym turnieju sołectw i 4. Filipowickich, a pierwszych Gminnych Dożynkach. Dożynki zaczęły wędrówkę po gminie.

„Za wodą” po 34 latach

dgzdzieciW roku 2013 gospodarzem Dożynek było sołectwo Charzewice w których poprzednio dożynki odbyły się…34 lata temu. Do Charzewic przyjechało sześć grup wieńcowych i razem z grupa wieńcową gospodarzy było znów rekordowo – 7 sołectw uczestniczących w dożynkach: Charzewice, Faliszewice, Filipowice, Gwoździec, Ruda Kameralna, Wesołów i Wola Stróska. Tak po prawdzie dożynki rozpoczęły się poza gminą Zakliczyn w Domosławickim sanktuarium, ale po mszy świętej odprawionej uroczyście przez proboszcza Kądziołkę przy ołtarzu polowym, orszak dożynkowy udał się do Charzewic. Starostami dożynek byli państwo Cyganowie. Podczas Dożynek w Charzewicach burmistrz Soska ogłosił, że w roku 2014 gminne święto plonów odbędzie się w Wesołowie.

Przy nowej świetlicy

pjozekNiektórzy powiadają, że to nie świetlica ale mały ratusz w Wesołowie. W 2014 roku delegacje dożynkowe w liczbie osiem (znów rekord), najpierw udały się do … Zakliczyna. Tutaj w kościele pw. św. Idziego opata odbyła się msza święta, dziękczynna i orszak z sołtysem Henrykiem Lasotą oraz starostami, państwem Zenobią i Kazimierzem Migdał udał się do Wesołowa. W Dożynkach Gminy Zakliczyn w Wesołowie wzięły udział grupy wieńcowe z: Wesołowa, Borowej (debiut), Charzewic, Filipowic, Gwoźdźca, Rudy Kameralnej, Wróblowic (debiut). Z poprzednich uczestników dożynek nie było grupy z Faliszewic.

Szczęśliwa trzynastka

wroblowW 2015 roku Dożynki odbyły się we Wróblowicach. Starostami gminnego święta plonów we Wróblowicach byli państwo Halina i Franciszek Urbaniakowie, których syn Janusz koncelebrował mszę świętą, dziękczynną. Do Wróblowic przyjechało 12 sołectw, które razem z gospodarzami utworzyło szczęśliwa i również rekordową trzynastkę. Po raz pierwszy ponad połowę sołectw z gminy wzięło udział w dożynkach. Oto pełny zestaw grup wieńcowych: Wróblowice, Borowa, Charzewice, Faściszowa (debiut), Filipowice, Gwoździec, Lusławice (debiut), Paleśnica (debiut), Ruda Kameralna, Słona, Stróże (debiut), Wesołów i Wola Stróska. Tak duża liczba grup wieńcowych spowodowała, że ośpiewanie wieńców trwało do późnych godzin wieczornych. Podczas dożynek wybrano wieniec, który ma reprezentować gminę Zakliczyn na tegorocznych dożynkach powiatowych w Szerzynach. Zdaniem ad hoc powołanego jury najpiękniejszym wieńcem był wieniec ze Stróż. Burmistrz Chrobak zaprosił na kolejne dożynki gminne do Paleśnicy.

Dożynki na stadionie

Aż czternaście sołectw zgłosiło akces na Dożynki Gminy Zakliczyn – Paleśnica 2016. 

witaczW Paleśnicy zadebiutują Kończyska. Trudno się dziwić, że najlepsza areną do zorganizowania tak dużego przedsięwzięcia jest tutejszy obiekt sportowy PKS „Jedność” Paleśnica. Organizatorzy ciężko pracowali, aby dopiąć wszystko na przysłowiowy „ostatni guzik.” Teraz najwięcej zależy od łaskawości „Nieba” i gości imprezy. Na tego typu imprezę Paleśnica czekała 40 lat, do dzisiaj.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.